Ettevalmistusrühma õhuga katsetamise avatud tunni kokkuvõte Teema: „Meie planeedi Maa rikkus. Ettevalmistusrühma õppetund "Kirja kõrbesaarelt" katsetamise kohta

Sünnipäev

Õppetund sisse ettevalmistav rühm katsel "Kiri kõrbesaarelt"

Eesmärk: areneda kognitiivne tegevus lapsed katsetamise protsessis.

Eesmärgid: * arendada laste otsimistegevust

  • õppida tuvastama olemasolevaid probleeme ja arendada oskust leida uuenduslikke lahendusi
  • parandada kogunenud praktiliste oskuste taset
  • katsetada elutute objektidega

Varustus: pudel märkmega; vee filtreerimise seadmed (lapse kohta); "ellujäämislindi" loomise skeemid; Õhupallid.

Tunni edenemine

Lapsed istuvad vaibal.

V. - Poisid, üks vana sõber tuli mulle külla ja tõi suveniiri. Vaata, see on pudel. Ja teate, ma leidsin pudelist kirja, see osutus krüpteeritud, proovime seda lugeda.

Koos lastega dešifreerime kirja.

Kirja näidistekst: "Leidsin seitsmeõielise lille ja tegin erinevaid soove ja ei pannud tähele, kuidas ma soovisin olla kõrbesaarel. Aidake!"

V. - Poisid, mis on saar?

Laste vastused.

V. - Kui ümberringi pole inimesi, siis mis saarele meie Valerik teie arvates sattus?

Laste vastused. (asustamata)

V. - Mis on teie arvates kõrbesaar?

Laste vastused.

V. - Kuna inimesi pole, siis ei saa tal saarel kerge olema. Mida peaks poiss kõigepealt tegema, et ellu jääda ja päästjaid oodata?

Laste vastused. (vesi, toit, peavari)

V. – Mida saame teha, et kõik, kes sinna satuvad sarnane olukord, ei sattunud segadusse, vaid jäi ellu ja ootas abi? Pole asjata, et nad ütlevad: "Pisarad ei saa teie leina leevendada."

Arutage valikuid. Valige lahendused ja kujutage tegevusi skemaatiliselt "ellujäämislindi" kujul.

V.- Sina pakud oma võimalusi ja ma kirjutan need lindile.

1 tund lindid. Leia toitu.

a) otsige tuttavaid taimi.

b) kalapüük.

c) linnumunade kogumine.

2h. lindid. Ehitage eluase.

a) okstest onn

b) koobas

3h. lint. Leia vett.

a) kevad

b) vihm

c) mägilumi

K. - Te ei saa kohe juua, mida tuleb teha, et vesi sobiks?

Laste vastused. (puhastage vesi)

Kehalise kasvatuse minut.

Läksime alla kiire jõe äärde, (Me kõnnime paigal.)

Nad kummardusid ja pesid. (Kummerda ette, käed vöökohal.)

Üks kaks kolm neli, (Plaksutage käsi.)

Nii mõnusalt värskelt saimegi. (Raputage meie kätt.)

Peate seda tegema oma kätega: Koos – üks kord, see on rinnuliujumine. (Tee ringe mõlema käega ettepoole.)

Üks, teine ​​on jänes. (Ringib vaheldumisi ettepoole suunatud kätega.)

Me kõik ujume nagu delfiin. (Hüppab paigale.)

Läks järsult kaldale (Me kõnnime paigal.) Aga me ei lähe koju.

V.- Ma näitan teile üht vee filtreerimise võimalust.

Katse algus:

Kõigepealt näitan mina, siis teevad lapsed eksperimendi.

V. - Võtke pudel, peate selle umbes pooleks lõikama (lapsed peaksid varustuse eelnevalt ette valmistama), pudeli ülaosa toimib filtri lehtrina ja Alumine osa klaas, millesse filtreeritud vesi voolab.

Täitke lehter järjestikuste kihtidena: kiht vatti, seejärel riidesse mähitud purustatud aktiivsüsi, kiht kivikesi ja peal pabersalvrätik.

Valage aeglaselt vett. Võrrelge, kui palju puhtamaks on vesi muutunud.

Lapsed viivad läbi eksperimendi.

Järeldus: mis on järeldus? (kuulake laste järeldusi) Meie, poisid, saame üksteise vastu tihedalt surudes teha veerisid, et moodustada sõela, mis ei lase suuri mustuseosakesi läbi. Mida paksem on sellise filtri kiht, seda paremini eraldab see vett ja selles lahustumatud osakesed. Väiksemad lisandid ja vees osaliselt lahustunud ained jäävad kihti kinni aktiveeritud süsinik, mis on võimeline imama mitte ainult lisandeid, vaid isegi gaase.

K. – Miks tuleb vett pärast filtreerimist keeta?

V. - Vaadake hoolikalt meie "ellujäämislindi" diagrammi. Proovime lugeda "Kui ma satuksin kõrbesaarele, siis selleks, et ellu jääda ja abi oodata, teeksin........."

Lapsed "lugesid" linti.

V. - Kinnitame oma lindi kolmele niidile õhupallid ja jalutuskäigul laseme su taevasse. Lint jõuab kindlasti Valerikuni. Olgem rõõmsad, et proovisime üheskoos Valerikut aidata.

Valmistas õpetaja Chegodaru Gabriela.

"Kiri kõrbesaarelt"

õppetund katsetamise ettevalmistavas rühmas

GBOU keskkool 1985 DO "Solovushka"

Abstraktne avatud klassõhuga katsetamise kohta ettevalmistusrühmas

Teema: "Meie planeedi Maa rikkus"

Õpetaja Vlasova Alla Viktorova Rühm nr 4

Moskva 2014

Eesmärk: ümbritseva maailma tervikliku ettekujutuse kujundamine, uurimishuvi arendamine ja kognitiivne tegevus lapsed.

Programmi sisu: aitab rikastada ja kinnistada laste teadmisi õhu omadustest; arendada lastes oskust luua aluskatse põhjal põhjus-tagajärg seoseid ja teha järeldusi; vastu huvi kasvatada teadustegevus. Tutvustage lastele ebatavaline tehnoloogiaõhuga joonistamine - blotograafia.

Eeltöö: Vestlus: “Elav ja elutu loodus”, entsüklopeedia illustratsioonide vaatamine; kõndides tuule jälgimine.

Materjal: õhupallid erinevad värvid ja suurused, kilekotid igale lapsele, kõrred, plasttopsid, 2 tiheda kaanega purki, värvid, paber, kummist mänguasi, kuum vesi termoses, 2 tühja pudelit, tehnilisi vahendeid koolitus (arvuti, multikas “Fixies”).

Sõnavaratöö: blotograafia.

Tunni käik:

Kasvataja: Poisid, külalised tulid täna meie tundi. Ütleme tere. (Teretan lapsi)

K: Lähme nüüd vaibale ja seisame ringis ja ütleme üksteisele tere.

(suhtlusMÄNG) suhtlemine

Seisame kõrvuti, ringis,

Ütleme: "Tere! " üksteist.

Me ei ole liiga laisad, et tere öelda:

Tere kõigile! " ja "Tere pärastlõunal! ";

Kui kõik naeratavad -

Tere hommikust algab.

- TERE HOMMIKUST!

Vaata mida ilusad pallid Tõin: punane, roheline, oi, mis sai sinisest pallist? Ta muutus kuidagi kurvaks, väikeseks (vastused).

Mida tuleb teha, et pall muutuks ümaraks ja elastseks?

D: - Peame teda kõvemini puhuma.

K: - Kas tõesti? Nüüd ma paisun seda (puhutan). Nii ilus ta saigi! Huvitav, mis seal sees on, vaata?

D: - Õhk.

K: Täna räägime õhust nagu tõelised uurijad. Teadlased töötavad ruumis, kus on palju katsetusvahendeid, aga kuidas seda ruumi nimetatakse? Laboratoorium.

K: Laboris peate järgima teatud reegleid: hoidke vaikust, ärge segage üksteist. ärge segage üksteist, töötage vaikselt, hoolikalt, hoolikalt. Täna korraldasin teile rühmas väikese labori.

K: Lähme oma laborisse katseid läbi viima (nad kõnnivad ringi, siis lähevad laudadesse)

Et saada looduse sõbraks,

Avasta kõik tema saladused,

Lahendage kõik mõistatused

Õppige jälgima

Arendame üheskoos kvaliteeti – tähelepanelikkust,

Ja see aitab teil kõike teada saada

Meie vaatlusvõime.

K: Nüüd leiame end reaalsusest teaduslik labor. Istuge laudade taha. (lapsed istuvad)

K: Alustame siis oma katsetega:

Katse nr 1 “Kuidas püüda õhku? »

K: - Poisid, õhu nägemiseks peate selle kinni püüdma. Ma mõtlesin välja, kuidas saaksime õhku püüda ja vaadata, kuidas see on.

K: Võtke see kilekott. Vaata, mis seal on? (see on tühi).

K: Jah, see on tühi, seda saab mitu korda kokku voltida. Vaata, kui peenike ta on. Nüüd täidame koti õhuga ja keerame kotti. Mis sai pakist? Tõepoolest, pakend on kuju muutnud, õhku täis. (vastused).

Poisid, kas te arvate, et tunnete õhku? (Vastused)

B: Olgu! Kontrollime. Võtke terav tikk ja torgake kott ettevaatlikult läbi. Tooge see oma näole ja vajutage seda oma kätega. Mida sa tunned?

Järeldus: tunnete õhku.

K: Kas sa tead, kuidas sa näed õhku? (laste vastused)

Katse nr 2 “Me näeme õhku toru ja veenõu abil”

K: - Jah, poisid, teil on õigus, õhk on läbipaistev ja selle nägemiseks peate selle kinni püüdma. Ja me saime sellega hakkama! Püüdsime õhu kinni ja lukustasime selle kotti ning vabastasime siis. See tähendab, et meie ümber on õhk. Aga huvitav, kas meie sees on õhku, mis sa arvad? (vastused).

B: - Kontrollime!

K: - Poisid, puhume vaikselt, vaikselt veeklaasi lastud torusse. Ja vaatame, mis juhtub.

K: - Oh, poisid, mis toimub veega?

D: Mullid tulevad välja.

K: - Mullid? Kuidas nad sinna sattusid? Klaasis oli ainult vesi (vastused).

K: - Ma saan aru, et mullid on õhk, mis on meie sees. Me puhume torusse ja see väljub mullide kujul. Kuid selleks, et rohkem puhuda, hingame esmalt uut õhku sisse ja seejärel läbi toru välja ja saame mullid.

Järeldus: kui me hingame palju õhku välja, on palju mullid, kui me hingame vähem õhku, on mullid vähe. Õhku ja veenõusid kasutades nägid nad õhku.

Miks mullid pinnale tõusevad?

Sest õhk on kergem kui vesi.

Katse nr 3 “Kas õhul on kaal? »

K: Me kontrollime seda kohe.

K: Lauale asetatakse esemed: kummist mänguasi, kummitükk

K: Võtame tükk kummi ja paneme selle vette. Ta uppus. Nüüd paneme selle vette kummist mänguasi. Ta ei uppu.

Miks? Lõppude lõpuks on mänguasi raskem kui kummitükk? Mis on mänguasja sees?

(õhk)

Järeldus: õige. Sest õhk on kergem kui vesi.

Füüsiline treening. "Seebimullid" on see teile väike üllatus. (Saan aru mull). Mis see on? Mis on teie arvates mullide sees? Mängime natuke. Ma puhun mulle ja sina püüad need kinni.

Nüüd lähme meie laborisse. Meid ootavad uued avastused.

K: Kas sa kuuled õhku? Kuidas sa seda kuuled? (laste vastused)

Katse nr 4 “Me kuuleme õhku”

K: Kui puhute purki või pudelisse, viltpliiatsi korgid, purkide alt või õhupallilt.

K: Võtke pudel, kork ja puhuge servast. Mida sa kuuled? Heli, õhk.

K: Meil ​​on ka täispuhutud õhupall laual, mida teie arvates selle õhupalliga teha saab, et õhku kuulda? Peame palli auku venitama ja õhku aeglaselt välja laskma, mida me kuuleme? Siuks, õhk.

Kuidas me õhku kuulsime? (Meid aitasid purgid, pudelid ja pall).

Järeldus: õhku on kuulda erinevaid viise. Ja kui tuul puhub, liigutab see õhku ja nii on kuulda erinevaid õhuhelisid (vile, ulgumine)

K: Kas tunnete õhu lõhna? Kuidas? (laste vastused)

Katse nr 5 „TEA LÕHNA JÄRGI”

Mis see on? Need on ilmselt võlupurgid.

K: - Vaata, kas neis on midagi? (vastused).

K: - See on õige, õhk, kui maitsvalt see lõhnab, lõhna, kuidas see lõhnab?

K: - Tõepoolest, see lõhnab nagu apelsin.

K: - Poisid, vaatame, mis on teises purgis.

K: - Kuidas selles purgis olev õhk lõhnab? (vastused).

K: Miks arvate, et mõlemad purgid on tühjad, kuid lõhnavad erinevalt (vastused).

K: - Selgub, et õhul pole oma lõhna. Värske õhk see ei lõhna millegi järgi. Lõhna annavad talle muud ained, mis sellega kokku puutuvad.

K: Õhul endal pole lõhna, kuid see võib lõhnu kanda. Köögist edasi kandunud lõhna järgi aitame, mis roog seal valmis sai.

Järeldus: õhul pole lõhna.

K: Poisid, kas te teate, et saate õhuga joonistada? (laste vastused) Seda tehnikat nimetatakse blotograafiaks.

K: Kas sa tahaksid seda proovida?

K: Nüüd proovime joonistada õhu, värvide ja toru abil. (näitab blotograafia tehnikat: tilgutage tilk akvarelli paberile ja puhuge see välja kokteilikõrs V erinevad küljed. (lapsed proovivad joonistada)

K: Niisiis, me tegime täna palju katseid. Ütle mulle, kas sulle meeldis katseid teha (laste vastused)

K: - Ja nüüd teen ettepaneku mängida mängu nimega “Magic Ball”. Seisame kõik ringis ja söödame üksteisele palli ning räägime kõike, mida me täna õhust õppisime.

K: Milline kogemus oli teile kõige huvitavam?

K: Mida sa täna uut õppisid? Kuidas nimetatakse õhuvärvimise tehnikat?

Meie tund on lõppenud, olite kõik tähelepanelikud ja aktiivsed.

Akishina Olesya Nikolaevna
Eksperimentaalse õppetunni märkmed - eksperimentaalne tegevus ettevalmistusrühmas.

Tunni kokkuvõte katsetegevusest ettevalmistusrühmas"Mis on õhk ja vesi?"

Ülesanded:

Hariduslik: 1. Laiendage laste arusaamist õhust. Kasutades katsed demonstreerida selle omadusi, nagu värvi ja kuju puudumine, kergus, liikumisvõime, täituvus tühjad ruumid ja tekitavad tuult.

2. Edendada lastes spetsiifiliste ideede kogunemist vee omaduste, vormide ja tüüpide kohta;

Arendav: arendada kognitiivset huvi, vaimset aktiivsust, loogiline mõtlemine, tähelepanu, mälu, järelduste tegemise oskus. Aktiveerige laste kõne.

Hariduslik: Kasvatage positiivset suhtumist elutu loodus. Soov seda igal võimalikul viisil uurida.

Tunni käik:

Kasvataja: Istume vaikselt maha. Meile kl klassi tulid külalised. Vaadake neid ja ärge laske end enam segada. Keskendu õppetund saab olema huvitav.

Kasvataja: Lapsed, olete teaduslaboris. Meenutagem, mida nad laborites teevad. (vastused lapsed: katsetades, teostada erinevaid katsed)

Kasvataja: Kas sa tead, kuidas nad kutsuvad inimesi, kes seda teevad katsed? Neid nimetatakse uurijateks. Kas soovite tunda end avastajana? (vastused lapsed: jah)

Kasvataja: Kallid uurijad! Kutsun teid teekonnale, mis viib avastamisele. Meie laboris on selleks kõik vajalik olemas.

Kasvataja: Poisid, arvake ära mõistatus:

Läbib nina rindkeresse

Ja ta on tagasiteel.

Ta on nähtamatu, aga siiski

Me ei saa ilma temata elada. (Õhk)

Kasvataja: Mis on õhk? (laste vastused)

Õhk on see, mida me hingame. Ilma õhuta oleks elu meie planeedil võimatu. Kui me saame mitu päeva ilma veeta hakkama, siis 10 minutit ilma õhuta ei saa, sest 10 minutit ei saa hingata! Sina ja mina hingame pidevalt, isegi unes, seda märkamata. Kes peale inimeste veel hingab? (laste vastused). See on õige, ka taimed ja loomad hingavad, nad vajavad õhku, nagu inimesed. Paneme käe rinnale ja tõmbame hinge. Mis toimub? (rindkere tõuseb). Mis juhtub sel ajal kopsudega? (nad täituvad õhuga). Ja kui sa välja hingad, mis juhtub rind? (ta läheb alla). Mis juhtub meie kopsudega? (neist väljub õhku).

Teeme järelduse: Sissehingamisel kopsud laienevad, täituvad õhuga ja väljahingamisel tõmbuvad kokku. Ja me ei pruugi üldse hingata (laste vastused)

Kasvataja: Kuidas me teame, kas meie ümber on õhku? (vastused lapsed: me peame seda tundma) Kasvataja: Puhume peopesale, kuidas me end tunneme? (külm) Lehvitada endale paberitükki? Kuidas me end nüüd tundsime? (tuul) Kasvataja: Nii et õhu tunnetamiseks peate selle liikuma panema. Mis juhtub siis looduses, kui õhk liigub? (vastused lapsed: tuul).

Kasvataja: kas me näeme õhku? (vastused lapsed: ei, ta on nähtamatu).

Kasvataja: Kontrollime seda teiega.

Kogemus nr 1"Õhu keerised"

Sest kogemusi vajame klaasi, väikseid palle pabertaskurätik ja kokteilikõrs. Looma "torm", pane pallid klaasi, langeta toru sellesse, kata klaasi pind peopesadega ja puhu. Paberpallid keerledes õhukeerises.

Teeme järelduse: Kogemused näitavad et õhk moodustab liikumisel tuult, mis võib objekte liigutada.

Kasvataja: Poisid, kas te arvate, et õhul on lõhn?

Kogemus nr 2"Tea lõhna järgi"

Lastel palutakse lõhn suletud silmadega ära arvata. (sidrun, küüslauk, seebitükk)- kuidas sa ennast tundsid?

Kasvataja: sa lõhnasid ainet, mida ma sulle nuusutada andsin. Kas õhul on oma lõhn? (Ei)

Kasvataja: Kas õhul on värvi? (vastused lapsed: õhul pole värvi - see on värvitu)

Kasvataja: Mis on teine ​​sõna õhu jaoks? (vastused lapsed: see on läbipaistev, kõik meid ümbritsev on selle kaudu nähtav).

Kasvataja: Miks me õhku vajame? (vastused lapsed: hingamiseks).

Kasvataja: Ja nüüd teen ettepaneku veenduda, et me tõesti hingame õhku.

Kogemus nr 3"Hingetõmme"

Võtame õhupall. Kui me selle täis puhume, täitub see õhuga. Millal see meie kopsudega juhtub? (Sissehingamisel). Me vabastame pallist õhu, see kahaneb. Millal see kopsudega juhtub? (väljahingamisel).

Kasvataja: Kas me ei saa hingata? (Ei).

Teeme järelduse: Ilma hingetõmbeta pole elu.

Kasvataja: Kuid inimese tervis ei sõltu ainult sellest, kuidas ta hingab, vaid ka sellest, mida ta hingab. Mis põhjustab õhusaastet? (Laste vastused).

Kasvataja: Peame oma tervise eest hoolt kandma. Mida saame teha, et õhk oleks puhas? See on õige, istutage rohkem lilli ja puid.

Kasvataja: Poisid, kust me teie arvates õhku leiame? (laste vastused) Vaatame asja üle.

Kogemus nr 4"Kuiv veest välja"

Kasvataja: Vaata, mis selle klaasi sees on? (vastused lapsed: klaas on tühi). Oled sa kindel, et selles pole midagi? Vaata hoolega! Õpetaja langetab sujuvalt ja ühtlaselt klaasi tagurpidi veenõusse. Kasvataja: Poisid, mis toimub? Kas vesi mahub klaasi? (laste vastused)

Kasvataja: Mis takistab tal klaasi täitmast, kuna see on tühi?

Võib-olla on klaasis peidus nähtamatu mees? Laskeme selle sügavamale alla ja kallutame aeglaselt küljele (õhk vuliseb ja tormab pinnale kaovate mullidena üles).

Kasvataja: Mis see on? Kes peitis end klaasis? (laste vastused)

Kasvataja: Selgub, et see oli täidetud õhuga, see takistas vee sisenemist klaasi ja kui see oli viltu, tuli õhk kergesti välja ja tõusis mullidena üles. Õhk tuli välja ja klaas täitus veega.

Kasvataja: Kas arvate, et õhk on peidus ainult ühes klaasis või on see ka teistes anumates? (laste vastused)

Kasvataja: Kontrollime. Võtame erineva kuju ja suurusega anumad ja teeme nendega sama. Kasvataja: Selgub, et õhk täidab kõik tühimikud! See tähendab, et sellel ei ole oma vormi. Õhk ümbritseb meid kõikjal. Kasvataja: Teeme järelduse. Õhk on see, mida me hingame. Sellel pole värvi ega kuju. Kasvataja: Kuidas me saame seda tuvastada? (laste vastused). Õhk on kõikjal. Vaatame üle, vaatame üle kogemusi:

Kogemus nr 5. "Õhk"

Kasvataja: Võtame kaks klaasi, viskame esimesse kivikese ja teise kriiti. Mis toimub? (vastused lapsed: veeris ja kriit vajub ning väikesed mullid väljuvad sellest ja tõusevad üles).

Kasvataja: Mullid on õhk, see oli kivis ja kriidis ning tuli neist välja, kui kivi ja kriit vette kukkusid.

Kasvataja: Sina ja mina viisime läbi sarja katsed, nuputades, kus on õhku. Millisele järeldusele oleme jõudnud? (vastused lapsed: õhku on kõikjal: kuulis, klaasis, kivis ja kriidis).

Kasvataja: Tee teaduslikud avastused See ei ole lihtne ülesanne, seetõttu tehakse laborites puhkepause. Meilgi oleks tore veidi puhata. Mida arvavad meie teadlased? Jätame oma laborilauad ja läheme trenni tegema.

Kehalise kasvatuse tund Valge pilv (ümardatud käed teie ees, sõrmed lukus)

Tõuseb üle katuse (käesid lahti laskmata tõstke need pea kohale)

Pilv kihutas (sirgu käed)

Kõrgem, kõrgem, kõrgem (sirutage käed üles)

Tuul on pilv (kiigutage käed sujuvalt pea kohal küljelt küljele)

Püütud kaljult (kinnitage käed sõrmeotstega pea kohal)

Pilveks muutunud (kasutage oma käsi, et kirjeldada suurt ringi külgedelt allapoole)

Vihmapilve sisse (istu maha).

Abstraktne otse - haridustegevus Kõrval kognitiivne areng ettevalmistuskooli rühmas “Säästa vett”.

Programmi ülesanded: Parandada laste teadmisi vee tähtsusest inimeste elus: vesi on elu allikas, vajalik inimeste elu ja tervise säilitamiseks; vee omaduste kohta: läbipaistev, värvitu ja lõhnatu, lahusti, sellel on kolm agregatsiooni olekut - tahke (lumi, jää), vedel, gaasiline (aur).
Andke lastele aimu, et vett tuleb mõnikord puhastada (filtreerimisprotsess).
Arendada kognitiivset huvi, katsetamissoovi, analüüsi-, faktide võrdlemise ja järelduste tegemise võimet.
Üles tooma ettevaatlik suhtumine vette.
Eeltöö: maakera uurimine, pildid, mis kujutavad jõgesid, järvi, merd, kõrbeid, skeemid veeringlusest looduses, veekasutuse stseenidega, lugedes lugu “Mis on happevihmad”, A. Tolstoi muinasjutt “Kuldvõti ehk Pinocchio seiklused”, G.Kh .Andersen “Pöial, tutvumine veeloomade ja -taimedega, joonistusvõistlus “Säästa vett”.
Sõnavaratöö: maailma ookean, sinine planeet, vee füüsikaline olek, labor, filtreerimine, uuringud.
Materjal GCD jaoks: joonistused teemal “Vesi”, “Vesi inimkehas”, veeringe diagramm looduses, lai ja pikk riba sinine kangas, palju kitsaid siniseid linte, ristsõnu, ühekordsed tassid, lehtrid, vatipadjad filtreerimiseks, taimeõli, sool, suhkur, piim, liiv, guašš, jäätükk, teelusikatäit, termos kuum vesi, plakat "Käsi pestes ärge unustage kraani tihedalt sulgeda."

Poisid, ma tahan teid kutsuda laborisse, täna oleme noored teadlased. Kuid kõigepealt lahendame selle ristsõna, mis soovitab meie uurimistöö teemat.
1. Esimeses lahtris elab täht, mis on peidus sõnas scoop ja on selles kolmandal kohal (B).
2. Teises lahtris elab täht, mis on peidus sõnas äike ja on selles kolmandal kohal (O).
3. Kolmas lahter sisaldab tähte, millega sõna tee algab (D).
4. Neljandas lahtris on sõna raami teine ​​täht (A).
Mis sõna me saime? Täpselt nii, VESI. Täna räägime veest, selle tähtsusest inimese elus ja saame teada mõned veega seotud saladused.
Miks inimene vajab vett? (Joo, pese, valmista ise süüa, pese riideid, kasta taimi, joota loomi).
Poisid, mida te veel veest teate? (Inimene võib elada kuni 50 päeva ilma toiduta ja 4 päeva ilma veeta, pärast mida saabub surm). Vaadake seda diagrammi, inimene koosneb 80% veest.
Kujutage nüüd ette, et järsku pole planeedil enam tilkagi vett, mis siis saab? Miks? (Kogu elu Maal sureb, planeet jääb elusolenditeta).
Mäng "Loits".
Sule silmad ja kujuta ette, et sina ja mina oleme jõudnud imeliseni metsa raiesmik. Väsinud? Vaata, keegi hoolitses meie eest, valmistas meile vett. Istume maha ja lõõgastume. Sule silmad ja kujuta ette, mida teeksid, kui sinust saaks hea võlur. Nüüd avage oma silmad ja kujutage ette, et olete võlurid. Muudame oma vee maagiaks, et see leevendaks meie väsimust ja lisaks meile tervist.

Lapsed sööstavad üle vee ja ütlevad "loits":

Vesi on maitsev ja meeldiv, ma ei jää kunagi haigeks, olen rõõmsameelne ja tugev

Siin maagiline vesi
IN päikesekiired sädeleb

Ta on magus nagu mesi
Tervis ja jõud toovad meid

Koolitaja: Mis veest sai? (maagiline, maitsev, tervislik).

Koolitaja: Joo nüüd seda vett, et sa kunagi haigeks ei jääks.
(Lapsed joovad vett).

Jah, poisid, maa peal on palju vett, seda on kõikjal.
N. Rõžova luuletus:
Kas olete veest kuulnud?
Nad ütlevad, et ta on kõikjal!
Lombis, meres, ookeanis
Ja veekraanis,
Nagu jääpurikas külmub.
Metsa hiilib udu,
See keeb pliidil,
Veekeetja aur susiseb.
Me ei saa end ilma selleta pesta,
Ära söö, ära joo end purju!
Julgen teile teatada:
Me ei saa ilma temata elada!
Ütle mulle, milline Maa mudel meie rühmal on? (Gloobus).
Kuidas astronaudid meie Maad kosmosest näevad? (Mered ja ookeanid värvivad meie planeedi siniseks, mistõttu nimetatakse seda ka siniseks planeediks; kõik mered ja ookeanid Maal moodustavad ühtse maailmaookeani).
Millist vett inimene vajab? (Inimene vajab ainult magedat vett, mis voolab ojades, jõgedes, järvedes).
Kuidas jõgi sünnib? Kas sa tahad teada? (Kutsub lapsi üles tulema, asetab nende ette laia ja pika sinise riideriba). Maal on palju erinevaid jõgesid – suuri ja väikseid, need kõik jooksevad kuskil. Paljudest väikestest jõgedest ja ojadest moodustub suur jõgi. Kas soovite luua oma suure jõe? See lai ja pikk kangariba on peamine jõgi ja kitsad sinised paelad on ojad. Paigutage need nii, et ojad voolaksid suurde jõkke. Huvitav, kuidas vesi jõkke saab? Vaatame veeringe skeemi looduses, kuidas veepiisad looduses “kõnnivad” ja ringi liiguvad.
Õuemäng “Tiisad käivad ringi.
Õpetaja ütleb, et tema on Tuchka ema ja poisid on tema lapsed Tilgad ning neil on aeg teele asuda. (Muusika kõlab nagu vihma helid.) Piisad hüppavad, jooksevad ja tantsivad. Mama Tuchka ütleb neile, mida teha. Piisakesed lendasid maapinnale... Hüppame ja mängime. Ükshaaval hüppamine muutus neil igavaks. Nad kogunesid kokku ja voolasid rõõmsate väikeste ojadena. (piisakesed moodustavad käest kinni hoides ojasid). Ojad kohtusid ja neist sai suur jõgi (ojad on ühendatud üheks ahelaks). Pisarad ujuvad suures jões ja rändavad. Tekla - jõgi voolas ja sattus suurde ookeani (lapsed moodustavad ümmarguse tantsu ja liiguvad ringis). Piisakesed ujusid ookeanis ja siis meenus neile, et Ema Pilve käskis neil koju naasta. Ja siis päike just soojendas. Piisakesed muutusid heledaks ja sirutasid ülespoole (küürutatud tilgad tõusevad üles, sirutavad siis käed üles). Nad aurustusid päikesekiirte all ja pöördusid tagasi ema Tuchka juurde. Hästi tehtud, Tilgad, nad käitusid hästi, ei sattunud möödujate kraesse ega pritsinud ennast. Jää nüüd oma ema juurde, ta igatseb sind.
Ja nüüd läheme laborisse, et jätkata vestlust veest ja katsete abil teada saada, milline vesi seal on.
Katse nr 1. Vesi on selge.
Laste ees on kaks klaasi: üks veega, teine ​​piimaga. Asetage lusikad mõlemasse klaasi. Millises tassis on need nähtavad ja millises mitte? Miks? (Nähtav vees).
Järeldus: vesi on selge, aga piim mitte.
Katse nr 2. Vesi ei lõhna.
Lapsed nuusutavad vett. Kuidas ta lõhnab? (ei lõhna üldse). Vesi ei lõhna, kui see on puhas. Kraaniveel võib olla lõhn (kloori), sest... seda puhastatakse spetsiaalsete ainetega, et see oleks ohutu.
Järeldus: puhtal veel pole lõhna.
Katse nr 3. Vesi on lahusti.
Paluge lastel panna ühte klaasi vette lusikatäis suhkrut ja teise soola, segada hästi ja maitsestada. (Ühes klaasis muutus vesi magusaks ja teises klaasis soolaseks. Suhkur ja sool lahustusid vees, kuid see jäi selgeks).
Lapsed lisavad klaasile veele tilga mis tahes värvi guašši ja segavad. Guašš lahustub vees ja muudab selle värvi.
Järgmiseks valavad lapsed ühte veeklaasi jõeliiva ja segavad lusikaga korralikult läbi. (Vesi muutub kergelt häguseks ja liiv settib klaasi põhja).
Lapsed lisavad mõne tilga klaasi veele taimeõli ja sega uuesti lusikaga korralikult läbi. (Õli hõljub veepinnal kollaste tilkade kujul või levib kilena).
Järeldus: vesi on lahusti, kuid kõik ained ei lahustu selles.
Katse nr 4. Vee füüsikaline olek.
Lapsed asetavad tüki jääd alustassile ja asetavad väiksemale kuuma vee kausile. Jää sulab, muutudes veeks. Jälgige, kuidas aur tõuseb kuuma vee kohale.
Järeldus: jää (lumi) on vee agregatsiooni tahke olek, mis kuumutamisel muutub vedelaks;
Katse nr 5. Vee filtreerimine.
Lapsed lasevad guašši, õli ja mudase veega vett läbi vatipatjade. Filtrile jäävad guašš, õli, mustus, liivaterad.
Järeldus: pärast filtreerimist muutub vesi puhtaks ja läbipaistvaks.
Poisid, kuidas peaksime vett ravima? (Olge ettevaatlik, säästke vett, ärge reostage jõgesid ja järvi).
Vett on palju, kuid pesemiseks ja toiduvalmistamiseks on vaja ainult puhastatud vett. Ja puhta vee saamiseks kulutavad inimesed palju vaeva. Sellepärast peate säästma vett ja sulgema kraani tihedalt. Riputame üles selline meeldetuletus meie pesuruumi (vaadake plakatit "Käsi pestes ärge unustage kraani tihedalt sulgeda."

Õppetegevuste kokkuvõte eksperimenteerimiseks vanemas ettevalmistusrühmas.

Eesmärgid:
juhtida laste tähelepanu sellistele tegevustele nagu katsetamine; Tutvustage lastele mõningaid vee omadusi, õpetage neid läbi viima lihtsaid katseid kasutades lihtsad vahendid ja objektid;
Õppige arutlema, analüüsima, järeldusi tegema ja "imesid" seletama teaduslik punkt nägemine; Õppige omavahel läbi rääkima;Laske lastel tunda avastamisrõõmu, arendada uudishimu, mõtlemist ja tunnetuslikku huvi.
Varustus ja materjalid:
õliriidega kaetud lauad, sool, sooda, kaaliumpermanganaat, ühekordsed läbipaistvad tassid, 2 purki kollast ja kollast akvarelli sinised värvid, 2 toorest muna, mõõdulusikad, pipetid, rahuliku muusikaga kõlar.
Soovitused läbiviimiseks : enne katsetamise alustamist on vaja läbi viia ohutusjuhised; katsete ja katsete läbiviimisesse on vaja kaasata võimalikult palju inimesi suur kogus lapsed, seetõttu kutsutakse katse igas etapis soovijate hulgast abiline, kes pole varem osalenud; Tuleb püüda lapsi iseseisvalt vastama panna vihjeid andes ja küsides vihjavad küsimused, on oluline vältida pikki viivitusi.

GCD liikumine:

Koolitaja: Tere kutid. Täna töötame teiega laboris, teeme katseid. Ja millega, saame nüüd teada. Sule silmad ja kuula... Mis see müra on? (kostab oja hääl, kui lapsed arvavad, ilmub tahvlile pilt). Õige. Täna räägime teiega veest.
Koolitaja: Vesi on üks hämmastavamaid aineid planeedil.
Ütle mulle, miks on inimesel vett vaja? (laste vastused.) Kas sa arvad, et loomad vajavad vett? (laste vastused). Ilma veeta ei saa elusorganism kaua elada, sest üle poole meist koosneb veest. Sa võid ainult juua puhas vesi Köögivilju ja puuvilju peske alati enne söömist. Vett tuleb säästa, aga kuidas saaksime vett säästa? (laste vastused) Vesi võib tuua meile nii kasu kui kahju. Sa ei saa juua külm vesi, vihmaga võid märjaks saada ja haigeks jääda. Vees ujudes ei tohi unustada ohutust. Poisid, te teate veest juba palju ja täna tutvume selle olekute ja mõningate omadustega. Mine laborisse.
Laboratoorium on koht, kus teadlased teevad katseid ja katseid. Lubage mul täna olla teadlane ja teie olete minu laboriassistendid ning me viime läbi veeuuringute katseid.
(Õpetaja paneb hommikumantli selga)
Kuid enne katsete alustamist räägin teile laboris ohutusreeglitest:
Peate rangelt järgima minu juhiseid, kuulama hoolikalt ja meeles pidama. Võtame ainult need esemed, mida ma nimetan.
Katse nr 1 "Vesi on vedelik, millel pole maitset, värvi ega lõhna"
Koolitaja: Vesi on vedelik. Vedelik on aine, millel on liikuvus ja voolavus. Kuidas tõestada, et vesi on vedelik? (laste vastused) Võtke tühi klaas ja klaas vett. Nüüd proovige valada ühest klaasist teise. Millist vett? (vedelik). Nüüd võta lonks. Kas vesi on magus? Kas vesi on kibe? Kas vesi on happeline? Kas vesi on soolane? (ei) Kas veel on maitse? (see tähendab, et vesi on maitsetu). Nüüd nuusuta seda. Kas vesi lõhnab? See tähendab, et vesi ei lõhna. Viskame nüüd helme oma veeklaasi. Kas me näeme seda helmest? (jah) Mis vesi see siis on? (läbipaistev, värvitu) Hästi tehtud, pane nüüd klaas oma kohale.
Laste järeldus:Vesi on vedel, läbipaistev, lõhnatu ja maitsetu.

Katse nr 2 “Veel on tugev omadus”
Koolitaja: Poisid, võtke nüüd väike klaas. Mis seal on? (jää) Võtke see oma kätte, mis see on? (laste vastused) Vaata, ta sulab. Milleks jää muutub? (vette) Nii et jää on vesi. Vesi võib olla tahkes olekus. Asetage jää klaasi ja pühkige käed salvrätikuga.
Laste tagasitõmbamine: Vesi on kindla omadusega.

Koolitaja: Teaduslike avastuste tegemine ei ole kerge ülesanne, seetõttu tehakse laborites puhkepause. Meilgi oleks tore veidi puhata. Lahkume korraks laborist ja seisame ringi.
Kehalise kasvatuse minut: Õpetaja esitab küsimusi ja lapsed vastavad - kui “jah”, plaksutavad nad käsi, kui “EI”, raputavad pead.
Mäng "See juhtub - seda ei juhtu."
.Kas õhk on soe? (Juhtub).
. Kas õhk on puhas? (Juhtub).
. Kas õhk on kohev? (Ei saa olla).
. Kas õhk on kerge? (Juhtub).
. Kas õhk on määrdunud? (Juhtub).
. Kas õhk on vihane? (Ei saa olla).
. Kas õhk on külm? (Juhtub).
. Kas õhus on triibud? (Ei saa olla).

Katse nr 3 “Vesi ujub”
- Ma tean teist väga huvitav kogemus ujuvuse jaoks. Tõstke käed, kui paljudele teist meeldib ujuda?(Lapsed tõstavad käed). Ütle mulle, kus sa ujud?(Lapsed: basseinis, jõel, meres, järves, tiigis). Kus on kõige lihtsam ujuda?(Lapsed: merel) . Ja miks?(Lapsed: merevesi on soolane, hoiab paremini), täiesti tõsi, mu sõbrad, ja me kinnitame seda teiega järgmise katsega.

ühes pangas - puhas vesi, ja teisele lisatakse sool. Magedas vees muna vajub, soolases aga hõljub. Lisades purki kas soolast või magedat vett, sunnib see muna üles ujuma ja seejärel purgi põhja vajuma ning tagab muna rippumise keskel. Järeldus: soolases vees on ujuvus kergem.

Kogemus nr 4 “Värvide palett”
- Ja nüüd alustame katseid vee värvimisega. KUNSTItundides õpiti värve segama ja uusi värve looma. Milline värv armastab vett ja lahustub selles hästi?( Lapsed: akvarell) . Mul on siin kaks purki kollast ja sinist värvi. Mis värvi saate, kui neid segate?(Lapsed: sinine). Kontrollime!(Kaks last lähevad lavale ja valmistavad pipeti abil läbipaistvates tassides lahuse kollasest ja sinist värvi; valage nende lahused samaaegselt kolmandasse klaasi ja see muutub kohe roheliseks).

Katse nr 5 “Veevärvimine”

Kuid vee värv ei ole alati see, mida me ootame. Mõned ained reageerivad vees kombineerituna erilisel viisil.
(Ma lahustan vees kaaliumpermanganaadi kristalle, lapsed imetlevad, sellest vaatemängust lummatud).
Mis värvi on lahendus?(Lapsed: vaarikas). Mis juhtub, kui lisate sinna selge vedeliku?(Lapsed: ei midagi, värv tuhmub veidi. Lisan pipetiga lahusele veidi vesinikperoksiidi ja vedelik muutub läbipaistvaks).

Ja nüüd peame jälle puhkama (ringis seisma).

Kehalise kasvatuse tund “Oja”.
Kunagi oli oja,
(käte lainelised liigutused.)
See vulises ja voolas.
(Ringides kõndimine)
pilveks muutunud
(Joonista õhku ring)
Langes alla
(Istu maha.)
Siin on vooluring
(Keerake enda ümber)
Tähelepanelik saab aru
(Käed küljele) .

Koolitaja: Hästi tehtud! Kas olete puhanud? Naaseme jälle oma laborisse.
Katse nr 6 “Aur vesi – aur”
Koolitaja: Ja nüüd näitan teile kõige hämmastavamat trikki! (kolbi valatakse vesi, seejärel lisatakse suur hulk mangaan ja sooda ning saadakse aur). Poisid, mis see on? (paarid) Kus olete paare oma elus kohanud? (laste vastused)
Järeldus: vesi võib olla aurustunud olekus.

Koolitaja: Poisid, ma tahaksin teile öelda veel üht asja, ühte väga huvitav lugu"Veeringest looduses". Võtke kuuma veega pann ja katke kaanega. Selle avanemisel tekivad piisad ja lastele selgitatakse veeringet looduses.

GCD tulemus.
Koolitaja: Sina ja mina õppisime, et vesi on üks hämmastavamaid aineid. Vesi võib olla kolmes olekus: vedel, tahke, aur. Sellel on palju omadusi: läbipaistev, lõhnatu, maitsetu. Vesi on pidevas liikumises.
Inimese elu jaoks on veel väga oluline. Vesi annab meile elu. Poisid, kas teile meeldis laboris töötamine? Räägime hämmastavad omadused vesi.

Kasvataja : Vesi hea sõber ja inimassistent. Soovitan kuulata Natalia Ryzhova luuletust"Maagiline vesi".

Kas olete veest kuulnud? Nad ütlevad, et ta on kõikjal! Leiad selle tiigist ja niiskest metsasoost. Lombis, meres, ookeanis ja seesveekraan. Jääpurikas külmub, hiilib metsa nagu udu, keeb su pliidil, veekeetja aur susiseb, ilma selleta ei saa me end pesta, süüa ei saa, purju ei saa!Julgen teile teatada: Me ei saa ilma temata elada!

Kasvataja : Tõepoolest, ilma veeta on maa peal võimatu elada, seega tuleb vett hoida ja kaitsta. Keera kraan õigel ajal kinni, ära raiska liiga palju, ära viska ise prügi jõkke ega keela teisi.

Kasvataja : Hästi tehtud poisid! Meie katsed on lõppenud.Aitäh töö eest, olite tõelised laborandid.