Joonistustund saagikoristuse teemal. Keskmise rühma joonistamistunni kokkuvõte

vend
Eesmärgid:
- Tutvustada koopia joonistamise tehnikaid.
- Küünlaga joonistamise tehnikaoskuste kujundamine.
Ülesanded:
tähelepanu arendamine talvel külmamustrite jälgimise kaudu;
huvi kasvatamine talviste loodusnähtuste vastu;
sisendades täitmisel täpsust.
Varustus: mustrite näidised, albumileht; lisaleht, küünlatükk; akvarellvärvid; laiade harjastega pintsel; klaas vett, salvrätikud, kiri.
1. Organisatsioonimoment.
Psühhovõimlemine: "Ray"
Päikese poole sirutamine
Nad võtsid kiire
Südamele surutud
Ja nad andsid selle üksteisele.
Teatage tunni teemast.
Poisid, täna on haridus- ja korraldustegevuse teemaks “Härmakad mustrid” ja mitte ainult tegevus, vaid küünlaga joonistamine
Üllatushetk.
Poisid, mis aastaaeg praegu on? Lapsed vastavad talv
Praegu on talv. Talv on imeline aastaaeg! Talvel juhtub mitmesuguseid imesid! Seega sain väikese paki kätte. Kes selle meile saatis?
Vaatame, mis seal sees on, ehk saame teada, kellelt see pärit on.
Pakile lisatud paberi lugemine
Poisid, siin on lumehelves mõistatusluuletusega. Kuulake hoolikalt, et seda ära arvata. Kes arvab, tõstab käe:
Tähed langevad taevast ja langevad põldudele.
Las must maa peitub nende alla.
Palju, palju tähti, õhukesed nagu klaas;
Tähed on külmad, aga maa on soe.
Milline kunstnik pani selle klaasile?
Ja lehed ja rohi ja roositihnikud. Lapsed vastavad, et need on lumehelbed, sest need katavad maa lumega ja näevad välja nagu tähed.
Hästi tehtud poisid, olete väga tähelepanelikud, nii et arvasite mõistatused õigesti ära.
Sissejuhatus teemasse.
Ja kes on talve ustav ja asendamatu abimees? Lapsed reageerivad külmale
Õige. Talve algusega tulevad külmad ilmad. Härmatis koputab igale majale. Ta jätab oma sõnumid inimestele: kas uks külmub - nad on talveks halvasti ette valmistatud või jätab oma kunsti akendele - kingitus Frostilt. Vaatame, milliseid sõnumeid ta meile saatis
Võtan pakist välja pildid - härmatiste mustritega
Mis on piltidel näidatud? Lapsed vastavad Oksad, lumehelbed, jäälilled, lokid ja külmakonksud
Täpselt nii, siin on lapsed ja kuuseoksad on härmatisega ehitud.
Nii värvis Frost meie aknad ilma pintslite ja värvideta.
Poisid, mis te arvate, kuidas Moroz neid mustreid joonistab? Lapsed esitavad oma oletused Puhub külma õhku klaasile, viskab võluväel akendele lumehelbeid ja nad jäävad akna külge.
Tegelikult sadestuvad külmast ja pakasest õhust õhus olevad veepiisad külmale klaasile, külmuvad ja muutuvad jäätükkideks - nõelteks. Öö jooksul tekib neid palju-palju, need justkui ehitaksid üksteise peale. Ja selle tulemusena saame erinevaid mustreid, mida oleme just näinud.
Poisid, kas te arvate, et võiksime mustreid joonistada nii, et need olid alguses nähtamatud ja siis äkki ilmusid, nagu Frosti oma? Ei.
Kuid selgub, et see on võimalik. Ja nüüd tutvustan teile seda joonistamismeetodit - seda nimetatakse "fotokoopiaks".
2. Praktiline osa.
Võtke küünlatükid pihku ja proovige neid mööda paberilehte liigutada.
Kas küünal jätab nähtavaid jälgi? Lapsed vastavad ei
Nüüd katke ülemine osa mis tahes akvarellvärviga. Mis sa said? Värvi alla tekkisid jooned, mille joonistasime küünlaga.
Poisid, miks te arvate, et küünlaga tehtud jooned ei olnud värvilised? Lapsed avaldavad oma arvamust
Küünal koosneb vahast, mis tõrjub vett, nii et peale veega lahjendatud akvarellvärvi pealekandmist tekib vetthülgavast materjalist tehtud disain. Täna proovime luua imet - joonistame küünla abil härmas mustreid.
Kust me hakkame joonistama? Lapsed vastavad joonistades ülalt, laskudes alla.
See on õige, tagamaks, et joonistatud elemendid ei kattu üksteisega, on kõige parem joonistada muster ülalt alla. Kata valmis joonistus akvarellvärviga. Soovitaksin valida sinise või lilla. Lehe märjaks saamise vältimiseks kandke värv ühtlaselt üle kogu lehe, kuid ärge kandke seda mitu korda samale kohale.
3. Laste iseseisev töö.
Pakun individuaalset doseeritud abi

4. Kokkuvõtete tegemine
Mis poisid on maalitehnika nimi, mida me nii ilusate tööde tegemiseks kasutasime? Lapsed vastavad valguskoopiale
Mida saab teie arvates veel fotokoopiatehnikas joonistada? Lapsed vastavad lillede, mustrite, päikesega.
Meie õppetund on lõppenud, mul on teiega väga hea meel ja ma tõesti tahan teada, mis teid täna üllatas? Mis sulle täna eriti meeldis?

Köögiviljad ja puuviljad pole mitte ainult oodatud külalised meie laudadel, vaid ka maailma tuntuimate artistide võimas loovuskiht.

Paul Cezanne’ile meeldis natüürmorte joonistada. Pablo Picasso armastas oma lõuendit kaunistada köögiviljade ja puuviljadega. Ja hollandlast Willem Claes Hedat nimetasid kunstiajaloolased üldiselt "hommikusöögimeistriks" - ta andis puuviljade ja lauahõbeda abil nii osavalt edasi pildi meeleolu.

Willem Claes Heda natüürmort.

Soovitan teil vähemalt hetkeks kujutleda end kuulsa kunstnikuna, joonistades oma albumisse puu- ja köögivilju.

Õppetund köögiviljade joonistamiseks värviliste pliiatsitega

Kui köögiviljad räägiksid, räägiksid nad teile tõenäoliselt uskumatuid lugusid, kuidas nad kööki ilmusid.

Eurooplased pidasid Lõuna-Ameerikast toodud tomateid algselt mürgiseks. Seetõttu kaunistasid tomatid pikka aega aknalaudu, vaatetorne ja kasvuhooneid. Alles siis, kui portugallased mõtlesid välja, kuidas neid toiduna kasutada, selgus, et tomatid pole sugugi mürk, vaid vitamiinide ladu!

Purustatud punane paprika sai maailma esimese gaasirünnaku peategelaseks. Arvake ära, millist köögivilja pidasid muistsed pärslased ebakõlade sümboliks? Te ei usu seda – peet! Karmiinpunast värvi ülaosaga vili visati sageli vaenlaste majja.

Kuid küüslauku, vastupidi, jumaldati erinevates maailma paikades. Rooma leegionärid kandsid seda talismanina rinnal, afgaanid kasutasid küüslauku väsimuse leevendamiseks, Vana-Kreeka arst Hippokrates ravis sellega kopse ja “komöödia isa”, luuletaja Aristophanes kirjutas küüslaugust kui vahendist säilitada julgust.

Kui palju huvitavat ja põnevat on peidus köögiviljades, mis lebavad tagasihoidlikult teie külmkapi riiulitel! Niisiis, võtame julguse kokku ja laseme edasi – joonistame köögiviljadega natüürmorti.

1. Kõigepealt joonista köögiviljade piirjooned. Kompositsiooni terviklikuks ja harmooniliseks muutmiseks proovige üks köögivili veidi teise taha peita.

2. Täpsustage pilti, andes igale köögiviljale iseloomuliku kuju. Joonista sabad ja lehed.

3. Joonistage geelpliiatsiga köögiviljade piirjooned ja kustutage pliiats.

4. Natüürmortis on põhiline selle õigesti maalimine.

Alustame pipraga. Värvige see kollase pliiatsiga, vältides esiletõstetud ala. Täitke süvendid ja ebakorrapärasused oranžide ja pruunide pliiatsidega.

5. Muutke värv küllastumaks, kasutades erinevaid oranži toone. Natuke tähelepanelikkust ja visadust - ja teil õnnestub!

6. Värvige vars. Paprika joonis on valmis.

7. Varju redised roosa pliiatsiga. Süvenda värvi Burgundia ja punaste pliiatsitega.

8. Kasuta kurkide värvimiseks rohelist, kollast ja pruuni pliiatsit.

9. Pirni saab värvida kollase, oranži ja pruunide toonidega. Ärge unustage sära!

Kui soovite sibula asemel küüslauku joonistada, on parem värvida see roosa, lilla ja sinise varjundiga.

10. Ilus tomat on rikkalikult punast värvi. Pruunid ja Burgundia pliiatsid aitavad rikastada tomati värvi.

11. Ja lõpuks varjutage laua pind, millel köögiviljad asuvad. Tumepruun pliiats aitab õigesti kujutada varje köögiviljade ümber.

Kuidas joonistada puuvilju samm-sammult?

Puuviljad võivad ka enda kohta palju ootamatut rääkida. Kas tead, et maasika vilju nimetatakse botaanikas pähkliteks?

Tavaline õun võib kergesti asendada tassi hommikust kohvi – see kosutab sama palju ega kahjusta tervist. Küps arbuus tõstab tuju paremini kui šokolaad ja sidrun aitab sul saledamaks saada.

Kaunista oma köök maasikatest, pirnidest, õuntest, arbuusidest, sidrunitest ja apelsinidest koosneva vitamiinivikerkaarega.

1. Kõigepealt joonista viljade piirjooned geomeetriliste kujundite kujul. Isegi kui jooned on vaevumärgatavad, tuleb need hiljem siiski kustutada.

2. Joonista maasikas ja õun. Kata maasika pind väikeste täpiliste seemnetega ja märgi õunale esiletõstetud ala.

3. Järgmiseks apelsini- ja sidruniviilud. Kui joonistada puuviljakoore piirjooned selge paksu joonega, siis sidruni keskosa koos viiludega on õhuke, vaevumärgatav.

Pane tähele! Üks ringidest jääb osaliselt sidruni taha peidetuks, nii et ärge vajutage pliiatsile liiga tugevalt.

4. Joonista sidrun. Kasutades täppe, andke sidruni pinnale iseloomulik reljeef.

Muideks, iidsed roomlasedeNad kartsid sidruneid nagu tuld. Nad pidasid seda vilja tugevaimaks mürgiks, mis on väärt ainult ööliblikaid hävitama. Mis teeõhtud seal on!..

5. Taustal joonista kaks viilu arbuusi ja pirn.

Puuviljade koostis on valmis. Jääb üle vaid värvida.

Puuviljakorvi joonistamine

Vitamiinipuuviljakorv on suurepärane täiendus teie köögi interjööri.

Viinapuu, viljakuse, jõukuse ja õitsengu sümbol, koos pirnide ja päikeseliste virsikutega, mis sümboliseerib noorust ja elu taassündi, kaunistab tõhusalt suvilat või koolisööklat. Kuidas teile meeldib mõte anda koolile pilt, mille te ise joonistasite kogu klassist?

Puuviljakorvi kujutamine whatmani paberil või albumis on väga lihtne.

1. Esmalt tehke visandid korvist ja puuviljadest: viinamarjad, virsik, ploom ja pirn.

2. Joonista siledate joonte abil korv ja puuviljad. Püüdke säilitada sümmeetriat.

Sihtmärk:

harjutada ümmarguse kuju joonistamist; õppida selle tunnuseid joonisel edasi andma; äratada huvi täiskasvanute töö vastu; arendada oskust maalida kujundeid erinevat värvi värvidega; arendada laste kujutlusvõimet ja kujutlusvõimet; parandada visuaalset taju.

Metoodiline tugi:

kollane ja roheline guašš; mitu pirni (vaatamiseks looduslikud); voltimisjoontega ristkülikuteks jagatud valged paberilehed.

Motivatsioon:

KLASSI EDENDUMINE

IN: -Poisid, täna hommikul tuli lasteaeda toidupoe müüja, kes tõi tühjad kastid ja palus need sibulaga täita, sest juurviljad, mis kastides seisid, olid juba läbi müüdud ja värskeid niipea kohale ei tule.

Poisid, kas olete nõus müüja saadetud kaste sibulaga täitma?

(saanud nõusoleku aidata, vaatab õpetaja koos lastega pirnid üle)

Poisid, vaadake sibulat hoolikalt, võtke see oma kätesse.

(kollane, ümmargune, sile, rohelise ülaosa ja selgrooga).

Olgu, proovime nüüd sibulat õhku joonistada. Võtke pintslid kolme sõrmega (pöidla ja keskmise vahele, nimetissõrme peal hoides) käte vahele. Proovime nüüd sibulat joonistada, vaatame, kuidas ma seda teen, ja kordame pärast mind.

Hästi tehtud, saate hakkama. Ja nüüd annan teile kastid, millesse peate joonistama vibu.

(jagage paberilehed, mis on jagatud voltimisjoontega ristkülikuteks)

Vaata, teie lehed on jagatud voltimisjoontega, loendage, mitmeks osaks leht jaguneb?

See on õige, neli ja peate igasse ossa joonistama sibula.

Proovime sõrmedega sahtlitesse sibulat joonistada.

Hästi. Nüüd proovime joonistada kuiva pintsliga sibula piirjooned. . Võtke pintslid kolme sõrmega pihku (pöidla ja keskmise sõrme vahele, hoides neid nimetissõrmega peal) ja joonistage pirn.

Tubli, sul läheb hästi.

Ütle mulle, mis värvi sa sibula värvid? Aga ülemine?

See on õige, pirn on kollane ja suled on rohelised.

Nüüd saame sina ja mina tööle asuda. Võtke pintslid pihku ja valige soovitud värv. Saate joonistada. Ärge unustage, et kõigepealt joonistatakse sibul ja seejärel suled.

(joonistades näitab õpetaja, et käsi lamab küünarnukini laual või on tõstetav, tõmba jooned kogu hunnikuga (pirn) ja selle otsaga, et saada laiad ja õhukesed jooned (suled), tõmba jooned ühes suunas, muutmata seda kontuuri sees, värvige üle ilma tühikuteta, aitab joonistamisel).

Kehalise kasvatuse minut

“Mis rohelus seal akna taga on.

Lõppude lõpuks on meie akna taga talv.

Nad ütlevad, et sibul

Kasulik seitsme haiguse korral.

Lapsed istutasid sibulat,

Töödeldi saagikoristuseni

Terve vitamiinide aare,

Tulge kõik meie aeda.

Tunni jätk

(Pärast seda, kui enamik lapsi on joonistamise lõpetanud, heliseb telefon. Õpetaja imiteerib telefonikõnet, vastab telefonile ja räägib kellegagi, seejärel pöördub laste poole.)

Poisid, poe müüja just helistas. Ta imestas, mitu kasti sibulat juba valmis on.

Poisid, pange pintslid alustele ja paneme kokku valmis sibulakarbid.

Müüja tänab teid abi eest ja palub teil kokku lugeda viis kasti sibulat. Ülejäänu palub ta üle viia mõnda teise poodi, kus sibul on juba pikemat aega otsas.

Nüüd mängime mängu "Imeline kott."

Hästi tehtud, mängisime hästi.

Istu nüüd vaibale ja ütle mulle, palun:

(viimane vestlus peetakse)

Kes pöördus abi saamiseks lasteaia poole?

Millise palvega ta tuli?

Kuidas sa müüjat aitasid?

Milliseid köögivilju saab poest osta?

Mida kliendid nende köögiviljadega peale hakkavad?

Te tegite täna väga head tööd ja abistasite müüjat vibu valmistamisel. Aitäh. See lõpetab meie õppetunni.

- Poisid, milliseid köögivilju te teate?(Laste vastused) Puuviljad? (Laste vastused)

— Milliseid puuvilju sa veel tead?(Laste vastused)

— Kus kasvavad köögiviljad ja puuviljad?(Laste vastused)

— Millal sa juurvilju istutad?(Laste vastused)

— Millal puuvilju korjatakse?(Laste vastused)

— Kes kasvatab köögi- ja puuvilju?(Laste vastused)

— Kuidas nad istanduste eest hoolitsevad?(Kastmine, rohimine, kobestamine jne)

— Kas te aitate, kui täiskasvanud koristavad?(Laste vastused)

- Poisid, meile tuli külla muinasjutu kangelane... Kes ta on, kas tead?

- See on õige, Dunno. Ta on ette valmistanud palju mänge ja soovib neid teiega mängida.

Mäng "Imeline kott"

(1-3 inimest võtab vastused kotist välja)

"Ma küsin mõistatusi ja kui poisid arvavad, võtate vastuse kotist välja ja me vaatame, kas poisid arvasid õigesti."

Mõistatused:

  1. Aias kasvas ilus mees,

Meie roheline mees,

Ja talvel leiate selle pangast,

Pikk, mahlane...(kurk)

  1. Ta näeb välja nagu punane pall,

Ainult see ei galopi,

Aastaringselt muretu

Kasvab soojas kliimas

See on magushapu tsitruseline!

Kiirusta ja vasta kiiresti!

See sisaldab kasulikku vitamiini

Vilja nimetatakse... (oranžiks)

  1. Enne kui me seda sõime,

Kõigil oli aega nutta.

(sibul)

4. Ümmargune, roosakas

Ja kasvab oksal,

Külg on ilus, helepunane!

Lapsed armastavad teda

Vanad inimesed ja täiskasvanud -

Maitse meeldib kõigile

Küps ja mahlane...(õun)

5. Arva kiiresti ära mõistatus

Selle maitse on nagu suhkur, magus,

Isegi kui värv on roheline!

See võib olla punane või kollane...

Poksijad teavad temast kõike

Temaga koos arendavad nad oma lööki,

Kuigi ta on kohmakas...

Ütleme ühehäälselt! See… (pirn)

6. Terava ninaga tüdruk

Istub sügaval kongis

Punasesse kleiti riietatud,

Peidus kõigi eest(porgand)

7. Kollased tsitrusviljad

See kasvab päikesepaistelistes maades,

Seda pannakse sageli tee sisse -

Kõik teavad seda puuvilja!

See pole magus ega kibe,

Kui tahad viilu süüa,

Tea: maitseb hapu!

Mis tema nimi on? (sidrun)

- Hästi tehtud!

Dunno arvab, et need esemed on kõik köögiviljad, aga mis teie arvate?(Laste vastused)

Millistesse rühmadesse saab need esemed jagada?

(köögiviljade ja puuviljade jaoks)

- Nimeta köögiviljad...(kurk, sibul, porgand), puuviljad… (apelsin, õun, pirn, sidrun).

Mäng "Kokad"

— Meie külaline otsustas valmistada borši, kuid unustas, milliseid köögivilju tal vaja on. Aitame Dunnot. Nüüd oleme mõnda aega kokad ja valmistame borši.

— Kastrulisse tuleb panna need köögiviljad, mida kasutatakse supi (borši) valmistamisel.

Vaadake hoolikalt, millised köögiviljad on borši koostises?(Porgand, sibul, peet, kartul, kapsas)

- Hästi tehtud, täitsid ülesande.

Fizminutka

Päike tõstab meid trenni tegema.

Tõstame käed käsu pealeÜKS KORD.

Ja nende kohal kahiseb lehestik rõõmsalt.

Me langetame käed käsu peale KAKS.

Harjutus: tõmba mälust üks köögivili või puuvili, mis sulle kõige rohkem meeldib.

Täitmise järjekord:

1. Määrake lehe asukoht.

2. Köögivilja või puuvilja samm-sammult joonistamine. Joonistamine pliiatsiga.

(pedagoogiline joonis: näidake, kuidas saate edasi anda objekti mahtu, joonise teostuse tehniline kaart)

3. Helitugevuse edastamiseks värviline joonistamine.

Individuaalne töö õpilastega:

Abi andmine.

— Kordame üle, kust me tööd alustame?

Saagikoristus.

Tunni märkmete joonistamine.

Eesmärgid: Õpetage lapsi kujutama viljapõldu, inimfiguure, autosid.

Täiendage värvide ja värvipliiatsitega töötamise oskusi.

Arendage kompositsioonitaju: õppige joonistust paberile harmooniliselt paigutama.

Tunni materjalid:

Albumi lehed

Värvilised pliiatsid, värvid

Põllumajandusmasinaid kujutavad illustratsioonid.

I. I. Šiškini maalide reproduktsioonid “Rukis”, G. G. Myasoedovi “Saak”, M. K. Klodti “Põllumaal”.

Tunni edenemine.

I osa Reproduktsioonide uurimine.

Koolitaja: Sel nädalal räägime sellest, mis teekonnal leib meie lauale jõuab.

Teate, poisid, rikkalik ja hea leivasaak on pikka aega olnud inimestele rõõmuks ja õnneks. Sest leib andis elu. Ja viljasaaki koguma – lõikusse – tulid inimesed välja lauldes. Muidugi polnud see töö kerge, väsitav, aga siiski rõõmustav.

Vaata neid pilte.

Siin on kujutatud viljapõlde – suured, avarad, peaaegu lõputud. Milliste märkide järgi mõistame, et saak on tõesti suur ja rikkalik?

Pöörake tähelepanu sellele, kuidas kunstnikud viljapõldu kujutavad: ühe värvilaiguga on näha ainult mõned kõrvad. Miks? Sest viljakõrvad kasvavad nii tihedalt, et üksikut kõrt on raske eristada.

Nendel piltidel näete küpseid maisikõrvu, mida niidetakse käsitsi, vikatitega. Nii oli see varem, peaaegu sada aastat tagasi. Ja nüüd koristavad saaki kombainid.

Vaadake seda kombaini illustratsiooni. Sellel on ees teravad noad, mis lõikavad kõrvu, taga põhupunker ning vili veetakse mööda konveieri ülespoole ja sealt jõuab see veoauto taha. Just seda koristusstseeni soovitan teil nüüd kujutada. Kogu teie lehe pinna hõivavad viljapõld ja sinine taevas. Joonista põllule kombain ja veoauto. Loomulikult nad ei tööta üksi. Seetõttu peab auto roolis olema juht, kombaini roolis aga kombainer (seda nimetatakse rooliks).

Kui soovite kõigepealt joonistada kombaini või veoauto piirjooned, kasutage pliiatsit.

II osa. Joonistamine.

Joonistamisel aitab õpetaja lapsel analüüsida, millistest komponentidest koosnevad põllumajandusmasinad ja milliste geomeetriliste kujunditega saab neid kujutada.

III osa. Tööde arutelu. Lugude koostamine piltidest.

Töö lõpus palun lastel joonistustest rääkida. Saate pakkuda lastele jutuplaani:

Millal algasid viljakoristustööd? (varahommikul, töö ei katkenud terve öö)

Kes on kombaini roolis?

Mis tuju on leiba korjavatel inimestel?

Kuidas need toimivad?

Kust võtab autojuht põllult vilja?

Mis on selle vilja edasine tee? Mis temast edasi saab?

Milline peaks olema meie suhtumine leivasse?