Logopeediline kodutöö minu pere. Ettevalmistusrühmas keele leksikaalsete ja grammatiliste vahendite valdamise logopeedilise tunni kokkuvõte teemal „Perekond

Sünnipäev

Kirillova Yu. õpetaja logopeed.

TEEMA: “PERE”.

Eesmärk: - sõnastiku laiendamine ja aktiveerimine.
Eesmärgid: - kujundada perekonna mõiste;
- kasutada kõnes eessõnu in, from;
- õppida moodustama nimisõnu deminutiiviga
hellitavad järelliited;
- õppida valima sõnu - antonüüme;
- orienteerumise arendamine paberilehel;
- kasutada nimisõnu instrumentaalkäändes;
- arendada peenmotoorikat.

Varustus: pereliikmete pilt, pall, pildid "Mis kuhu läheb."
Tunni käik:

1. Org. hetk. Helista oma naabrile hellitavalt.
Sõrmede võimlemine.
See sõrm on vanaisa
See sõrm on vanaema
See sõrm on issi
See sõrm on emme
See sõrm olen mina.
See on kogu mu perekond.

2. Sissejuhatus teemasse.
Perekond on teie korteris lähedal elavad sugulased.
Kellega sa koos elad?
Mitu inimest teie peres on?
Kes on vanim? Kes on noorim?
Kes on lapsed? Kes on täiskasvanud?

3. Mäng "Kes on kellega seotud?"
Kes on ema jaoks tüdruk? (tütar)
Kes on ema poiss? (poeg)
Kes on poiss tüdruku jaoks? (Vend)
Kes on ema isale? (naine)
Kes on vanaisa jaoks tüdruk? (lapselaps)
Kes on vanaema poiss? (lapselaps)
Kes on ema vanaemale? (tütar)
Kes on ema isa? (abikaasa)
Kes on vanaema isa? (poeg)

4. Mäng "Kes on vanem (noorem)?"
Kes on vanem, tüdruk või ema?
Kes on noorem, poiss või ema?
Kes on vanem, tüdruk või vanaisa?
Kes on noorem, kas poiss või vanaema?
Kes on vanem, ema või vanaema?

5. Mäng “Vastupidi” (piltide põhjal).
Poiss on paks - (poiss on kõhn). Tugev nõrk).


6. Kehalise kasvatuse minut.
Vasaku käepidemega - õlal, parema käepidemega - keeran seda,

Mäng "Käsi, kõrv, nina".

7. Mäng “Mis kuhu läheb”. (maalide põhjal)
- Tüdruk pani palli kasti. Kuhu tüdruk palli pani? (kastis)
- Kus pall on? (Pall on kastis.)
- Tüdruk võttis palli kastist välja. Kust tüdruk palli võttis? (kastist)

Tüdruk pani lusika tassi. Kuhu tüdruk lusika pani? (V
tass)
- Kus lusikas on? (Lusikas on tassis.)
- Tüdruk võttis lusika tassist välja. Kust tüdruk lusika sai? (alates
tassid)

- Tüdruk pani lilled vaasi. Kuhu tüdruk lilled pani? (vaasis)
- Kus lilled on? (Lilled on vaasis.)
- Tüdruk võttis vaasist lilled välja. Kust tüdruk lilled sai? (vaasist)

Tüdruk sisenes majja. Kuhu tüdruk kadus? (majja)
- Kus tüdruk istub? (Tüdruk istub majas.)
- Tüdruk lahkus majast. Kust tüdruk tuli? (majast)

Tüdruk pani karu kappi. Kuhu tüdruk karu pani? (kappi)
- Kus karu istub? (Karu istub kapis.)
- Tüdruk võttis karu kapist välja. Kust tüdruk karu sai? (kapist)

8. Mäng “Kes mida teeb?” (piltide põhjal)
Poiss sööb lusikaga. Isa saagib saega.
Tüdruk kammib juukseid kammiga. Tüdruk kaevab labidaga.
Poiss püüab õngega kala. Ema triigib.
Tüdruk joonistab pliiatsiga.

9. Geomeetrilistest kujunditest “perekonna” piltide ladumine”.

10. Tunni kokkuvõte. Pidage meeles, millest nad rääkisid.
Mis mulle meeldis
?

TEEMA: “PERE”.

Eesmärk: - sidusa kõne arendamine.
Eesmärgid: - kinnistada oskust valida sõnu - antonüüme;
- kinnistada mõisteid vanem - noorem;
- õppida kasutama kõnes omastavaid omadussõnu;
- ümberjutustamise koolitus;
- arendada peenmotoorikat ja visuaalset mälu.
Varustus: pereliikmete pilt, pall.
Tunni käik:

1. Org. hetk. Sõrmede võimlemine.
See sõrm on vanaisa
See sõrm on vanaema
See sõrm on issi
See sõrm on emme
See sõrm olen mina.
See on kogu mu perekond.

2. Mäng "Kes on vanem? noorem)?” (lausete koostamine sidesõnaga a) Kes on vanem, tüdruk või ema? Ema on vanem ja tütar noorem. Kes on noorem, poiss või ema? Poiss on noorem ja ema vanem.
Kes on vanem, tüdruk või vanaisa? Vanaisa on vanem ja tüdruk noorem.
Kes on noorem, kas poiss või vanaema? Poiss on noorem ja vanaema vanem.
Kes on vanem, ema või vanaema? Vanaema on vanem ja ema noorem.

3.Mäng “Mäleta ja räägi” (pildi põhjal)
Vaadake pilti hoolikalt 2-3 minutit. Eemaldame pildi.
Mitu inimest on pildil? (5)
Kus lapsed istuvad? (põrandal, laua lähedal)
Millega lapsed mängivad? (kuubikutena)
Mis seinal ripub? (maalimine)
Mida vanaema teeb? ()
Mis on ema käes? ()
Kas isal on vuntsid või habe? ()

4. Mäng "Kelle, kelle, kelle, kelle."
Vanaema kannab hommikumantlit. Kelle rüü? (vanaema oma)
Isa kannab lipsu. Kelle lips? (issi)
Emal on sall. Kelle sall? (ema oma)
Petya on palli käes. Kelle pall see on? (Petin)
Vanaisa kannab särki. Kelle särk see on? (vanaisa oma)
Ema kannab mütsi. Kelle müts see on? (ema oma)
Tanya kannab kleiti. Kelle kleit? (tanino)
Isa pani mantli selga. Kelle mantel? (isa oma)
Vanaisa pani kingad jalga. Kelle saapad? (vanaisa oma)
Ema pani saapad jalga. Kelle saapad? (ema oma)

5. Kehalise kasvatuse minut.
Vasaku käepidemega - õlal, parema käepidemega - keeran seda,
Oma varvastel ja kandadel on see siis, kui aku saab otsa.
Mäng "Käsi, kõrv, nina".
Mäng "Vastupidi" (palliga)
Poiss on paks - (poiss on kõhn). Tugev nõrk).
Haige inimene on (terve). Eakad – (noored).
Rõõmsameelne – (kurb). Seenior – (juunior).
Paks õhuke). Kõrge madal).
Täiskasvanud – (väike). Lahke vihane).

6. Loo “Kuidas Maša suureks sai” ümberjutustamine (E. Permyak)
Väike Masha tahtis tõesti suureks saada. Kuid ta ei teadnud, kuidas seda teha. Ta püüdis kõndida oma ema kingades. Ja ta kammis juukseid nagu tädi Klava oma. Ja ta pani helmed kaela. Ja ma proovisin kella kanda.
Mitte miski ei töötanud. Kõik naersid ja tegid tema üle nalja.
Masha otsustas põrandat pühkida. Ja pühkis ära. Isegi mu ema oli üllatunud.
Ja kui Masha nõusid pesi, oli mu isa üllatunud ja ütles lauas:
- Me isegi ei märganud, kuidas Masha üles kasvas. Ja ta mitte ainult ei pühi põrandat, vaid peseb ka nõusid.
Nad hakkasid väikest Mašat suureks kutsuma.
1 – lugemine
2 – vastused küsimustele teksti põhjal
3 – uuesti lugemine
4 – laste ümberjutustused.
7. Õppetunni kokkuvõte. Pidage meeles, millest nad rääkisid. Kelle lugu sulle meeldis?
enamik?

Lühike kirjeldus

Leksikaalsete ja grammatiliste kategooriate ning sidusa kõne arendamise tund vanemas koolieelses eas lastele leksikaalse teema "Perekond" raames

Kirjeldus

Munitsipaalkoolieelne õppeasutus
Kompenseeriv lasteaed nr 26

Tunnimärkmed vanematele lastele
Teema "Perekond"

Valmistatud ja läbi viidud:
õpetaja logopeed
Uryupina E.A.


Programmi sisu:
1. Aktiveeri sõnaraamat teemal “Perekond”.
2. Arendada oskust moodustada pärisnimedest deminutiivse - kiindumussufiksiga nimisõnu; moodustama omastavaid omadussõnu, nõustuma omadussõnadega nimisõnadega soos, arvus, käändes; leppida arv- ja nimisõnadega kokku soo- ja käändes.
3. Arendada oskust kasutada kõnes eessõna-käändekonstruktsioone, koostada lihtsaid tavalauseid; koostage homogeensete lauseliikmetega lauseid.
4. Arendada sidusat kõnet (teksti ümberjutustus).
5. Parandada üld- ja sõrmemotoorika arengut, konstruktiivset praktikat.
6. Arenda kognitiivseid protsesse.
7. Kasvatage sõbralikku suhtumist teistesse.
Tunni käik:
1. Organisatsiooniline punkt:
Kõneterapeut:Üks poiss tuli meie tundi.
SLAID 2 Vania: Tere kutid! Minu nimi on Vanya. Ma tahan teile oma perekonda tutvustada.
SLAID 3
Kõneterapeut: Slava, keda sa pildil näed? (Ma näen Vanya ema) jne. (isa, vanaisa, vanaema, õde, vend).
Kõneterapeut: Kirill, mitu inimest selles peres on?
Poisid, vaadake pilti ja öelge, mitu ema seal on? (Pildil on kaks ema).
Mitu isa?
Mitu poega?
Mitu tütart?
Kuidas on Vanya seotud ema ja isaga? (poeg), vanavanemad? (lapselaps), õde ja vend (vend)?
Kõneterapeut: Lapsed, kes on teie arvates pere vanim? (Ma arvan, et vanaisa on pere vanim).
Kes oskab öelda, mis perekond see on? (Sõbralik, suur, tugev).
2. D\i "Eessõnad"
Kõneterapeut: Ilmira: Kus vanaisa istub? (Vanaisa istub diivanil).
Kõneterapeut: Kirill, kus vanaema on? (Vanaema seisab diivani taga).
Kõneterapeut: Yura, kas isa seisab diivani ees? (Ei, isa seisab diivani taga).
Kõneterapeut: Slava, kas koer lamab diivani ees? (Jah, koer lamab diivani ees).
Kõneterapeut: Vanja, kus maal ripub? (Maal ripub seinal. Maal ripub diivani kohal).
Kõneterapeut: Sasha, kas sussid on diivanil? (Ei, sussid on diivani all).
Kõneterapeut: Lyosha, kus on Vanya? (Vanya seisab diivani lähedal).
Logopeed: Vanya armastab oma perekonda väga. Ta aitab oma vanematel korterit koristada. Aitame teda.
3. SLAID 4 D\i "Kelle asjad need on?"
Kõneterapeut: Ilmira, kelle sall? (Vanaema sall).
Ja nii edasi.
SLAID 5 Kõneterapeut: Slava, kuhu me oma riided paneme? (Panime riided kappi).
Kõneterapeut: Yura, kuhu me mänguasjad paneme? (Me paneme mänguasjad riiulile).
Logopeed: Kirill, kuhu peaksime kingad panema? (Kingad paneme koridori riiulile).
4. SLAID 6 Üldmotoorika arendamine.
Kõneterapeut: Poisid, oleme kõvasti tööd teinud, puhkame natuke. Tõuse üles palun.
Rõõmsameelne sõber, mu pall, 4 hüpet varvastel, käed vööl.
Igal pool, kõikjal, kus ta on minuga.
Üks kaks kolm neli viis. Hüppamine varvastele, käed vööl.
Palliga on hea mängida. Pöörake paremat ja vasakut kätt, nagu lööksite palli.
5. Kõneterapeut: Kuulake mõistatust:
Koo sokke ja valmista õhtusööki,
Teab vana moosi retsepti,
Küpsetab sageli pirukaid ja pannkooke,
Meie tubli, lahke... (vanaema).
Kõneterapeut: Milline vanaema? (Lapsed: Vanaema on lahke, rõõmsameelne...).
6. SLAID 7 ja 8
Kõneterapeut: Vaata pilti ja koosta lause.
(Vanaema kudus sooja sinise salli.
Vanaisa tegi puidust pingi).
SLAID 9
Kõneterapeut: Vaata pilti ja ütle, mida teeb vanaema ja mida teeb vanaisa.
Kõneterapeut: Lyosha, mida vanaema teeb? (Vanaema valmistab õhtusööki. Vanaema kudub. Vanaema keedab moosi. Vanaema küpsetab pirukaid).
Kõneterapeut: Sasha, mida vanaisa teeb? (Vanaisa kogub seeni. Vanaisa parandab, parandab, meisterdab. Vanaisa loeb ajalehti).
SLAID10
D/i "jah-ei"
Kõneterapeut: Poisid, täna on Vanyal sünnipäev. Terve pere tuli teda õnnitlema. Vaata pilti.
Kõneterapeut: Kas vanaema seisab vanaisa ja ema vahel? (Jah, vanaema seisab vanaisa ja ema vahel).
Kõneterapeut: Kas vanaisa seisab vanaema taga? (Ei, vanaisa seisab vanaema ees).
Kõneterapeut: Kas isa seisab ema ees? (Ei, isa on ema taga)
Kõneterapeut: Tüdruk seisab poisi ees/õde venna ees?
Kõneterapeut: Kas ema seisab vanaema ja isa vahel?
Kõneterapeut: Vend seisab õe ees?
Kõneterapeut: Kas vanaisa seisab vanaema taga?
Kõneterapeut: Kogu pere on Vanyale kingitusi valmistanud. Kuulake lugu selle kohta.
SLAID 11
7. Teksti “Sünnipäev” ümberjutustamine
Täna on Vanyal sünnipäev. Ema küpsetas Vanyale maitsva koogi. Isa kinkis pojale kummipalli. Õde Maša ja vend Miša maalisid ilusa pildi. Vanavanemad kinkisid lapselapsele suure auto. Vanya oli kingituste üle väga rahul!
Küsimused tekstile:
1. Kellest lugu räägib?
2. Mis on Vanya puhkus täna?
3. Mida ema küpsetas?
4. Mida kinkis isa oma pojale?
5. Kes kinkis Vanyale maali?
6. Mida Vanya vanavanemad talle kinkisid?
Kõneterapeut: Loen loo uuesti. Kuulake hoolega ja vaadake pilte. Siis sa ütled seda.
Korduv jutt logopeedilt. SLAID 12
Teksti ümberjutustamine laste poolt.
8. D\i “Kingid Vanjale” (Mõtlemise arendamine, konstruktiivne praktika). Koguge pilt 6 osast.
Kõneterapeut: Teeme Vanjale ka kingitusi. Koguge osadest pilt.
Logopeed: mida sa Vanyale kingid?
Vania: Aitäh, kutid! Kingitused meeldisid mulle väga!
Jätame Vanyaga hüvasti.
Tunni kokkuvõte:
Kõneterapeut: Poisid, te olete kõik suurepärased, tegite head tööd.














Kaugõpe õpetajatele vastavalt föderaalsele haridusstandardile madalate hindadega

Veebiseminarid, täiendkoolitused, erialane ümberõpe ja kutseõpe.

Madalad hinnad. Rohkem kui 9200 haridusprogrammi. Kursuste, ümberõppe ja kutseõppe riiklik diplom.

Veebiseminaridel osalemise tunnistus. Tasuta veebiseminarid. Litsents.

Õppetund.doc

Munitsipaalkoolieelne õppeasutus

Kompenseeriv lasteaed nr 26

Tunnimärkmed vanematele lastele

Teema "Perekond"

Valmistatud ja läbi viidud:

õpetaja logopeed

    Uryupina E.A.

    Arendada oskust moodustada pärisnimedest deminutiivse - kiinduva sufiksiga nimisõnu; moodustama omastavaid omadussõnu, nõustuma omadussõnadega nimisõnadega soos, arvus, käändes;

    leppida arv- ja nimisõnadega kokku soo- ja käändes.

    Arendada oskust kasutada kõnes eessõna-käändekonstruktsioone, koostada lihtsaid tavalauseid; koostage homogeensete lauseliikmetega lauseid.

    Arendada sidusat kõnet (teksti ümberjutustamine).

    Parandada üld- ja sõrmemotoorika arengut, konstruktiivset praktikat.

    Arendada kognitiivseid protsesse.

Kasvatage sõbralikku suhtumist teistesse.

    Tunni käik:

Kõneterapeut: Korraldamise aeg:

Üks poiss tuli meie tundi. Vania SLAID 2

: Tere kutid! Minu nimi on Vanya. Tahan teile oma perekonda tutvustada.

Kõneterapeut: SLAID 3

Kõneterapeut Slava, keda sa pildil näed? (Ma näen Vanya ema) jne. (isa, vanaisa, vanaema, õde, vend). : Kirill,

mitu inimest selles peres on?

Poisid, vaadake pilti ja öelge, kui palju emasid seal on? (Pildil on kaks ema).

Mitu isa?

Mitu poega?

Mitu tütart?

Kõneterapeut: Kuidas on Vanya seotud ema ja isaga? (poeg), vanavanemad? (lapselaps), õde ja vend (vend)?

Lapsed, kes on teie arvates pere vanim? (Ma arvan, et vanaisa on pere vanim).

    Kes oskab öelda, mis perekond see on? (Sõbralik, suur, tugev).

Kõneterapeut: D\i "Eessõnad"

Kõneterapeut: Ilmira: Kus vanaisa istub? (Vanaisa istub diivanil).

Kõneterapeut: Kirill, kus vanaema on? (Vanaema seisab diivani taga).

Kõneterapeut: Yura, kas isa seisab diivani ees? (Ei, isa seisab diivani taga).

Kõneterapeut Slava, kas koer lamab diivani ees? (Jah, koer lamab diivani ees).

Kõneterapeut:: Vanja, kus maal ripub? (Maal ripub seinal. Maal ripub diivani kohal).

Kõneterapeut: Sasha, kas sussid on diivanil? (Ei, sussid on diivani all).

Lyosha, kus on Vanya? (Vanya seisab diivani lähedal).

    Logopeed: Vanya armastab oma perekonda väga. Ta aitab oma vanematel korterit koristada. Aitame teda.

Kõneterapeut: SLAID 4 D\i "Kelle asjad need on?"

Ilmira, kelle sall? (Vanaema sall).

Ja nii edasi. Kõneterapeut SLAID 5

Kõneterapeut:: Slava, kuhu me oma riided paneme? (Panime riided kappi).

Yura, kuhu me mänguasjad paneme? (Me paneme mänguasjad riiulile).

    Logopeed: Kirill, kuhu peaksime kingad panema? (Kingad paneme koridori riiulile).

Kõneterapeut SLAID 6 Üldmotoorika arendamine.

: Poisid, oleme kõvasti tööd teinud, puhkame natuke. Tõuse üles palun.Rõõmsameelne sõber, mu pall,

4 hüpet varvastel, käed vööl.

Igal pool, kõikjal, kus ta on minuga.Üks kaks kolm neli viis.

Hüppamine varvastele, käed vööl.Pöörake paremat ja vasakut kätt, nagu lööksite palli.

    Kõneterapeut: Kuulake mõistatust:

Koo sokke ja valmista õhtusööki,

Teab vana moosi retsepti,

Küpsetab sageli pirukaid ja pannkooke,

Meie tubli, lahke... (vanaema).

Kõneterapeut: Milline vanaema? (Lapsed: Vanaema on lahke, rõõmsameelne...).

    SLAID 7 ja 8

Kõneterapeut: Vaata pilti ja koosta lause.

(Vanaema kudus sooja sinise salli.

Vanaisa tegi puidust pingi).

SLAID 9

Kõneterapeut: Vaata pilti ja ütle, mida teeb vanaema ja mida teeb vanaisa.

Kõneterapeut: Lyosha, mida vanaema teeb? (Vanaema valmistab õhtusööki. Vanaema kudub. Vanaema keedab moosi. Vanaema küpsetab pirukaid).

Kõneterapeut: Sasha, mida vanaisa teeb? (Vanaisa kogub seeni. Vanaisa parandab, parandab, meisterdab. Vanaisa loeb ajalehti).

SLAID10

D/i "jah-ei"

Kõneterapeut: Poisid, täna on Vanyal sünnipäev. Terve pere tuli teda õnnitlema. Vaata pilti.

Kõneterapeut: Kas vanaema seisab vanaisa ja ema vahel? (Jah, vanaema seisab vanaisa ja ema vahel).

Kõneterapeut: Kas vanaisa seisab vanaema taga? (Ei, vanaisa seisab vanaema ees).

Kõneterapeut: Kas isa seisab ema ees? (Ei, isa on ema taga)

Kõneterapeut: Tüdruk seisab poisi ees/õde venna ees?

Kõneterapeut: Kas ema seisab vanaema ja isa vahel?

Kõneterapeut: Vend seisab õe ees?

Kõneterapeut: Kas vanaisa seisab vanaema taga?

Kõneterapeut: Kogu pere on Vanyale kingitusi valmistanud. Kuulake lugu selle kohta.

SLAID 11

    Teksti "Sünnipäev" ümberjutustamine

Täna on Vanyal sünnipäev. Ema küpsetas Vanyale maitsva koogi. Isa kinkis pojale kummipalli. Õde Maša ja vend Miša maalisid ilusa pildi. Vanavanemad kinkisid lapselapsele suure auto. Vanya oli kingituste üle väga rahul!

Küsimused tekstile:

1. Kellest lugu räägib?

2. Mis on Vanya puhkus täna?

3. Mida ema küpsetas?

Kodutöö teemal “Perekond” keskmisele rühmale on valik selleteemalisi kõneharjutusi ja näpumänge, samuti on valitud teema- ja eakohased luuletused ja mõistatused täiskasvanutele lastele ettelugemiseks ja otse lastele. - graafilised harjutused ja tähelepanuharjutused, mis soodustavad ka kõne arengut.

Lae alla:


Eelvaade:

Teema PERE

Kõnemäng "Üks ja mitu"

Eesmärk: nimisõna mitmuse moodustamine.

Mängu edenemine: näita ja nimi.

Kõnemäng "Kes kellega on?"

Eesmärk: nimisõnade kasutamine koos eessõnaga Koos .

Didaktiline mäng "Nimeta sõbralikult"

Isa - issi - issi

Ema - emme - emme

Baba - vanaema - vanaema

Vanaisa - vanaisa - vanaisa

Vend - vend

Õde - väike õde

Mitmuse moodustamine nimetavas ja akusatiivis.

Mängu edenemine. Lapsed kordavad pärast täiskasvanuid:

Vanaema - vanaemad, vanaisa - ..., ema - ..., õde - ..., vend - ..., isa - ...

Emad - emad, isad - isad, vanaemad - vanaemad, vanaisad - vanaisad, vennad - vennad, õed - õed

Täiskasvanu viskab lapsele palli ja nimetab sõna mitmuses, laps ütleb lause “Ma näen palju...”.

Kõnemäng "Kust ja kust?"

Eesmärk: nimisõnade kasutamine koos eessõnadega peal ja koos.

Mängu edenemine. Enne küsimuse esitamist osutab täiskasvanu pildile ja ütleb: "See on issi töö", "See on turg."

! !

Mäng "Ütle vastupidi"

Vanaisa on vanem ja isa...(noorem)

Ema on noorem ja vanaema...(vanem)

Isa on pikem ja ema...(allpool)

Isa on suur ja poeg...(väike)

Kõneteraapia dialoogides

ISA JA EMA

Oli kevad. Kaks väikest lindu istusid metsas oksal. Tema ja tema.

- Laula?! Laula?! - ta küsib.

- Laula! Laula! - vastab ta.

- Kiik! Kiik! - ta räägib pesast.

Mõne aja pärast on neil tibud.

- Viis! Viis! Täpselt sama! Täpselt sama! - laulab isa. Ja lapsed kiljuvad:

- Sööma! Sööma! Joo! Joo!

Isa tõi ussi ja küsis emalt:

- Anna? anda?

Ja lapsed kooris:

- Anna.

"See on jube," ütleb isa.

Tibud kasvasid suureks ja lendasid pesast välja.

- Tagasi? - küsib isa.

"Las... Las," vastas ema vaikselt.

G. Judin

1. Ütle ilmekalt: LAULA? - LAULA! ANNA? - ANNA! LÜLITADA? - MALUS!

2. Milliseid sõnu linnud kasutasid?(laula, laula, viis, söö, joo, anna,

Las olla)

3. Loenda tibusid: 1 tibu, 2...,3...,4..., 5 tibu.

Luule

Armastusest

Oleg Bundur

Ema vaatab isa poole

Naeratades

Isa vaatab ema

Naeratades

Ja päev on kõige argipäev,

Mitte pühapäeval

Ja aknast väljas pole päikest,

Ja lumetorm

Nad teevad seda lihtsalt nii

tuju,

Nad on lihtsalt

Nad armastavad üksteist väga.

Sellest armastusest

Nii kerge kui ka kerge.

Mina koos isa ja emaga

Nii palju õnne!

Ma hoolitsen ema ja isa eest

Oleg Bundur

Isa kurdab:

- Midagi

Olen tööst väsinud...

Ema ka:

- Ma hakkan väsima

Ma suudan vaevu jalgadel seista...

Ma võtan isalt luuda -

Ma ei ole ka laisk,

Pärast õhtusööki nõud

Ma pesen seda ise, ma ei unusta, -

Ma hoolitsen ema ja isa eest,

Ma olen tugev

ma saan!

Kes mängib?

A. Šibajev

Ja päike mängib (oma kiirtega jõel),

Ja kass mängib (palliga verandal),

Ja Ženja mängib (Ženjal on nukk),

Ja ema mängib (teatris laval),

Ja isa mängib (vasktrompetil),

Ja vanaisa (onnis lapselapsega mängimas).

Ja vanaema peseb pojapoja mähkmeid.

Vanaema mängib ilmselt pesuga?

Hüvasti, ema!

Tatjana Bokova

Hüvasti, ema!

Varakult magama minna.

Heida pikali ja ma laulan sulle

Sinu hällilaul.

Hüvasti, ema!

Ma tean, et sa oled väsinud.

Terve päeva oma soojusega

Sa soojendasid meie kodu.

Hüvasti kallis, ema!

Öö on täis udu.

Kallistan sind oma käega,

Ma annan sulle rahu.

Hüvasti, ema!

Ma ei hakka ulakas.

Ma heidan su kõrvale voodisse,

Ma heidan pikali ja... magan.

Headaega!

Isa

Tatjana Bokova

Mul on isa!

Küsi, milline ta on?

KÕIGE TUGEVAIM isa

Kõige JULGEM sõdalane!

Lahke. Kõige targem.

Kuidas mitte kiidelda.

Isa ainult koos emaga

Mul on isa!

Pole tähtis, mis ta on!

Maailma parim isa

Sest TA ON MINU!

Vanaisa

E. Duke

Meie vanaisa on väga asjalik:

Ta kõnnib mööda maja ringi, unustades rahu.

Ta aitab vanaema terve päeva,

Ta pole üldse laisk seda tegema.

Siis kaotab ta pidevalt punkte,

Kas ta lõhub midagi või lõhub midagi,

Alati kiire, kuid tööst väsinud,

Ta istub ajalehega maha ja juba norskab.

Tatjana Bokova

Vanaema ja mina oleme väga sõbrad.

Aitame üksteist.

Ta... valmistab mulle õhtusöögi,

Tema jaoks ma... söön kõike.

Ma juhin teda käest kinni.

Mööduja ei saa alati aru,

Kas mu vanaema on minu lapselaps?

Kas ma olen ikkagi laps.

Kes keda Molotšnõisse viib?

Kes keda “Mänguasjadesse” tirib?

Elame tugeva perena,

Olgem tõelised sõbrad!

Ema ja isa ütlevad meile:

Oled lähedal hommikust õhtuni.

Lihtsalt mine vara magama

Vanaema ei taha midagi.

Ei taha lompe mõõta

Ja ta peab liiva räpaseks!

Muidu oleme väga sõbrad,

Vaatamata erinevale vanusele.

Noorem vend

Tatjana Bokova

Mu vend sündis.

Olen muidugi väga õnnelik.

Ainult see vend

Ei tõuse voodist välja.

Kuidas sa ei saa siin vihastada?

Päeval magab mu vend kogu aeg,

Nutab keset ööd

Aga ta ei taha mängida!

Majas on nüüd kõik tagurpidi.

Kõik hoolivad temast.

Isegi mu venna jaoks

Sa pead olema eeskujuks.

Ma proovin, olen valmis!

Ainult mu vend ei tea sõnu.

Ta ütleb ainult "ema"

Ja isegi see on nii imelik!

Aeg läheb aeglaselt.

Mu vend on pikka aega kasvanud,

Aga ma juba tean -

Ma armastan teda!

Ma ei kiirusta teda!

Ma armastan teda nii väga!

Ta on nii hea!

Ta on natuke minu moodi...

Näeb välja nagu mina!

Luuletused õest

Tatjana Agibalova

Hommikul tõuseb esimesena

Minu väike õde

Ta on terve päeva hõivatud,

Ja õhtul ei taha ta magada.

Laulsime talle isegi laule -

Uni ei tule talle, ükskõik kui kõvasti ta kraaksub.

Võib-olla on asi selles

Mida uni kõnnib jalgsi?

Õe jaoks nagu vanem vend,

Joonistan rollerit

Rolleril magama

Tulin oma õe Katjat vaatama.

Mõistatused

Kes ei tee nalja, vaid tõsiselt

Kas nael õpetab meid lööma?

Kes õpetab sind olema julge?

Kui sa rattalt maha kukud, ära virise,

Ja kriimustas mu põlve,

Ära nuta? Kindlasti,…

(Isa)

Teab, kuidas jootekolbi käes hoida

Kuidas kraanikaussi puhastada

Mida panna kuiva viltpliiatsisse,

Üldiselt - kõigi ametite jack!

(Isa)

Kes teid, lapsed, rohkem armastab?

Kes sind nii hellalt armastab

Ja hoolitseb sinu eest

Ilma öösel silmi sulgemata?

(Ema)

Ta on maailma parim

Ilma temata on võimatu elada.

Katjal ja Petjal on see

Ja loomulikult mina.

(Ema)

Kes täna hommikul minu juurde tuli?

Kes ütles: "On aeg tõusta"?

Kes jõudis putru keeta?

Kas ma peaksin tee kaussi valama?

Kes mu juuksed punus?

Pühkisite ise terve maja ära?

Kes korjas aias lilli?

Kes mind suudles?

Kes armastab lapsena naermist?

Kes on maailma parim?

(Ema)

Kes paneb kannale plaastri?

Kes triigib ja peseb pesu?

Kes hommikul maja koristab,

Ja õhtul paneb samovari lauale

Kes mängib oma väikese õega?

Ja viib ta puiesteele?

Kelle juuksed on valgemad kui lumi,

Kas teie käed on kollased ja kuivad?

Keda ma armastan ja kahetsen?

Kellest ma luuletusi lugesin?

(Vanaema)

Sõrmede võimlemine

Lõhnav moos,

Maiustamiseks pirukad,

Maitsvad pannkoogid

Minu armsama juures...

(Vanaemad)

Ta ei töötanud igavusest,

Tema käed on jämedad

Ja nüüd on ta vana ja hall

Mu kallis, kallis...

(Vanaisa)

Ühendage punktid

Avatud tund ettevalmistusrühma “Minu perekond” lastele

Programmi sisu:

  • Kindlustada ideed perekonnast kui inimestest, kes elavad koos, armastavad üksteist, hoolitsevad üksteise eest (lapsed peaksid teadma kõigi oma pereliikmete nimesid).
  • Kasvatage soovi lähedaste eest hoolitseda.
  • Tugevdada sidusa kõne oskust.
  • Tugevdage oma teadmisi perekonna kohta käivatest vanasõnadest.

Kasutatud materjalid: illustratsioonid “Laps on haige”, “Lapsed kingivad vanaemale lilli”, “Palju õnne emale”, “Perekond elutoas”, kaardid vanasõnadega, lainepaberi ribad 5 cm laiad, 20 cm pikkused ja vasktraat 25 cm pikkune iga lapse jaoks.

  1. Org. hetk (Ringis)

Kõik lapsed kogunesid ringi.

Ma olen su sõber ja sina oled mu sõber.

Hoiame käed tugevasti kinni

Ja naeratagem üksteisele.

Ma vaatan teie nägusid, kellega ma peaksin siin sõbraks saama? Mina olen Ljudmila Nikolajevna ja kes sa oled? Ütle mulle, mis on su südamlik nimi (Dasha, Mishenka...).

Tere, kallid lapsed, te olete maailma kõige ilusamad. Kutsun selliseid tublisid, nägusaid mängima.

  1. Vestlus perekonnast (Istub laudades)

Öelge, poisid, kuhu teil õhtul pärast lasteaeda kiire on? Täpselt nii, koju. Ja miks? Jah, teie pere ootab teid!

Nii hea, et teil kõigil on pere! Olete maailma kõige õnnelikumad lapsed, sest teie peredes armastatakse üksteist, kõik elavad rõõmsalt ja sõbralikult koos. Peaasi, et peres valitseks alati rahu, sõprus, austus ja armastus üksteise vastu. Perekond võib olla väike – näiteks ema ja laps, aga kui nad üksteist armastavad – on see tõeline perekond. Hea, kui pere on suur. Kes teie peredes elab?

Räägi mulle oma ema kohta parimad sõnad, milline ta on (hooliv, töökas, õrn, südamlik...)?

Mida saab ema teha? (õmble, küpseta, pese, pese...)

Aga isa? (tugev, julge, töökas...)

Mida saab isa teha? (nokktöö, saagimine, kaevamine, tolmuimeja...)

  1. Lugu piltidest

Õpetaja näitab lastele pilte, mis kujutavad stseene elust (haige laps valetab, ema annab talle ravimeid jne).

Teeme piltide põhjal loo. Räägi meile, mida sa pildil näed, keda on kujutatud, mis neil seljas on? Mida nad teevad? Mida sa arvad, mida nad saavad üksteisele öelda? Muutke pilt ellu!

Mis on siis perekond? (laste vastused)

Järeldus: perekond on täiskasvanud ja lapsed, kes elavad koos, armastavad üksteist ja hoolitsevad üksteise eest.

  1. Valeoloogiline paus "Suur perekond" (Ringis)

(lapsed teevad liigutusi teksti järgi)

Majas elas suur pere, panen neile kõigile nimed, lapsed:

Majas elas kaunis ema, kes oli tuntud oma lahkuse ja intelligentsuse poolest.

Isa on jõumees, hulljulge sportlane, pere tugi - tõeline isa!

Vanaema elas nendega – vanaproua – ja võis terve päeva kududa!

Selles majas elas vana vanaisa, kes suviti suvilas kala püüdis.

No peres oli ka väike poeg - selline särtsakas ja krapsakas väike ulakas poiss.

Hommikul ja pärastlõunal, isegi õhtul hüppas poiss nagu kummipall.

Mu poeg jooksis, hüppas läbi lompide ja maalis õhtuti maastikku:

Päike ja pilved ja vihm... Aga vahel laps väsib.

See suur pere ei teadnud, kuidas igav hakata - õhtul jõid teed moosiga.

Maitsev tee, maitsev moos... On aeg luuletus lõpetada!

Lisan vaid ühe asja – see on väga sõbralik perekond!

  1. 5. Mäng loova kujutlusvõime arendamiseks

Õhtul koguneb kogu pere koju - ja see tähendab, et saate mängida lõbusat mängu: Mõtleme, milline võiks olla emme kastrul? Aga isa kinga?

  1. 6. Vestlus vanasõnadest (toolidel)

Perekonda on austatud juba iidsetest aegadest, inimesed on loonud palju vanasõnu.

"Päikese käes on soe, ema juures on hea" (läbirääkimistel)

"Pole armsamat sõpra kui teie enda ema"

Kuidas mõistate nende vanasõnade tähendust?

Milliseid vanasõnu pere kohta tead?

Mäng: "Mida soovite oma perele soovida?"

(laste soovid oma perele)

  1. Sõrmede võimlemine(seisab)

Tõstke käsi peopesaga enda poole ja painutage vastavalt salmi tekstile sõrmi kindlas järjekorras, alustades sõrmusesõrmest, seejärel väikesest sõrmest, nimetissõrmest, keskmisest ja pöidlast.

Ma tean, mis mul on

Sõbralik pere kodus:

See on ema

See on minu vanaema.

See on isa,

See on vanaisa.

Ja meil pole lahkarvamusi.

  1. Traadist lille valmistamine (laudade juures)

Nüüd loome maagiat, laseme oma soovidel settida selle imelise lille kroonlehtedes, mida valmistame (lainepaberist ja traadist lille valmistamine).

Tahan teile soovida, et see lill tooks meie tunnist teie perele killukese soojust ja valgust. Tänan teid abi eest, hüvasti!

Logopeedilisel nurgal on oluline roll töös peredega.Leksikaalsel teemal “Perekond” saab visuaalse infomaterjali abil kujundada keskmises rühmas logopeedinurka. See materjal sisaldab mängud peenmotoorika arendamiseks, mängud leksikaalsete ja grammatiliste kategooriate moodustamiseks, nõuandeid ja soovitusi lapsevanematele uuritaval teemal oma lapsega vestluste pidamiseks.

Kontrollige, kas teie laps teab:

  • Mis on perekond (sugulased, sugulased)?
  • Teie pere koosseis?
  • Lähisugulaste nimed (õde, vend, onu, vanaema jne)?
  • Ema ja isa ees- ja keskmine nimi, nende elukutsed?
  • Kes ta on vanavanematele (lapselaps, tütretütar), vanematele (poeg, tütar), vennale ja õele?

Tehke koos lapsega sõrmeharjutust "Perekond":

See sõrm on vanaisa, (painutame sõrmi ükshaaval, alustades ühe käe pöidlast)
See sõrm on vanaema
See sõrm on issi
See sõrm on ema
See sõrm olen mina
Koos - sõbralik pere. (pange sõrmed kinni ja pigistage kokku)
Need sõrmed on vanaisad (painutame mõlema käe sõrmi)
Need sõrmed on vanaemad...
Need sõrmed on tüdrukud ja poisid.

Koos teiega õpetame lapsi.

Selgitage oma lapsele, mis on perekond (sugulased). Nimetage kõik oma pereliikmed (ema, isa, poeg, tütar), vaadake oma lähimate sugulaste (vanaisa, vanaema, tädi, onu) fotosid.

Selgitage oma lapsele, et võite kutsuda teda lihtsalt nimepidi (näiteks Maša) või helistada hellitavalt (Mašenka). Ja kõiki pereliikmeid võib ka hellitavalt kutsuda: ema - emme, emme, vanaema - vanaema, vanaema.

Mõelge välja nii palju häid sõnu kui võimalik.

Nimetame pereliikmeid ainsuses ja mitmuses.

1. Mäng "Üks või mitu"

Juhised: sul on vanaema ja poistel... kes? (vanaemad) Teil on õde ja teistel meestel on... (õed)

2. Mäng "Üks-mitu"

Juhend: üks tütar, aga palju... kes? (tütred)

Me kasutame kõnes omadussõnu.

Kutsuge oma last välja mõtlema kaks või kolm ilusat sõna iga pereliikme kohta:

  • Ema (milline?) – hea, lahke, ilus.
  • Isa (milline?) – pikk, tugev jne.

Me kasutame kõnes tegusõnu.

Paluge lapsel vastata, millega ema/isa/õde/vanaema jne tegeleb.

  • Ema (mida ta teeb?) – hoolib, armastab, kallistab, teeb süüa
  • Isa (mida ta teeb?) – parandab, mängib, töötab, aitab jne.

Korja üles lotopilte või leia pilt perekonnast. Laske lapsel vastata pilte vaadates - see aitab tal kiiresti õige vastuse leida ja omandatud teadmisi leksikaalsel teemal “Perekond” omastada.

Žurakovskaja Janina Viktorovna,
kõrgeima kategooria õpetaja-logopeed,
GBOU lasteaed nr 864, Moskva