Kes teab, kuidas sõpru leida? Oskus sõpru saada on vähestele antud anne

jõulud

Juhin teie tähelepanu klassitunni arendusele teemal „Oske olla sõber (ürituse esitlus ja käik)

Eesmärgid. 1. Laste ideede tuvastamine selle kohta, mis on sõprus ja milline peaks olema tõeline sõber.

2. Õpilaste moraalsete omaduste kujundamine: oskus leida sõpru, väärtustada sõprust.

3. Sõbraliku meeskonna kujunemise soodustamine

Lae alla:


Eelvaade:

Kooliväline tegevus

Teema. Tea, kuidas olla sõber.

Eesmärgid. 1. Laste ideede tuvastamine selle kohta, mis on sõprus ja milline peaks olema tõeline sõber.

2. Õpilaste moraalsete omaduste kujundamine: oskus leida sõpru, väärtustada sõprust.

3. Sõbraliku meeskonna kujunemise soodustamine.

Eeltöö:joonistused sõprusest.

Varustus. Lill - seitse lille, plakatid.

Tunni edenemine.

1.Org. hetk. Emotsionaalne meeleolu.

- Tal õnnestub elus kõik,

Kes naerab ja naerab.

Ta ei allu haigustele

Kes naerab ja naerab.

Tema peale sajab õnne vihm,

Kes naerab ja naerab.

Vaadake üksteist, naeratage ja olge valmis kuulama.

2. Teema väljakuulutamine, eesmärk.

- Poisid, millest me täna räägime? (Sõpruse kohta)

Mida peaksite teadma? (Mis on sõprus? Kes on sõbrad? Sõbrad? Milline peaks olema sõber?)

3. Õpetaja tutvustus. (muusika taustal)

Kõrgel, kõrgel mägedes elas karjane. Ühel päeval, tormisel ööl, koputasid tema uksele kolm inimest.

Minu onn on väike, sisse pääseb ainult üks. Kes sa oled? - küsis karjane.

Oleme sõprus, õnn ja rikkus. Kellele uks avada – vali ise!

Karjane valis sõpruse. Sõprus tuli, õnn tuli ja rikkus ilmus.

Poisid, millise valiku ees seisis karjane? (Kes peaks ukse avama)

Millise otsuse ta tegi?

Miks sa arvad, miks me peame sõprusest rääkima? (tekivad konfliktid)

Poisid, vaadake, kes meile täna külla tuli? (Tahvlil on plakat kassi Leopoldi pildiga)

Mille poolest on kass Leopold kuulus? Kes teda pidevalt tüütas?

Kass Leopold kirjutas luuletuse sõprusest. Kuula, palun:

Lükkame asjad hilisemaks

Räägime sõprusest, laulame sõprusest.

Laske koos süüdata sõpruse sädemega,

See pakub meile rõõmu ja soojendab meid soojusega!

4. Eesmärkide seadmine.

- Meie tänane tund on pühendatud sõprusele. Valmistusime selleks väga entusiastlikult: joonistasime, kogusime vanasõnu.

Nii et täna proovime välja selgitada:

1. Mis on sõprus?

2. Keda võib nimetada tõeliseks sõbraks? Kes on sõber?

3. Millised omadused peaksid tõelisel sõbral olema? Milliseid sõpru me tahaksime?

4. Defineerime sõpruse seadused (reeglid).

5. Proovime aidata neid tüüpe, kes ei ole veel väga head sõprade leidmises.

5. Tutvumine mõistetega “sõprus”, “sõber”, “sõber”.

Poisid, Leopold ei tea, mis on "sõprus", kes on "sõber" ja "sõber". Aitame teda!

Oleme elus seotud erinevate inimestega: ühtedega õpime tunnis, teistega veedame vaba aega, teistega kohtume ringis või sektsioonis. Kas see on võimalik kõik Kas me saame neid inimesi oma sõpradeks nimetada? (Ei)

Kuidas me saame neid nimetada? (Sõbrad)

Kui meid seob ühistegevus (ametid), meil on ühised huvid, sümpaatia, oleme tegevuses lähedased, siis võib meid nimetada sõbrad.

(Sõber - vaadetelt, tegevuselt, elutingimustelt lähedane, kellegi suhtes sõbralik isik.)

Kas teie klassikaaslaste hulgas võib olla mõni teie sõber, kutid, kellega koos ringis õpite? (jah)

Miks?

Kes on "sõber", nagu te aru saate?

Sõber on inimene, kes on mures, mures, mures ja rõõmus oma sõbra pärast, s.t. vastutab teise eest.

Sõber on inimene, kellel on kellegagi sõprus. Sõpradega pole kunagi igav!

Mis on sõprus?

Sõprus on suhe, mis põhineb vastastikusel usaldusel, kiindumusel ja ühistel huvidel. (S.I. Ožegovi sõnastik)

Sõprus on sõpruse kõrgeim aste.

6. “Sõpruse” lille tegemine tõelise sõbra omadustest.

- Tõelisel sõbral peavad olema teatud iseloomuomadused. Ja nüüd proovime kasvatada Sõpruse lille "seitsmeõieline lill". Teie ees on kroonlehed, millele on kirjutatud erinevad omadused. Valige ainult need, mis ühel tõelisel sõbral peaksid olema. Pidage meeles, millest me rääkisime, see aitab teil teha õige valiku. (Õpetaja näitab kroonlehti, millele on kirjutatud erinevad omadused (tundlik, kirglik, vastutustundlik, aus, õiglane, ahne, kade, valmis igal ajal aitama, õiglane, hindab sõprust, aitab vajadusel). Õpilased valivad ainult need, mis ühel tõelisel sõbral peaksid olema, ja kinnitavad need tahvlile).

Vaata, millise kauni Sõpruse seitsmeõielise lille oleme loonud!

Tunniks valmistudes joonistasite pilte teemal “Sõprus”. Need on välja pandud. Vaatame neid kõiki vahetunni ajal.

Kellega sa ennast kujutad? Millised su sõbrad on? Millised omadused neil on?

7. Klassitunni kokkuvõte

- Nii et poisid, mis on sõprus? Keda saame nimetada tõeliseks sõbraks? Kes on sõber? Milline peaks olema tõeline sõber?

- Kui tahame sõpru, peame teadma, et sõprus on alati tõsine. Igaüks, kes soovib olla sõber, peab vaatama enda sisse, leidma vastuse küsimusele: "Kas ta on valmis sõbraga kohtuma?"

Paljud inimesed ei taha aru saada, et neil pole sõpru, sest nad ise pole valmis tõeliseks sõbraks saama, nõuavad sõbralt palju, midagi vastu andmata.

Kui meid seob ühistegevus (ametid), meil on ühised huvid, sümpaatia, oleme tegevuses lähedased, siis võib meid nimetada sõpradeks. Sõber on inimene, kes on kellelegi lähedane vaadete, tegevuste, elutingimuste poolest ja on kellegi vastu sõbralik.

Sõber on inimene, kes on mures, mures, mures ja rõõmus oma sõbra pärast, s.t. vastutab teise eest. Sõber on inimene, kellel on kellegagi sõprus. Sõpradega pole igav!)

Sõprus on suhe, mis põhineb vastastikusel usaldusel, kiindumusel ja ühistel huvidel. Sõprus on sõpruse kõrgeim aste.

Sõpruse lill "seitsmeõieline lill"


Irina Azarskova
Õppetegevuse “Vestlus sõprusest ja sõpradest” kokkuvõte

MBDOU lasteaed "Vikerkaar"

Morshansky piirkond

Avage GCD vaatamine (kõne arendamine)

haridusvaldkonna järgi "Kõne arendamine"

vanemas rühmas teema:

« Vestlus sõprusest ja sõpradest» .

Sihtmärk: jätkuvalt aidata lastel käitumisnorme õppida,

õpetada lahkust.

Ülesanded:

Lastes lastega heade sõbralike suhete loomise oskuse kujundamine;

Kinnitada laste teadmisi suhtlemisreeglitest sõbrad;

Õpetage lapsi nägema oma kaaslaste häid omadusi;

Õpetage lapsi valima sama juurega sõnu;

Tolerantsuse kujunemine (taluv) laste omavahelised suhted;

Moraalikasvatuse arendamine;

arendada kõnetegevust,

Arendage oskusi oma seisukoha argumenteerimiseks.

Varustus: - kiri,

Pildid laste, täiskasvanutega,

Südametega hoiupõrsas,

Laul umbes sõprus magnetofonil.

Valmistatud ja teostatud õpetaja: Azarskova Irina Aleksandrovna.

Tunni käik:

Sissejuhatav osa: Aja organiseerimine (üllatushetk).

Kasvataja: Poisid, vaadake kui palju külalisi meile on tulnud, olgem viisakad... ja näidata, kuidas me üksteist tervitame.

Tere, taevas! (Tõstke käed üles)

Tere, Päike! (Tee kätega pea kohal suur ring)

Tere Maa! (Landage käed sujuvalt vaibale)

Tere, mu kõik Sõbrad! (Kõik poisid hoiavad kätest kinni ja tõstavad need üles)

– Ma näen, et olete heas ja rõõmsas tujus ja see on suurepärane.

(Uksele koputatakse, nad tõid kirja).

Kiri? Loeme, mis seal kirjas on?

(Kirja tekst: Tähelepanu tähelepanu. Ärevus! Meie lasteaeda "Vikerkaar" läheneb salakaval, ohtlik nõid Zljutška. Ta tahab kõigi lastega tülli ajada, et nad muutuksid vihaseks ja sõnakuulmatuks. Kiiresti abi vaja. Poisid, ärge laske sellel juhtuda)

Põhiosa.

Kasvataja: Jah, me peame kiiresti midagi ette võtma. Poisid, kas me saame aidata? Kas saame hakkama? Mida me selleks tegema peame?

(See on õige, me peame näitama, kuidas saame olla sõbrad. Ja kuidas käituda, kui äkki tekib tüli.)

-Kes oskab öelda, mis see sõna on? sõprus, mida see tähendab?

(Õige. Sõprus- see on siis, kui lapsed tahavad koos olla, kui nad mängivad koos ja ei tülitse. Sõprus on sõprade naeratus. Tähendab, sõbrad on inimesed, kellega koos on meil lihtne ja huvitav.)

Poisid, vaadake pilte. Kas sa arvad, et need lapsed Sõbrad? Miks sa nii otsustasid? (laste vastused)

Valime sarnased (sugulane) sõnad sõna "SÕBER" jaoks. ( Sõbrad, sõber, sõber, sõbralik, sõber, olla sõbrad, tüdruksõber, sõpru saada, sõprus)

Nii palju sõnu me välja mõtlesime! Hämmastav!

Poisid, keda saate sõbraks kutsuda? (kes jagab mänguasju, kes kunagi ei solva, kes aitab, on hea sõber)

Kas täiskasvanud inimene võib olla sõber? (isa, vanaema, ema, õde, vend). Muidugi saavad, sest nad armastavad meid väga, hoolitsevad meie eest, õpetavad meile häid asju).

Kas teie arvates võiks olla loomasõbrad? Näiteks koer. Jah võib-olla. Ta kaitseb meid kurjade inimeste eest, mängib meiega. Nende eest hoolitsemine soojendab meid.

Tähendab, sõbrad seal võib olla mitte ainult eakaaslasi, vaid ka täiskasvanuid ja loomi ning lemmikmänguasju. Grupp ootab ainult meid Sõbrad.

Mängime teiega mängu "Arva ära, kes on mu sõber". Kes tahab rääkida oma sõbrast tema nime mainimata. Ja me proovime ära arvata, kes see on. (Mitmed inimesed).

(Näide: Mul on sõber. Ta on... aastane. Ta on väga tark ja naljakas. Tal on pruunid juuksed ja rohelised silmad. Talle meeldib sportida. Tema ja mina mängime koos jalgpalli. Meeldib raamatuid lugeda ja pilte vaadata. Sageli toob ta lasteaeda raamatuid. Ta on väga lahke ja hea sõber.)

Nüüd tehke end mugavalt. Hoia oma suu kinni ja ole vait. Nüüd mängivad poisid sketši ja me saame teada, mis meid aitab olla sõbrad.

Stseen:

Maxim istub toolil. Ta on kurb, puhkab pea käte vahel. Ilmub Ilja.

Ilja: Tere! Kuidas sul läheb?

Maksim: - Jäta mind rahule! Ärge puudutage seda! Mine oma teed!

Ilja tahtis lahkuda, solvuda, kuid vaatas Maximi poole, mõtles ja naasis uuesti. Ja järsku hakkas mul temast kahju (silitas) ja ulatas vaikides talle käe. Maksim: – Anna mulle andeks, Ilja, et olin ebaviisakas!

Ilja: - Ma ei ole sinu peale vihane! (hoidke käest ja tõuske püsti, naeratage üksteisele).

Kasvataja: Pidage meeles, lapsed, kui sõber on hädas, ainult üks aitab teil toime tulla kurbuse ja vihaga (headus).

- Hästi tehtud. Kuidas peaksite siis oma sõbra suhtes olema? (lahke). Isegi vanasõna on selline Seal on: Hea sõna ravib, aga kuri sõna tapab.

Mis muud vanasõnad selle kohta sõprust tead? Tõstke käed, kui teate.

1. Kui sul pole sõpra, otsi teda, aga kui leiad, siis hoolitse tema eest.

2. Ära oma sada rubla, aga sul on sada sõbrad.

3. Üks kõigi ja kõik ühe eest.

4. Sõprus- kõige kallim aare.

5. Sõprus on väärtuslikum kui raha.

6. Elu on raske ilma sõbrata.

- Ütle mulle, poisid, kas sõbral võib olla halb tuju? Muidugi on vahel sõbral paha tuju. Meenutagem oma mängu meeleolust.

Fizminutka "Meeleolu"

Tuju on langenud, aja käed küljele ja alla, kehita nukralt õlgu

Asi läheb käest ära... lööme kergelt väliskülgede vastu

Kuid kõik pole veel kadunud, sõrm vasakule ja paremale

Kui sul on hea sõber. Osutage sõbrale

Ajame asja koos, pane käed sõbra õlgadele

Hingame kergendatult – Eh

Tõstame tuju, istume maha ja kogume tuju peopesadesse

Ja raputage tolm maha! Nad raputavad käed.

Aga ikka juhtub, et tülitseme vahel omadega sõbrad. Näidake oma meeleolu ilma sõnadeta. (näoilmed). Siis tuleb see meile appi "mirilka". Pöördugem üksteise poole ja näitame, kuidas suudame üles panema:

Me ei ole enam vihased

Otsustasime rahu sõlmida

Kuri, kao meist eemale.

Oleme jälle sõbrad nüüd!

(esimesed kaks rida panevad lapsed väikeseid sõrmi kokku, kolmandal joonel raputavad justkui mustuse kätelt maha, neljandal kallistavad).

Või pidage meeles Kassi sõnu Leopold: "Poisid, elame koos

Kes saab olla sõbrad, ta hoolib oma kaaslastest ja püüab neile midagi head teha.

Mäng "Clew"

Vaata, mis mul käes on?

Kuidas pall välja näeb? (päike, kukkel.) See on ümmargune, istume ringis. Kerime palli lahti ja anname selle meie kõrval istuvale lapsele edasi, nimetades samal ajal sõbra häid omadusi. (olete rõõmsameelne, lahke jne)

(Lapsed istuvad ringis, esimene laps kerib palli lahti ja tõmbab niidi otsa kinni ja annab selle kõrvalistujale edasi, rääkides samal ajal oma sõbra headest omadustest (mulle meeldib väga sinuga mängida, sa on nii lahked, oleme head sõbrad jne. ) Ja nii nad kerivad palli lahti.

Vaata, mis meid kõiki ühendas? (sõprus)

Kasvataja: – Kui palju raamatuid on umbes sõprus! (Õpetaja teeb viktoriini.)

Viktoriin "Kes kellega sõbralik

1. Roheline krokodill Gena ja. (Tšeburaška)

2. Pinocchio usaldamine ja. (malviina)

3. Naljakas karu Karupoeg Puhh ja. (plaaster)

4. Ühel päeval kogunes neli muusikut, sai sõpru. Nad andsid koos kontserte, koos ajasid röövleid minema, elasid koos ega kurvastanud. Nimetage need muusikutest sõbrad.

(Bremeni linna muusikud : kukk, kass, koer, eesel.)

5. Milline tüdruk päästis jäävangistusest oma sõbra Kai?

(Gerda).

6. See kangelane kukkus voodile ja peast kinni hoides ütles: "Ma olen kõige haigem inimene maailmas!" Ta nõudis rohtu. Nad andsid talle ja tema vastama: "Sõber päästis sõbra elu!" Kellest me räägime? Ja mis ravimit patsiendile anti? (Carlson. Ravim on vaarikamoos.)

5. Millised kaks sõpra lamasid liival ja laulsid laulu päikesest? Nimetage need. (Lõvikutsikas ja kilpkonn.)

6. Siniste juustega tüdrukul oli palju sõbrad, aga üks oli alati läheduses. Kes ta on? (Puudel Artemon.)

Kasvataja: -Tubli poisid! Raamatud teemal sõpru ja sõpru on palju. Neid lugedes võidate sõbrad kirjanduslike kangelaste isikus.

Kasvataja: Poisid! Nüüd sa alles õpid olla sõbrad. Ja nii sõprus oli tugev, tuleb järgida seadusi. Seadusi on palju sõprus. Kui järgite neid reegleid, saate tõeliseks sõbrad!

Põhiseadused sõprus:

Ära solvu sõbrad ja kõik kes sind ümbritseb.

Austage üksteist ja aidake üksteist.

Rõõmustage koos sõbrad.

Ära jäta mind hätta sõbrad.

Ära valeta.

Ole tubli sõbrad. Aidake abivajavat sõpra.

Tea, kuidas jagada oma rõõmu sõbraga.

Ära naera oma sõbra puuduste üle.

Peatage oma sõpra, kui ta teeb midagi valesti.

Kohtle oma sõpra nii, nagu kohtled ennast.

Õppige oma vigu tunnistama.

Kasvataja: – Mis aitab ja mis takistab sõprus? Lapsed. Abiks on lahkus, teineteisemõistmine, koostöö, viisakus ja huumorimeel. Segavad ebaviisakus, sõimamine, kaklused, solvangud, kangekaelsus ja isekus.

Kokkuvõtteid tehes:

Kasvataja: Millest me täna räägime? rääkis?

Alumine joon. Üllatushetk.

– Veendusin taas, et meie grupis elab sõprus, sa saad olla sõbrad ja muidugi võiksime teisi lapsi õpetada olla sõbrad.

Ja nii sõprus sai teie vahel tugevaks ja tõeliseks, esitage oma soovid sõprus sellesse maagilisse hoiupõrsasse. Selleks võtab igaüks teist südame ja ütleb soovi (milline sa pead olema, et ilmuda Sõbrad) ja viskab selle hoiupõrsasse. - Nüüd olen teie jaoks rahulik, hoiupõrsas jääb meie rühma ja saate seda uute soovidega täiendada. sõprus.

Mis te arvate, kas aitasime salakavala nõia Zljutškaga toime tulla ja takistasime tal meie aeda sisenemast? (muidugi sai ta aru, et selliste lastega on võimatu tülitseda).

Õppetund on läbi, kõigil on aeg puhata,

A sõprus jätkub, hurraa, hurraa, hurraa!

Ja nüüd saavad kõik tantsida rõõmsa laulu saatel teemal sõprus.

Mukhametzhanova Olga Vladimirovna
Töö nimetus:õpetaja
Haridusasutus: MBDOU "Krepysh"
Asukoht: Nojabrsk
Materjali nimi: kokkuvõte organiseeritud laste tegevustest
Teema: Kas saate sõpru leida?
Avaldamise kuupäev: 19.02.2016
Peatükk: koolieelne haridus

Korraldatud lastetegevuste kokkuvõte “Kas sa saad olla sõbrad?”

(Kooli ettevalmistav rühm)

Sihtmärk:
laste sõpruse ideede rikastamine.
Programmi sisu:
 Selgitada laste arusaamu sõprusest, kujundada arusaamu tõelise sõpruse omadustest ja adekvaatseid ettekujutusi nende võimete kohta sõpruses;  arendada laste suhtlemisoskusi; arendada kujutlusvõimet; oskus kasutada oma elukogemust haridusprobleemide lahendamisel;  Kasvatada positiivseid sõbralikke suhteid eakaaslastega, oskust väärtustada sõprust, head tahet, vastutulelikkust, empaatiavõimet ja julgustada häid tegusid.
Eeltöö:
Lugude lugemine V. Oseeva kogust “Sinised lehed”, vestlused sisu üle, sõprusest lugude kuulamine, 2 õpilase sõprusluuletuste päheõppimine, vanasõnade kallal töötamine
Varustus:
illustratsioonid faabulale, autor L.N. Tolstoi “Kaks seltsimeest”, MMP “Muinasjutusõbrad”, pall, peegelduseks päikese ja pilvede kujutisega kleebised, fonogramm “Laul sõprusest”.
Edusammud:
1.
Aja organiseerimine
Fonogramm kõlab
«
Laulud sõprusest." Lapsed sisenevad rühmatuppa Kasvataja: Poisid, täna alustan teiega vestlust mõistatusega, mille äraarvamisel saate teada, millele meie kohtumine pühendatakse: Ta jagab minuga rõõmu, Ta seisab alati minu eest. Kui häda peaks ootamatult tulema, aitab mind ustav... (sõber) Kasvataja: See on õige. Niisiis, millest me täna räägime? (laste vastused) Tõepoolest, täna räägime sellest, millised omadused peaksid olema ühel tõelisel sõbral ja kuidas saada ise heaks sõbraks.
2.

Põhiosa
Koolitaja: Poisid, proovime kõigepealt vastata küsimusele: "Kes on sõber?" Selleks soovitan mängida mängu “Lõpeta lause”. Ma alustan lauset ja see, kellele ma palli viskan, jätkab seda ja edastab palli järgmisele. 1. Mäng “Lõpeta lause”: Sõber on keegi, kes…. (laste vastused) Kasvataja: - Jah, poisid, teil on õigus: sõber on see, kellega on huvitav, kes ei solva, kes on valmis teiega jagama nii rõõmu kui kurbust, kes usaldab teid, jagab kõike, aitab ? Nõus, selline kohtlemine on meeldiv. - Mõelgem nüüd sellele, millised omadused peaksid teie arvates tõelisel sõbral olema? (Milline peaks olema tõeline sõber?) – Tõepoolest. Igaüks meist soovib näha oma sõpra viisaka, lahke, suuremeelse, huvitava, ausa, ennastsalgava, tähelepaneliku, õiglasena). - Täna räägime sõprusest. Jah, poisid, te ütlete kõike õigesti. See, kes teab, kuidas olla sõber, hoolitseb oma kaaslaste eest, püüab teha head mitte ainult sõbrale, kellega ta on eriti sõber, vaid ka kõigile teistele meestele. Kui lapsed on sõbrad, märkavad nad, kes nutab või kurb, mõtlevad välja, kuidas oma sõpra rõõmustada, ja mängivad temaga. Laul sõprusest ütleb:
Ta ei jäta sõpra hätta, ta ei küsi liiga palju. Seda tähendab tõeline sõber. -Igal inimesel peaks olema tõeline sõber. Pole asjata, et rahvatarkus ütleb: "Inimene ilma sõpradeta on nagu tiibadeta lind." Poisid, milliseid vanasõnu sõpruse kohta teate? (Laste vastused) 2. Kuidas mõistate vanasõna: "Parem on vana sõber kui kaks uut"; “Kao ära, aga aita sõpra”, “Kui sul sõpra pole, otsi teda, aga kui leiad, siis hoolitse tema eest”? 3. Kuulame luuletusi sõprusest, mida meie poisid eelnevalt õppisid, ja proovime vastata küsimusele: Mis on sõprus?  Tülisime sõbraga ja istusime nurkades. Üksteiseta on väga igav! Peame rahu sõlmima. Ma ei solvanud teda - hoidsin lihtsalt kaisukarust, jooksin lihtsalt kaisukaruga minema ja ütlesin: "Ma ei anna sellest alla!" Ma lähen ja lepin rahu, ma annan talle kaisukaru, ma vabandan, ma annan talle palli, ma annan talle trammi ja ma ütlen: "Mängime!"  Sõbranna tuli minu juurde ja me mängisime temaga. Ja siis tabas teda ühtäkki üks mänguasi: äge konn, rõõmsameelne, naljakas. Mul on ilma mänguasjata igav – see oli mu lemmik! Aga ikkagi andsin mänguasja oma sõbrale. - Mis on sõprus? (Laste vastused)  Sõprus on soe tuul, Sõprus on helge maailm, Sõprus on päike koidikul, Rõõmus pidu hingele. Sõprus on ainult õnn, inimestel on ainult üks sõprus. Sõpruse juures pole halb ilm hirmutav, Sõprusega on kevadine elu täis! - Nüüd puhkame natuke.
4. Füüsiline harjutus “Sõprus”
(Lapsed seisavad ringis, kordavad liigutusi õpetaja järel). Tuju on langenud, - löövad käed alla, asi kukub käest... - raputab pead, raputab käsi
Kuid kõik pole veel kadunud – nad kehitavad õlgu, kui on hea sõber. - pöörake end näoga ümber, sooritage “kevad” Võtame üksteisel käest kinni – võtame teineteise kätest kinni ja sooritame kätega edasi-tagasi liigutusi Hingame kergendatult – hingame sügavalt sisse, välja hingame Tõstame tuju - kummarduge ja sirutage aeglaselt Ja raputage tolm maha! - raputage end maha 5. Soovitan kuulata L. Tolstoi muinasjuttu “Kaks seltsimeest”: Ja siis vastata küsimustele. Kaks seltsimeest kõndisid läbi metsa ja neile hüppas välja karu. Üks jooksis, ronis puu otsa ja peitis end, teine ​​aga jäi teele. Tal polnud midagi teha – ta kukkus pikali ja teeskles surnut. Karu tuli tema juurde ja hakkas nuusutama: ta lakkas hingamast. Karu nuusutas oma nägu, arvas, et ta on surnud, ja kõndis minema. Kui karu lahkus, ronis ta puu otsast alla ja naeris: "Noh," ütles ta, "kas karu rääkis sulle kõrva?" "Ja ta ütles mulle, et halvad inimesed on need, kes põgenevad ohus oma kaaslaste eest." 6. Sisupõhine vestlus – kas neid tüüpe võib nimetada tõelisteks sõpradeks? -Miks sa nii arvad? (laste vastused). Tõepoolest, ühe poisi tegu on vääritu ja seda ei saa nimetada muuks kui reetmiseks. Ta jättis oma sõbra maha, ei tulnud appi. Pole asjata, et vene vanasõna ütleb: "Sõpra tuntakse hädas." Lõppude lõpuks on see sajandeid kontrollitud rahvatarkus – Kas teil on tõelisi sõpru? (laste vastused). – Miks sa neid tõeks pead? Hämmastav! Nii et te kõik teate, kuidas olla sõbrad. Oskus olla sõber on inimese jaoks väga oluline omadus. - Proovime vastata küsimusele: kuidas peaksime oma sõpra kohtlema? - Kas sõpru on võimalik petta? (ei, sõbraga tuleb aus olla) – Mida teha, kui sõber on hädas? - Mida peaksite tegema, kui teie sõber sooritas vääritu teo? Tänan teid vastuste eest. Tõepoolest, sõpruses on oluline meeles pidada, et peate oma sõbra suhtes käituma nii, nagu soovite, et ta teie suhtes käituks. Pole ime, et levinud tarkus ütleb: "Ütle mulle, kes on su sõber, ja ma ütlen sulle, kes sa oled." Sind hinnatakse sõprade tegude järgi. Seega, kui su sõber paneb toime väärituid tegusid, aita tal saada heaks, ära julgusta tema puudusi naeruga. Kui su sõber on hädas, aita teda. Ära arva, et kui vahetad sõpra, on uus parem. Vanasõna ütleb: "Parem on vana sõber kui kaks uut." Olge oma sõprade väiksemate puuduste suhtes leebe, ärge tülitsege pisiasjade pärast. Hoolitse oma sõprade eest!
7.
Ja nüüd ootame mõistatuste võistlust, mille teie lemmikkoomiksite kangelased on teile ette valmistanud. (Ekraanile ilmub slaid multikategelase kujutisega) Nimetage muinasjututegelasele. (Põrsas). Mis oli tema sõbra nimi? (Karupoeg Puhh) 1) Ta jagab minuga oma rõõmu, Ta on minu jaoks alati mägi. Kui häda peaks ootamatult tulema, aitab mind ustav (sõber).
Lapsed arvavad ära mõistatuse, ekraanile ilmub slaid koos vastusesõna ja Karupoeg Puhhi ja Põrsa kujutisega (Edasine töö on üles ehitatud sarnaselt) 2) Ekraanil - Maša filmist “Maša ja karu” Nad ütlevad, et me oleme sarnased. Me vastame: "Mis siis?" Nad ütlevad, et nad on lahutamatud. Üksteiseta on tõesti igav. Nad ütlevad, et oleme jutukas. Mis siis! Lõppude lõpuks oleme (sõbrannad). 3) Slaid 3. Ekraanil on reisija Dasha. Me pole enam sõbrad, sa lahkusid, ma olen solvunud. Nad tülitsesid tõsiselt, hüüdsid üksteist ja nüüd olen kurb. Tule, ma annan sulle andeks. Nõus, jamade pärast kasvas see (tüli) üles. 4) Mõistatus suurelt kilpkonnalt. Noh, sõbranna, ma soovitan meil oma tüli unustada. Astun sammu sinu poole, tahan sinuga sõbraks saada. Lõpetage vihane olemine, sõbranna, ma soovitan (rahu sõlmida).
3.

Alumine joon
Meie vestlus teiega on lõppemas. - Kas teid huvitas tänane tund? - Mida olulist ja uut olete enda jaoks õppinud? - Kes teist tahtis tõeliste sõpradega kohtuda? Mõtisklus: Kes täna midagi uut ja huvitavat sõprusest ja sõpradest õppis – võtke päikest meie kohtumise mälestuseks ja halli pilve taha võib peituda kass, kellel oli igav ja huvita. (Mõtlemise ajal kõlab laul sõprusest).

KAS TEIE LAPS SAAB SÕPRADA LÕHNADA?

Suhtlemine eakaaslastega mängib lapse sotsiaalses ja intellektuaalses arengus väga olulist rolli. Sõprade juures õpib laps vastastikust usaldust ja austust, suhtlemist võrdsena – kõike seda, mida vanemad talle õpetada ei suuda.

Lapse võimetus sõbruneda või kellegagi pikka aega sõbruneda hakkab avalduma juba lasteaias. Esimeseks ohumärgiks on tavaliselt see, et laps ei räägi oma rühma lastest vanematele midagi või ei taha neist rääkida. Rääkige rühmaõpetajaga, äkki ta kinnitab teie muret.

LASTESÕPRUSE TÄHTSUSEST

Kui teie laps on alla 6-aastane ja tal on vähe sõpru või üldse mitte, õpib ta sotsiaalseid oskusi tõenäoliselt aeglasemalt kui teised lapsed ja võib vajada teie abi, et õppida sõpru leidma. Ja siin tuleb alustada oskusest teistele lastele läheneda ja vestlust alustada. Selleks on parem valida lasteaiarühma või õue kõige seltsivam ja sõbralikum laps. Nagu kuulsas laulus soovitatakse, on kõige lihtsam viis vestlust alustada naeratusega. Siis võite öelda: "Tere, minu nimi on... Kas ma saan sinuga mängida?"

Aeg-ajalt võib laps isegi tavaliste sotsiaalsete oskustega endasse tõmbuda. Tavaliselt juhtub see siis, kui vanemad lahutavad, vahetavad kooli või lasteaeda, kolivad teise linna ja muudes lapse jaoks stressirohketes olukordades. Nii palju kui võimalik, peaksite oma last eelseisvateks muutusteks ette valmistama, arutades temaga, mis toimub, mis tema elus pärast seda muutub ja kuidas ta peab käituma.

Pole tähtis, kui palju sõpru lapsel on. Sõprade arv, mida laps vajab, sõltub sellest, kui arglik või vastupidi, seltskondlik ta on. Suhtlemisoskuse arendamiseks piisab, kui häbelikul lapsel on kaks-kolm head sõpra, samas kui ekstraverdid tunnevad end suures seltskonnas suurepäraselt. Iga vanem soovib, et tema laps oleks eakaaslaste seas populaarne. Peaasi on olla objektiivne ja jätta kõrvale oma eelistused. Raskus algab siis, kui vanematel ja lapsel on erinev temperament. Ja seltskondlikud vanemad, kellel on häbelik laps, võivad hakata talle liiga palju survet avaldama, arvates, et see, mis oli neile lapsepõlves hea, peaks sobima ka nende lapsele. Introvertne vanem võib vastupidi olla mures lapse liiga paljude sõprade pärast, samas kui talle (vanemale) tundub, et parem on üks, kuid ustav sõber.

Hea, kui last ümbritseb suur hulk sõpru. Kui aga rääkida tõeliselt lähedastest sõprussuhetest, siis põhimõte "mida rohkem, seda uhkem" lakkab kehtimast. Isegi väga seltskondlikul lapsel võib puududa see tugev vastastikune sõprus, mida ta tõeliselt vajab, milles teda mõistetakse ja aktsepteeritakse sellisena, nagu ta on.

Sõprade arv muutub lapse vanemaks saades, nagu ka sõpruse mõiste muutub vanusega. Koolieelikutele ja algkoolilastele saavad reeglina sõbrad need lapsed, kellega mängimiseks on kõige rohkem ligipääsetav, tavaliselt õues olevad naabrid. Ja kuna paljud lapsed vastavad sellele kriteeriumile, siis küsimus "Kes on teie sõbrad?" noorem laps annab tavaliselt välja terve nimekirja nimesid.

Hiljem sõprade ring aheneb. Lapsed hakkavad sõpru valima oma maitse ja vastastikuste huvide põhjal, valides sageli sõpru oma näo ja sarnasuse järgi. Pealegi jäävad lapsed oma sõpruskonnale truuks päris pikaks ajaks. Kuid vaatamata nii tugevale sidemele võivad noorukieas endised sõprussuhted laguneda, kui üks sõpradest areneb füüsiliselt ja emotsionaalselt kiiremini kui teine.

KUIDAS SAAVAD VANEMAD AIDATA?

Sõltumata sellest, kas laps on 5- või 15-aastane, on suutmatus leida sõpru või sõbra kaotus tema jaoks raske katsumus. Ja vanemad peaksid aitama tal selle raske olukorraga oma võimete piires toime tulla. Kuidas saavad vanemad aidata?
· Loo võimalusi sõpruseks. Küsige oma lapselt perioodiliselt, kas ta tahaks sõbra külla kutsuda või oma sõpradele või naabruskonna lastele pidu korraldada. Kutsuge üks lastest oma koju, kui üks-ühele suheldes leiavad lapsed kergemini kontakti. Leia endale midagi meelepärast, spordiosakonda või käsitööringi, kus laps saaks kaaslastega kohtuda ja suhelda.
· Õpetage oma lapsele õiget suhtlemist. Kui räägite oma lapsega sellest, kuidas teiste inimeste tundeid arvesse võtta ning õpetate talle empaatiat ja õiglust, õpetate talle väga olulisi sotsiaalseid oskusi, mis aitavad tal mitte ainult saada tõelisi sõpru, vaid ka olla sõbrad pikka aega. Lapsed saavad kaastunnet õppida juba 2–3-aastaselt. Kui neil on sõbraga konflikt, andke neile nõu selle konflikti lahendamise võimalike viiside kohta. Kiida oma last heade, lahkete tegude eest ja süüdista teda, kui ta näitab isekust.
· Rääkige oma lapsega tema sõpradest ja sotsiaalsest elust., isegi kui ta on juba teismeline. Sageli on lapsed, eriti vanemad, tõrksad rääkima vanematega oma probleemidest sõpradega. Kuid nad vajavad siiski teie kaastunnet ja abi. Kui teie laps teatab: "Keegi ei armasta mind!", ei tohiks te teda lohutada selliste mööduvate fraasidega nagu "Issi ja mina armastan sind" või "Pole midagi, sa leiad uusi sõpru." Laps võib otsustada, et sa ei võta tema probleeme tõsiselt. Selle asemel proovige panna teda rääkima avameelselt sellest, mis temaga juhtus: kas ta tülitses oma parima sõbraga või tunneb ta end klassis musta lambana. Analüüsige koos temaga konflikti võimalikke põhjuseid: võib-olla oli sõbral paha tuju vms, ja proovige leida viise leppimiseks.

Mida vanemaks laps saab, seda enam hakkab tema enesehinnangut mõjutama tema edu lastekollektiivis ja teiste laste arvamus temast. Ja kui lapsel pole sõpru, nad ei helista talle telefoni teel ega kutsu pidudele, siis hakkab laps tundma end heidikuna. See on raske mitte ainult lapsele endale: sellises olukorras tunnevad ka tema vanemad pahameelt teiste laste, nende vanemate ja isegi oma lapse vastu, et ta pole "nagu kõik teised". Lisaks tunnevad vanemad sageli toimuvas süüd. Kuid vanemlik sekkumine olukorda peab olema väga ettevaatlik. Saate last moraalselt toetada ja nõuga aidata, kuid lõpuks peab laps probleemi ise lahendama.

Seotud materjal: "Nõuanded vanematele" kaader artiklisarjast "Kuidas leida tõelisi sõpru" (Awake! Magazine, 8.12.2004 number, lk 11).

Aasta tagasi ilmus kalendrisse uus kuupäev – rahvusvaheline sõpruspäev. Seda tähistatakse 31. juulil.

Lauludes ja luuletustes räägitakse ja lauldakse sõprusest ja sõpradest sama sageli kui armastusest. Selles ristsõnas püüdsime meelde tuletada nende laulude ja luuletuste ridu. Võitja auhinnaks on lõunasöök sõbraga restoranis Druzhba.

Horisontaalselt: 4. "Oh, sõber..., räägi mulle oma saladus" (sageli). 9. “Sul pole vaja sõbralt midagi küsida, temaga sa ei karda...” (laul.). 11. "Mu sõber - ... mu õlg - on alati minuga" (laul). 12. Hommikune merevaik pärast sõbralikku jooma. 13. Kaunitar, kes võõrandas Kreeka Troojast. 14. Vennad ja sõbrad... ja Huck. 15. “Kõik meie... püssimeeskonnas teavad mu mustakulmulisest sõbrast” (laul). 16. Et kedagi sõbraks nimetada, pead temaga (nimi) ühe noki sööma. 17. “Meil on selline reegel – ... seisab kõigi ja kõik ühe eest” (laul). 19. Lähedane sõber on parem kui kauge... 21. Pimeda inimese jaoks pole koer lihtsalt sõber, vaid…. 22. “Sõbrad ei saa püsti. Piirkonnas toimub film, kus pole neid, tüdrukuid, neid..., nad kõik on olnud pikka aega abielus. 24. Multifilmis “Sharik visiting visiting Barbos” kutsutakse teda koera sõbraks. 26. “Kuidas ... et me kõik oleme täna siia kogunenud” (laul). 28. Nii nagu ... sööb rauda, ​​õõnestavad tülid sõprust. 31. Mõnikord peab ta ka oma sõpru lepitama. 32. "Pühamaid sidemeid pole..." ("Taras Bulba"). 35. See kunstnik maalis lõuendile kolm kangelaslikku sõpra. 36. “... sõbrad, tõelised sõbrad, aatomipomm ja tugevamad relvad” (laul). 38. "Sõber, jäta mind suitsetama ja vastuseks - ... ta ei naasnud eile lahingust" (laul). 40. “Ainult... jääb inimese juurde,... - sinu truu sõber igavesti” (laul). 41. "Joome siis sõprusele – tugevale, tõelisele." Mis žanr see on? 42. “... elasin ja sõbrustasin, ... puudutasin oma armsat kätt” (laul.). 44. “Sõprus ja vendlus on kõigest väärtuslikumad...” (verbaalne). 47. “... leidsin enda oma meie sõprusest sinuga” (laul). 48. "Kas sa oled... ainuke sõber, kus on mu armastatud?" (laul.). 49. Tõelise sõbraga võetakse raskeid asju... kergemini vastu. 51. Luuletaja sõber. 52. „Pean tunnistama, et meil on peres üks ühine sõber ilma temata, uskuge mind, me oleme sõna otseses mõttes ilma käteta. Mine kõigega tema juurde, ta on kõigist sündmustest teadlik, oskab sulle alati parimat nõu anda. Pea meeles laulu kangelase nimi. 53. “Ma tean, on tundmatu... alates..., kus imeline sõprus meid kindlasti kokku viib” (laul). 55. Üks inimese neljajalgse sõbra tõugudest. 56. “Ma näen sageli unes neid... oma sõjapäevade sõpru” (laul). 57. Film “Minu sõber Ivan...”.

Vertikaalselt: 1. Cheburashka parim sõber nimega Gena. 2. "Ära pea... rublasid, aga omage... sõpru." 3. “Sõber on alati valmis alla andma... paadis ja ringis” (laul). 4. Sõbrale... oleme alati avatud. 5. "Siin elavad mu sõbrad ja hinge kinni hoides piilun öösse ..." (laul). 6. Selle riigi režissöör Akiro Kurosawa tegi filmi Dersu Uzala ja Vladimir Arsenjevi sõprusest. 7. “... ta ei jäta sind hätta, ta ei küsi liiga palju” (laul). 8. Herzeni parim sõber. 9. “Mu sõber, mu seltsimees ja...” (laul). 10. “Meie rügemendis olid ... sõbrad - laula laulu, laula” (laul.). 14. “Vala, mu sõber, eest..., meie rindejoonele” (lk nimeline laul). 18. “Selliseid lülisid on maailmas rohkem kui üks, sest sama lüli õpib meie kõrval” (laul). 20. Sõbralik... kogu maailma jaoks. 21. “..., ..., meie võimuses on päästa Maa tulest. Oleme rahu ja sõpruse, kallite naeratuste, kohtumiste soojuse eest” (laul). 22. Sellise perekonnanimega oleks tore omada sõbrannat Ivanovat. 23. “Meil on tunnis alati lõbus – elagu sõprus, ...” (laul). 25. "Me andestasime sõpradele ..., kuid me ei suutnud andestada reetmist" (laul). 26. Esiteks... tulen sõbrale appi (im.p.). 27. Tõeline sõprus... ainult hoiab seda koos. 29. “Need ei läinud ju jäljetult mööda, mis tähendab, et saame sõpradeks...” (laul.). 30. “Et meie õrnus ja sõprus on tugevamad..., rohkem kui armastus” (laul). 32. Mitu peategelast on filmis “Tõelised sõbrad”? 33. "Vabadus, ..., vendlus." 34. Muinasjututüdruk Ženja jättis viimase maagilise oma haigele sõbrale Vityale – ja too paranes. 37. "Minuga juhtub see nii, mu vana sõber ei tule minu juurde, aga igasugused valed inimesed kõnnivad väikeses segaduses." Nimeta nende ridade autor, kes hiljuti tähistas oma juubelit (vt fotot). 38. “Ja sõber sosistas mulle: “Andke mulle andeks, et ma olen väljakannatamatuks muutunud” (salm). 39. See armastuse antagonist lõhub sageli sõprussuhteid. 42. ... sa pead teenima sõbra. 43. Ta ainult tugevdab sõprust. 44. “Ja süda... ja... sest sõprus on üle kõige” (laul). 45. “... ma olen valmis mitte ainult vägitegu sooritama, vaid ka sõbra eest elu andma” (verb.). 46. ​​"Ta teab..., ta tunneb lõunat, pioneer on hea sõber" (laul). 50. “...sõbraga läksin teele, tee on lõbusam, ilma sõpradeta olen natuke, aga sõpradega palju” (laul). 54. “Kümme... õppisin sinuga, kümme... olime sinuga sõbrad” (laul). 58. “Hea sõbraga ja ... tundub nagu paradiis” (verb.).