Avatud tund koolieelses õppeasutuses on spetsiaalselt ettevalmistatud õppeprotsessi korraldamise vorm, mille käigus õpetaja demonstreerib kolleegidele ja õpilaste vanematele oma kutseoskusi ja õpilaste edusamme. Erinevalt tavalisest tunnist on avatud üritusel metoodiline eesmärk, mis peegeldab seda, mida õpetaja soovib kohalolijatele näidata.
Eesmärgi täpne sõnastus on see, kust tuleb alustada avatud tunni ettevalmistamist. Avatud tunni eesmärk on oodatud tulemus, mille määrab eelnevalt õpetaja.
Eesmärkide seadmisel kasutatakse “siin ja praegu” põhimõtet. See tähendab, et kõik osalejad keskenduvad protsessidele, mis nendega konkreetses kohas ja kindlal ajal toimuvad, et saavutada parim tulemus.
Laste jaoks ei erine avatud tund tavalisest tunnist, välja arvatud välisvaatlejate kohalolek
Esimene samm on metoodilise eesmärgi sõnastamine. See suudab kajastada avatud tunni läbiviimise põhimetoodikat. See samm võimaldab teil:
Näited metoodilistest eesmärkidest:
Sõltuvalt metoodilisest eesmärgist valib õpetaja välja vajaliku õppematerjali, mis aitab seda saavutada.
Teine samm on tunni kolmiku eesmärgi kindlaksmääramine. Selle komponendid:
Kolm eesmärki on suunatud teadmiste ja praktiliste kogemuste arendamisele lastel.Õpetaja peab selle täpsustama vastavalt tunni teemale ja ainefookusele.
Eesmärkide ja eesmärkide sõnastamise esimene tasand on üldine. See näeb umbes selline välja:
Teine tase on otseselt teoreetiline. Selle võimalik sõnastus:
Lõpuks on kolmas tase praktiline. See põhineb põhioskuste kujundamisel. Näide:
X, Y, Z - võimalike teemade, materjali, oskuste, võimete jms sümbolid.
Avatud tunni eesmärkide ja eesmärkide sõnastamine on esimene samm ürituse ettevalmistamise suunas
Avatud tunnis tuleb kasutada metoodilisi võtteid. Nende ülesanne on uuendada õpitavat või tugevdatavat materjali, äratada lastes huvi õppeprotsessi vastu ja muuta see põnevamaks. Peamised metoodilised meetodid hõlmavad järgmist:
Kõiki neid tehnikaid oskuslikult kasutades suudab õpetaja muuta tunni mitte ainult võimalikult kasulikuks, vaid ka huvitavaks.
Avatud tunde saab läbi viia erinevate ainevaldkondade piires (kõnearendus, matemaatika, keskkond, koreograafia jne) või kombineerida mitut valdkonda ühtseks üritusevormiks.
Selline avatud klasside ainevaldkond nagu kõne arendamine on koolieelsete haridusasutuste õppeprotsessi lahutamatu osa
Avatud õppetund võib olla suunatud:
Õpilaste tegevused võivad olla:
Föderaalosariigi nõuete kohaselt eristatakse avatud klasside ajal järgmist tüüpi laste tegevusi:
Eelkoolieas püüab laps mängu kaudu omandada teadmisi ümbritseva maailma ja iseenda kohta.
Koolieelsetes munitsipaalharidusasutustes võib rühmades olla 15 kuni 25 last. Igal lapsel on oma eripärad, isikuomadused, kalduvused, õppimise kiirus jne. Paljud pedagoogid ja lapsevanemad esitavad küsimuse: kas avatud tunnis on võimalik tegevusi individualiseerida? Sellele küsimusele pole täpset vastust. Õpetajal on õigus iseseisvalt määrata tunni käik. Metoodilised võtted hõlmavad iga lapse individuaalsete iseärasuste arvestamist, kuid sageli annab õpetaja samad keskmise keerukusega ülesanded, millega saavad hakkama kõik rühma lapsed.
Lasteaia avatud klassidele kehtivad järgmised nõuded:
Peaaegu iga õpetaja teab, et avatud tunni ettevalmistamine on töömahukas ja üsna pikk protsess. Parem on jagada see mitmeks järjestikuseks etapiks:
Oluline on kõik tunniks vajalikud materjalid eelnevalt ette valmistada.
Tähtis: pärast avatud õppetunni ettevalmistamist ja läbiviimist peab tingimata järgnema selle analüüs. Õpetaja määrab enda ja laste töö tulemused, määrab edasise sarnase tegevuse väljavaated ja peegeldab.
Ka paljude aastate kogemusega õpetajad teevad selliste tundide ettevalmistamisel ja läbiviimisel tüütuid vigu. Kõige levinumad puudused on järgmised:
Klassiülesandeid tuleks varieerida vastavalt eelkooliealiste tegevuste tüüpidele
Nende vigade vältimiseks on vaja tugineda mitte ainult teooriale (didaktilised materjalid, käsiraamatud jne), vaid ka varasemate aastate praktikale, s.o teiste pedagoogide kogemustele.
Kõnearendustunnid on suunatud emakeele õppimisele, suutlikkuse parandamisele oma emotsioonidest, tunnetest ja meid ümbritsevast maailmast verbaalses (verbaalses) vormis rääkimises. Esimeses nooremas rühmas lapsed alles tutvuvad ilukirjandusega, õpivad teises nooremas rühmas oma mõtteid väljendama, kõne arendamise tundide eesmärk on teadmiste süstematiseerimine ja kinnistamine. Esimeses ja teises juunioride rühmas saab kasutada järgmisi avatud klasside teemasid:
Keskmises rühmas on asjakohased järgmised teemad, kuna need on suunatud sõnavara ja silmaringi laiendamisele, suhtlemisoskuste arendamisele ja uute kirjandusteoste õppimisele:
Tunni ajal saab vanematele koolieelikutele anda töövihikusse ülesandeid täita
Vanemas ja ettevalmistusrühmas õpivad lapsed juba iseseisvalt silpe lugema, rääkima üsna pikkade keeruliste lausetega ning selgelt ja selgelt väljendama oma mõtteid. 5–7-aastastele õpilastele sobivad järgmised teemad:
Igasugune tegevus lasteaias hõlmab kehalist kasvatust või õuesmänge
Vanemate ja ettevalmistusrühmade õpilased õpivad lahendama lihtsamaid algebralisi ja geomeetrilisi ülesandeid, parandavad oma peast loendamise oskust ühe- ja kahekohaliste arvudega. Selles vanuses toimuvad avatud tunnid järgmistel teemadel:
Ümbritseva maailma tunnid on õppeprotsessi kõige olulisem osa. Lapsed õpivad tundma igapäevaseid esemeid ja nähtusi, saavad teavet keskkonna kohta, kus nad elavad, ning õpivad seda praktikas rakendama. Nooremate koolieelikute jaoks on reaalsusega tutvumine alles algamas, seega on asjakohased järgmised teemad:
Avatud tunni edukus sõltub õpetaja tujust ja laste emotsionaalsest seisundist.
Keskmises rühmas on laste huvi mängu ajal ümbritseva maailma tundmaõppimise vastu üsna suur. 4–5-aastastele koolieelikutele sellised teemad nagu:
Vanemate ja ettevalmistusrühmades kasutatakse sageli järgmisi teemasid:
Avatud tund on eelnevalt ettevalmistatud tund. Õpetaja kirjeldab minuti kaupa ürituse kava ja koostab spetsiaalse dokumentatsiooni.
Tunni algus ei kesta rohkem kui 5 minutit, mis on selle väikseim osa. Kuid just avatud tunni eksponeerimine määrab selle edasise kulgemise ja laste kaasamise protsessi. Peamised tehnikad, mida saab kasutada õppetunni motiveeriva algusena, on järgmised:
Koolieelikute juhtiv tegevus on mäng, lapsed püüavad omandada teadmisi ja oskusi mängu kaudu.
Tunni ajaplaan vastavalt föderaalse osariigi haridusstandardi nõuetele koosneb 3 osast:
Lapse vanus | Klasside kestus | Tegevuste tüüp | Maksimaalne tundide arv päevas |
Alates 1,5 kuni 2 aastat | 8-10 minutit | Mänguklassid alagruppides või individuaalselt | 2 |
2 kuni 3 aastat | 10–15 minutit | 2 | |
3 kuni 5 aastat | 15-20 minutit | Rühmatunnid erinevate tegevustega | 2 |
Alates 5 kuni 7 aastat | 25-35 minutit | Rühmatunnid erinevate tegevustega | 3 |
Siin on kasulikud näited avatud tunni märkmetest, mida õpetaja saab sündmuse ettevalmistamisel näidistena kasutada:
Avatud tund on alati põnev nii õpetajale kui ka õpilastele
Koolieelse õppeasutuse avatud õppetunni arutelu protokoll peab sisaldama järgmist teavet:
Kõik teavad, et last tuleb õpetada ja arendada juba hällist peale ehk juba väga väikesest peale. Kõige huvitavam on seda siiski teha lastega, kes on juba vähemalt 3-5-aastased. Seetõttu tahaksin selles artiklis rääkida sellest, kuidas lasteaias klasse üles ehitada ja milliseid teemasid selleks valida.
Lapsele tuleb alati kõike õpetada – see lõputöö ei tekita kelleski kahtlusi. Kuid parem on seda kõike teha kompleksis, andes lastele võimalikult palju teadmisi ühe teema abil. Seetõttu tahan öelda, et tänapäeval on populaarseimad lasteaia komplekssed ja lõimitud tunnid, mille eesmärk on õpetada lapsele koheselt mitu olulist elu aspekti või anda teadmisi erinevatest eluvaldkondadest. Teema võib olla täiesti erinev, kuid alati arusaadav ja väikelastele huvitav.
Niisiis, mis on lasteaed? See on laste õpetamine, mille eesmärk on erinevate tegevuste kaudu avada antud teema terviklik olemus. Keeruline tund on eesmärgi poolest sarnane, kuid selle eesmärk on järjekindlalt uurida ühe teema nüansse, millest areneb hiljem üks suur uus teadmiste pilt. Tähelepanu tasub siiski pöörata sellele, et nendes tundides saavutatakse positiivne tulemus alles siis, kui nende ülesehitus on selgelt läbi mõeldud ja materjal teatud vanuses lapsele arusaadav.
Märkimist väärib ka see, et lasteaia kompleks- ja integreeritud klassidel ei ole vanusepiiranguid ega piiranguid, need on saadaval nii sõimerühma kui ka vanima, eelkooli rühmaga. Kui õpetaja suudab tunni läbiviimise protsessi asjatundlikult üles ehitada, on igas vanuses lapsed hea meelega materjali omaks võtnud ja mänguliselt uusi teadmisi omandanud. Sellise tunni kavandamisel on aga oluline, et õpetaja järgiks järgmisi soovitusi:
Tundide teemad lasteaias võivad olla täiesti erinevad. Ja nende üle otsustamiseks peab õpetaja lihtsalt hoolikalt läbi mõtlema, mis on parasjagu aktuaalne või lapsi kõige rohkem huvitab. Kui on sügis, saab lehti uurida, kui talv, siis valida uusaasta teema. Valitud teema võib aga koosneda kas ühest mõistest, s.o konkreetse looma või toote nimetusest või üldistavast, näiteks „mets“ (mis hõlmab puid, loomi jne) või „pood“ (tooted) , ostja-müüja, raha, hind jne).
Mida saate seda teemat uurides lastele õpetada? Esimene on geomeetrilised kujundid. Lehed on nurkade, ümmarguste ja ovaalsete kujunditega. Samuti saab analüüsida paksust ja kindlasti ka värvi. Samal ajal võite lapsele öelda, et seal on põõsad ja taimed (erinevat tüüpi taimed). Lastele võib ka rääkida, et on ravitaimi, mida saab otse jalutuskäigu ajal kasutada (näiteks jahubanaan veritseva haava puhul), aga ka röövtaimi, mis võivad tervist kahjustada. Pärast saab teha tänavalt kogutud lehtedest aplikatsiooni või joonistada endale meelepärasest lehest pildi.
Nagu eespool mainitud, võivad lastele mõeldud õppetegevused olla ka hooajalised. Näiteks miks mitte viia uuele aastale lähemale läbi suurepärane integreeritud tegevus nimega “Jõulupuu”? Niisiis, siin peate kõigepealt uurima antud taime kuju, värvi, määrama eriomadused (lõhn, torkivad nõelad). Samal ajal võite lastele öelda, et okaspuid on erinevat tüüpi - kõik need on jõulupuu sugulased. Praktilistest harjutustest: kolmest rohelisest paberist koonusest saab meisterdada jõulupuu, saab seda joonistada, voolida. Keskkonnaaspekt on kohustuslik: "Miks on jõulupuud pärast aastavahetust kurvad?"
Millist muud teemat saate koolieelses õppeasutuses tundideks valida? Miks mitte pöörata tähelepanu harilikule teole? Esiteks tuleb jällegi arvestada selle huvitava kuju ja värvi määramisega. Ka siin saate lastele rääkida kiiruse mõistest: tigu on aeglane, jänes on kiire. Praktiline tund: joonistage asfaldile kriidiga tigu. Vanemate lasteaiarühmade lastele saab mängida klassikale sarnast mängu, kus tigu on joonistatud ruudud, mida mööda tuleb hüpata keskele, ilma joonistatud triipudele astumata.
Samuti tasub öelda, et koolieelsete lasteasutuste avatud tunnid on suurepärane idee, et näidata praktikas, kui olulised ja väärtuslikud on lõimitud ja terviklikud tunnid. Selleks võite välja mõelda huvitava teema, mis on hetkel aktuaalne. Parem on, kui teatud teema tunnid viiakse läbi sobivas õhkkonnas: looduse õppimine - tänaval, kehalised harjutused - jõusaalis jne. Samas tasub öelda, et see on selliste tundide ajal kohustuslik (mõlemad lihtsat ja demonstratiivset) visuaalset materjali, mis illustreerib täielikult kõike, mida õpetaja on öelnud. Tasub ju meeles pidada, et lapsed tajuvad infot erinevatest külgedest: kuuldavalt (kuulavalt), visuaalselt (nägevalt), kombatavalt (puudutades).
Fetisova Natalja Anatolevna
On selline elukutse – laste kasvatamine ja õpetamine. See, kes selle valis, asus teadlikult raskele, kohati peaaegu läbimatule teele. Igaühel on oma erialal erinev saatus. Mõned lihtsalt täidavad oma kohustusi ega püüa avastada midagi uut seal, kus tundub, et kõik on lahtine. Teised on lõpututes otsingutes ega taha erinevate lastegruppidega sama rada ikka ja jälle korrata.
KLASSID DOW-s. PÕHIJOONED. KLASSIFIKATSIOON
Klass- see on organiseeritud õpetamise vorm ja õppeprotsessi ajaperiood, mis võib kajastada kõiki selle struktuurikomponente (üldpedagoogiline eesmärk, didaktilised eesmärgid, õppe sisu, meetodid ja vahendid).
Amet on:
Lapse kognitiivse tegevuse korraldamise peamine vorm;
Dünaamiline, täiustatud menetlussüsteem, mis peegeldab kõiki haridusprotsessi aspekte;
Elementaarstruktuuri moodustav üksus hariv protsessi, teatud õppekava osa rakendamisega;
Üks lüli haridusliku ja kognitiivse tegevuse süsteemis.
On vaja esile tõsta peamine okupatsiooni tunnused:
Õppetund on didaktilise tsükli põhiüksus ja koolituse korraldamise vorm;
Ajaliselt kulub see 10-15 minutist (varajases koolieelses eas) 30-35 minutini (vanemas koolieelses eas);
Tund võib olla integreeritud, st pühendatud rohkem kui ühele kognitiivse tegevuse tüübile (näiteks: kõne arendamine + visuaalne tegevus);
Tunnis on juhtiv roll õpetajal, kes korraldab õppematerjali ülekandmise ja omastamise protsessi, jälgides iga lapse arengutaset;
Rühm on laste tunnis kokkuviimise peamine korraldusvorm, kõik lapsed on ligikaudu sama vanuse ja koolitustasemega, see tähendab, et rühm on homogeenne (välja arvatud heterogeensed või segarühmad), põhikoosseis rühmad säilitatakse kogu koolieelses lasteasutuses viibimise aja;
Rühm töötab ühtse programmi järgi, kognitiivsete tegevuste ruudustiku järgi;
Tund toimub etteantud kellaaegadel;
Puhkused toimuvad aastaringselt, need vastavad koolivaheaja perioodile (mis on oluline isegi koolieelse õppeasutuse ja kooli vahelise järjepidevuse seisukohalt);
Aasta lõpeb iga lapse isiksuse kognitiivse arengu summeerimisega (lapse klassis toimuva tegevuse tulemuste põhjal).
Õppetundide tasemed:
1. Kõrgem: tegevuste prognoosimine õpieesmärkidega määratud tulemusele, tuginedes tagasisidele ja võimalike raskuste ületamine lastega töötamisel.
2. Kõrge: laste kaasamine tunni eesmärgiga ette nähtud probleemi lahendamisse.
3. Keskmine: laste teadmiste ja oskuste väljaselgitamine ning teabe edastamine vastavalt tunni teemale ja eesmärkidele.
4. Lühike: lastega suhtlemise korraldamine, uue materjali selgitamine eelnevalt koostatud plaani järgi, aktiveerimata positiivse tulemuse saavutamisele suunatud kognitiivset tegevust.
Kõrguse märgidõppimisvõime (eelkooliealiste laste vaatluse ajal):
Probleemi, eesmärgi, küsimuse, ülesande tuvastamine ja teadvustamine;
Oskus oma tegevusi ennustada;
Oskus kasutada teadmisi erinevates (mittestandardsetes) olukordades;
Tegevuse sõltumatus ja raskuste ületamine (iseseisvus lahenduste valikul);
Mõtlemise loogika;
mõtte paindlikkus;
Tegevusviisi ümberkujundamise kiirus vastavalt muutunud olukordadele;
Standardlahendustest loobumise võimalus (stereotüüp);
Otsige sobivat valikut (valiku vahetamine või muutmine).
Traditsioonilised tegevused ja nende klassifikatsioonid
Loogiline on liigitada traditsioonilisi tegevusi valitud ülesannete ja nende elluviimiseks kasutatud tegevusliikide alusel. Võttes arvesse koolieeliku psühholoogilisi iseärasusi, analüüsides kaasaegsete programmide metoodilisi soovitusi, ei ole kohane eristada eraldi klasside tüüpe uue materjali õppimiseks, teadmiste ja oskuste arendamiseks ja täiustamiseks, kuna iga õppetund hõlmab õpingute kordamist, kinnistamist ja laiendamist. laste ideid.
V. I. Loginova raamatus “Pedagoogikas” esitatud klasside klassifikatsioon viib klassitüüpide segunemiseni õppemeetodite ja -tehnikatega. Kaasaegsete programmide autorid esitavad tegevuste klassifikatsiooni iga tegevusliigi kohta.
Näiteks sisse "Vikerkaare" haridustegevused jagunevad järgmisteks tüüpideks:
Teave;
Töötoad;
Lõplik;
Harivad lood;
Ekskursioonid;
- muusikaliste tegevuste jaoks:
Domineeriv;
Temaatiline;
- saates “Lapsepõlvest teismeeani”:
Analüütiline;
Loominguline;
Teoreetiline jne.
Definitsioonide mitmekesisus ei muuda lahendatavaid ülesandeid ning klasside ülesehitus, meetodid ja struktuurikomponentide järjestus jäävad muutuvaks.
Seetõttu aitab allpool esitatud klassifikatsioon määrata mis tahes programmis mis tahes tüüpi tegevuse jaoks läbiviidavate klasside tüübid, nende vastavus määratud ülesannetele ja valitud struktuuridele.
Ebatraditsioonilised tegevused ja nende hindamise parameetrid
Mittetraditsiooniliste tegevuste liigid.
Võistlustegevused (lastevahelise konkurentsi alusel): kes oskab kiiremini nimetada, leida, tuvastada, märgata jne.
KVN-tunnid (hõlmavad laste jagamist kahte alarühma ja viiakse läbi matemaatilise või kirjandusliku viktoriinina).
Teatritegevus (mängitakse läbi mikrostseene, tuues lasteni harivat teavet).
Tunnid süžee-rollimängudega (õpetaja astub süžee-rollimängu võrdväärse partnerina, pakkudes välja mängu süžeeliini ja seeläbi lahendades õpiülesandeid).
Konsultatsioonitunnid (kui laps õpib “horisontaalselt”, konsulteerides teise lapsega).
Vastastikused õppetunnid (lapskonsultant õpetab teistele lastele disaini, aplikatsiooni ja joonistamist).
Oksjonitunnid (viiakse läbi nagu lauamäng “Manager”).
Kahtlemistegevused (tõe otsimine). (Laste uurimistegevused nagu: sulab - ei sula, lendab - ei lenda, ujub - upub jne)
Valemitunnid (pakutud Sh. A. Amonašvili raamatus “Tere, lapsed!”).
Reisitegevused.
Binaarsed klassid (autor J. Rodari). (Kahe objekti kasutamisel põhinevate loominguliste lugude koostamine, mille asendi muutmine muudab loo süžeed ja sisu.)
Fantaasia tegevused.
Tunnid-kontserdid (harivat infot kandvad üksikud kontserdinumbrid).
Dialoogitunnid (viiakse läbi vestlusena, kuid teema valitakse nii, et see oleks asjakohane ja huvitav).
Tunnid nagu “Uurimist viivad läbi eksperdid” (töö diagrammi, lasteaiarühma kaardiga, orienteerumine detektiivilugudega skeemi järgi).
Tunnid nagu “Imede väli” (viiakse läbi lugemise lastele mõeldud mänguna “Imede väli”).
"Intellektuaalse kasiino" tunnid (viiakse läbi nagu "Intellektuaalne kasiino" või viktoriin koos vastustega küsimustele: Mida? Kuhu? Millal?).
Nõuded tunnile
1. Teaduse ja praktika viimaste saavutuste kasutamine.
2. Kõigi didaktiliste põhimõtete rakendamine optimaalses vahekorras.
3. Aineruumilisele keskkonnale tingimuste loomine tunnetusliku tegevuse arendamiseks.
4. Sanitaar- ja hügieenistandardite järgimine laste tegevuste korraldamisel.
5. Integratiivsete seoste loomine (eri tüüpi tegevuste omavaheline seos, sisu).
6. Seos varasemate tegevustega ja toetumine lapse saavutatud tasemele.
7. Laste kognitiivse tegevuse motiveerimine ja aktiveerimine (meetodid ja tehnikad).
8. Tunni ülesehituse loogika, üksainus sisurida.
9. Tunni emotsionaalne komponent (tunni algus ja lõpp viiakse alati läbi kõrgel emotsionaalsel tasemel).
10. Seos iga lapse elu ja isikliku kogemusega.
11. Laste oskuste arendamine iseseisvaks teadmiste omandamiseks ja nende ulatuse laiendamiseks.
12. Iga tunni põhjalik diagnoosimine, prognoosimine, kavandamine ja planeerimine õpetaja poolt.
Kognitiivse aktiivsuse suurendamise meetodid
(Prof. N. N. Poddjakov, A. N. Kljueva)
Elementaarne analüüs (põhjus-tagajärg seoste tuvastamine).
Võrdlus.
Modelleerimis- ja disainimeetod.
Küsimuste esitamise meetod.
Kordamise meetod.
Loogikaülesannete lahendamine.
Eksperiment ja kogemused.
Meetodid emotsionaalse aktiivsuse suurendamiseks(Prof. S. A. Smirnov)
Mäng ja väljamõeldud olukorrad.
Muinasjuttude, lugude, luuletuste, mõistatuste jms väljamõtlemine.
Dramatiseerimismängud.
Üllatushetked.
Loovuse ja uudsuse elemendid.
Huumor ja naljad (õpetlikud koomiksid).
Loovuse õpetamise ja arendamise meetodid(Prof. N. N. Poddjakov)
Keskkonna emotsionaalne intensiivsus.
Laste tegevuse motiveerimine.
Elus- ja eluta looduse objektide ja nähtuste uurimine (uuring).
Prognoosimine (oskus arvestada liikuvaid objekte ja nähtusi – minevikku, olevikku ja tulevikku).
Mängutehnikad.
Huumor ja nali.
Katsetamine.
Probleemolukorrad ja ülesanded.
Ebamäärased teadmised (arvamused).
Oletused (hüpoteesid).
Põhjalikud ja integreeritud klassid.
"Võõrkeele sõnaraamat sõnad":
kompleks -
integratsioon - mis tahes osade taastamine, täiendamine, ühendamine tervikuks.
“Vene keele sõnaraamat” SM. Ožegova:
kompleks - komplekt, millegi kombinatsioon, mis tahes ideed;
integratsioon - mis tahes osade ühendamine tervikuks.
"Nõukogude entsüklopeediline sõnaraamat":
kompleks - objektide või nähtuste kogum, mis moodustab ühe terviku;
integratsioon - mõiste, mis tähendab süsteemi üksikute diferentseeritud osade ja funktsioonide seotuse seisundit, organismi tervikuks, samuti sellise seisundini viivat protsessi. Teaduste lähenemise ja ühendamise protsess, mis toimub koos nende diferentseerumisprotsessidega.
Kutsume Tjumeni piirkonna, Jamali-Neenetsi autonoomse Okrugi ja Hantõ-Mansi Autonoomse Okrugi-Yugra koolieelseid õpetajaid avaldama oma õppematerjale:
- Pedagoogiline kogemus, originaalprogrammid, õppevahendid, esitlused tundidele, elektroonilised mängud;
- Isiklikult välja töötatud märkmed ja stsenaariumid õppetegevuse, projektide, meistriklasside (sh videod), perede ja õpetajatega töötamise vormide kohta.
Miks on kasulik meie juures avaldada?
Kuvatakse väljaanded 1-10 267-st.
Kõik jaotised | Avatud klassid. Märkmed
"Elukutsed". Teise juuniorrühma välismaailmaga tutvumise avatud tunni kokkuvõte Otsige õppetegevust teise noorema rühma lastega, et tutvuda ümbritseva maailmaga teema: "Elukutsed." Sihtmärk: jätkake laste ideede kujundamist elukutsed: Kasvataja, arst, autojuht, müüja, juuksur, kokk, tuletõrjuja. Ülesanded:...
Meie lasteaia basseinis toimus ebatavaline ja lõbus üritus klass teises nooremas rühmas Kõik lapsed armastavad vett ja ujumist ning armastavad ka tsirkuses käia. .
Väljaanne “Ettevalmistusrühma lastele avatud tunni kokkuvõte...” Tunni edenemine. Tere poisid, tere meie kallid külalised. Täna külastame meie linna kauneimaid kohti, võib-olla olete nendes kohtades oma vanematega juba käinud ja teate nende kohta midagi. Poisid, öelge mulle, mis on selle linna nimi, kus me elame? (Moskva....
Eesmärk: luua tingimused laste teadmiste kinnistamiseks turvalisest käitumisest erinevates olukordades ja oskuseks neid praktikas rakendada. Haridusvaldkondade lõimimine: “kognitiivne areng”, “sotsiaal-kommunikatiivne areng”, “kõne areng”,...
Kõne helikultuuri avatud tund "Siil" (teine noorem rühm) Laste tegevuste liigid: mängu-, suhtlus-, tunnetus- ja uurimistöö. Eesmärk: kõnekultuuri kujundamine lastel. Eesmärgid: - õpetada lapsi selgelt hääldama häälikuid “f” ja “f” ning...
Kõne arendamise avatud tund keskmises rühmas “Teekond imelisele maale”Õppeülesanded: Sõnastage õigesti oma suhtumine sõpradesse ja vanematesse. Edendada lastes head lahkust ja vastutulelikkust, vastastikust abi ja empaatiat; Kasvatage head tahet ja soovi aidata; Arendada vajadust kultuurse ja viisaka...
Kognitiivse arengu avatud tunni kokkuvõte nooremas rühmas “Kunekurg”. Teema: "Veealuse maailma saladused." Lõpetanud: esimese kvalifikatsioonikategooria õpetaja Gorbatova Anna Igorevna Gatchina 2019. Haridusvaldkonnad: kognitiivne areng; kõne arendamine;...
Õpetaja-psühholoogi keskmise rühma avatud tunni “Hea päike” kokkuvõteÕpetaja-psühholoogi keskmise rühma avatud tunni “Hea päike” kokkuvõte Autor: õpetaja-psühholoog Sorokoumova I.Yu. Eesmärk: eelkooliealiste laste emotsionaalse ja isikliku sfääri arendamine. Eesmärgid: - luua sõbralik ja mugav õhkkond, positiivne...
Avatud lõputund kursusel “Sissejuhatus matemaatikasse” teises nooremas rühmas “Dyenesh Blocks” tehnoloogial. Selgitav märkus: Hariduslik ja metoodiline juhend Dienesh plokid on komplektis 48 eset. Disaineri igal detailil on...
Jaanuaris 2019 toimus meie lasteaias teises nooremas rühmas visuaalsete tegevuste (Aplikatsioonid) avatud tund “Lilled mesilasele Mayale”. Seadsin sihiks: Sisestada lastesse sõprustunnet, tulla appi rasketel aegadel; üles tooma...
See jaotis sisaldab märkmeid, mille eesmärk on tutvustada vanemaid ja kolleege koolieelsete lasteasutuste tundide läbiviimise vormidega. See on paljude lasteaedade puhul levinud praktika, kus lapsevanemad osalevad aktiivselt laste kasvatamises ja arendamises. Just sellised üritused annavad emadele ja isadele võimaluse saada palju rohkem tuttavaks oma laste õpetamise meetodite ja põhimõtetega.
Tunde saab läbi viia igas suunas. Põhitingimuseks, nagu ikka, on laste huvi ning rubriigis pakutavad valmismärkmed aitavad kasvatajatel koostada oma individuaalse kontuuriplaani. Sektsioonis on temaatilised tunnid, mis on pühendatud tähtpäevadele, näiteks: lihavõtted, 8. märts, koristuspäev. Toimuvad huvitavad üritused inglise keelt õppivatele lastele. Lapsed mitte ainult ei kinnita omandatud teadmisi, vaid lõbutsevad ka põneva didaktilise materjaliga ning vanemad jälgivad hea meelega oma laste arengut. Lisaks pakuvad koolieelsete lasteasutuste töötajatele väga huvi avatud tundide märkmed kõne arendamise, matemaatika, modelleerimise, joonistamise kohta... Lõppude lõpuks pööratakse kõigile neile valdkondadele üsna palju tähelepanu ja lapsevanemad on kindlasti huvitatud nähes oma huvilisi ja mängivaid lapsi.
Ülesanded:
Füüsiline areng: säilitada soov sooritada liigutusi ja aktiivseid harjutusi õigesti ja täpselt, õpetada nautima füüsilist tegevust.
Sotsiaalne ja moraalne areng: kujundage positiivne, sõbralik suhtumine teid ümbritsevatesse inimestesse; soov vältida konflikte teistega suheldes; kinni pidama suhtluskultuuri põhinormidest.
Emotsionaalne ja väärtuste arendamine: arendada laste emotsionaalset tundlikkust; kasvatada armastust pere vastu, kiindumust sõprade vastu, viisakust ja sallivust võõraste ja võõraste inimeste suhtes; õpetage lapsi hindama neid, kes neid armastavad ja neist hoolivad.
Kognitiivne areng: selgitada last ümbritsevate inimeste kategooria mõistet; arendada oskust neid erinevate kriteeriumide järgi klassifitseerida ja omavahel võrrelda.
Kõne arendamine: arendage narratiivset kõneoskust, laiendage oma sõnavara antonüümidega, õpetage lapsi väljendama oma suhtumist teistesse inimestesse.
Kunstiline ja esteetiline areng: jätkake laste õpetamist mängude ajal erinevate inimestega suhtlemise muljete taasesitamiseks; eristada inimeses ilusat ja inetut; simulatsioonimängudes edastada konkreetse inimese ametit.
Loominguline areng: arendada võimet kohandada oma käitumist sõltuvalt vestluskaaslase kategooriast, meeleolust ja füüsilisest seisundist; seostada seda erinevate täiskasvanute reaktsioonidega; märkama inimeste suhtluses probleeme, mida pole raske tajuda.
Tundide edenemine lasteaias:
Tunni alguses tuletab õpetaja lastele meelde, et maailmas elab väga palju inimesi ja nende hulgas on erinevaid - nii sugulasi, sõpru, tuttavaid kui ka võõraid ja meile tundmatuid inimesi.
Didaktiline mäng "Sa elad inimeste seas"
Lapsed seisavad poolringis õpetaja ees ja ta võtab palli enda kätte. Õpetaja selgitab lastele mängureegleid.
Küsimusele vastab see, kes palli kinni püüdis.
Täiskasvanu viskab lapsele palli ja esitab küsimusi ning laps peab palli kinni püüdma, vastuse andma ja palli täiskasvanule tagastama. Ülejäänud lapsed vaatavad oma sõbra vastust ja vajadusel parandavad või aitavad.
Mängu küsimuste valikud:
Millised inimesed teie peres elavad? (Ema, isa, vend, vanaema, vanaisa.)
Kes elab lähedalasuvas korteris (majas)? (Naabrid.)
Milliseid inimesi külla kutsutakse? (Sugulased, sõbrad, sõbrad.)
Keda peaksite kohtumisel tervitama? (Kõigiga, keda ma tean.)
Kellele me kingitusi teeme? (Perekonnale ja sõpradele.)
Keda peetakse vanaks? (vanavanemad.)
Täiskasvanud töötavad tööl ja mida lapsed teevad (käivad lasteaias või koolis.)
Kas kõik võõrad on perekond või võõrad? (Need on võõrad.)
Millised inimesed teie eest kodus ja lasteaias hoolitsevad? (Ema, isa, vanaema, vanaisa, õpetajad, lapsehoidjad...)
Kas võõrad saavad sinu eest hoolt kanda? Milline näiteks? (Nad võivad, kui see on arst, bussijuht.)
Kellega sa mängid? (Lastega, sõpradega.)
Millistesse inimestesse peaksite viisakalt suhtuma? (koos kõigi inimestega)
Mängu ajal julgustab õpetaja lapsi mitte nimetama konkreetseid nimesid, vaid kasutama üldist laadi sõnu.
Loogikamäng "Ütle vastupidist"
Õpetaja palub lastel nimetada sõnu, mis on vastupidised nendele, mida ta ütleb.
Võõrad on sugulased;
Võõrad – tuttavad;
Lapsed Täiskasvanud;
Vana - noor;
Vennad – õed;
Vanaema vanaisa;
Vaenlased on sõbrad;
Ükskõikne – hooliv;
Ärritatud - rõõmus.
Vestlus õpetaja ja laste vahel “Kuidas inimestega käituda”
Kas arvate, et tasub alustada vestlust isaga, kellel on väga kiire või kiire? Kiusate taotlustega haige ema? Kas äratada oma vanaisa üles, et ta saaks sind kohe kuulata? Miks sa nii arvad? (Kuulake mitme valmisoleva lapse vastuseid ja argumente.)
Kuidas suhelda täiesti võõraste inimestega? Iga päev möödub tänaval palju inimesi. Loomulikult on enamik neist head ja mõne jaoks on nad ka perekondlikud, lähedased ja kallimad. Kuid teie jaoks on nad võõrad. Ja nad võivad osutuda kurjadeks, halbadeks inimesteks. Seetõttu peaksite võõraste inimestega ettevaatlikult käituma. Kui soovite võõra inimesega ühendust võtta, peate esmalt küsima luba oma emalt, isalt või mõnelt teiselt lähedaselt. Kui nad ei pahanda, võite võtta ühendust võõra inimesega.
Ja on hetki, kus vestlus võõraga on lihtsalt vajalik – näiteks kui on vaja millegi kohta küsida: aadressi, kellaaega või midagi muud väga olulist. Loomulikult peaksite selle vestluse ajal käituma vaoshoitult ja viisakalt. Kellelegi ei meeldi ju ebaviisakad ja ebaviisakad vestluskaaslased.
Kas sa oskad võõrastega suhelda? Mida tuleks meeles pidada võõra või vaevu tuttavaga suheldes? (Õpetaja aitab lastel õigeid vastuseid anda.)
Olukorra arutamine lastega
Lastel palutakse arutada järgmisi olukordi.
1. olukord
Nadya läks emaga jalutama ja nägi, et läheduses lükkas võõras tüdruk kärus väga armsat beebit. Nadya mõtles, kas see on poiss või tüdruk ja mis on lapse nimi. Ütle mulle, kuidas Nadya peaks käituma. (Kõigepealt küsi emalt luba: võid tüdrukuga ühendust võtta. Kui ema lubab, siis võid tulla, tere öelda ja võõraga lobiseda.)
2. olukord
Väike Sasha kõndis koos vanaemaga pood. Järsku nägi poiss, et tema vanaema tundis end väga halvasti. Mida peaks poiss tegema? (Paluge möödujatel esimesel võimalusel kutsuda arst.) Milliseid sõnu peaksite kasutama, et seda öelda? ("Palun andeks, mu vanaema ei tunne end hästi, palun helistage kohe arstile!").
3. olukord
Olya läks õue pingile istuma. Järsku astus juurde võõras onu ja hakkas tüdrukult küsima, mis ta nimi on, mis korterist ta pärit on, kes tema majas praegu on. Millist nõu annaksite Olyale? (Ära räägi võõraga, vaid naaske pigem koju.)
4. olukord
Sõbrad mängisid liivakastis. Järsku lähenes neile võõras vanem poiss ja pakkus võitlust, et nende jõudu mõõta. Mida peaksid lapsed tegema? (Liikuge mehest eemale ja ärge minge temaga tülli.)
Didaktiline mäng "Milline inimene meile meeldib?"
Õpetaja nimetab sõnad-märgid ja lapsed kuulavad neid tähelepanelikult ja kui peavad sellise märgiga inimest meeldivaks, plaksutavad käsi.
Mängu sõnaline materjal:
Viisakas, lahke, südamlik, kallis, vihane, osavõtlik, häälekas, pahur, nägus, ebaviisakas, hooliv, puhas, kaval, siiras, hooplev, seltskondlik, ahne.
Õuemäng “Missugused inimesed need on?”
Õpetaja näitab lastele liigutavaid tegevusi, mis kujutavad inimesi erinevat tüüpi tegevustega. Näiteks: ema kiigutab last; majahoidja, kes pühib õue; kehalise kasvatusega tegelev sportlane; vanaema, kes kõnnib, pulgale toetudes.
Laste ülesanne on ära arvata, keda täiskasvanu näitab, ja korrata sarnaseid liigutusi võimalikult täpselt.
Kui lastel on raske, saate neid aidata vihjega: „See on korrapidaja. Mida ta teeb, mida ta teeb?"
Loogikamäng “Mõtle ja võrdle”
Lapsed vastavad õpetaja palvel küsimustele.
Isa on täiskasvanu. Ja ema? (Ka täiskasvanud.)
Mu vanaema on minu oma, aga kuidas on mu naabri oma? (Tuttav.)
Lapselaps on väike ja vanaisa (vana.)
Tüdrukul on vend, aga vend? (Õde.)
See tüdruk on meie naaber ja kes me tema jaoks oleme? (Ka naabrid.)
Tänaval on peaaegu kõik võõrad, aga lasteaias? (Kõik tuttavad ja sõbrad.)