Vanema rühma integreeritud tunni kokkuvõte "retk kevadisel heinamaale". Mängu lõimitud tund vanemas rühmas “Kevade” Lõimitud tund vanemas rühmas kevade teemal

Muud põhjused

Sektsioonid: Töö eelkooliealiste lastega

Eesmärgid:

  1. Täpsustage ja laiendage sõnavara teemal "Kevad".
  2. Parandage sidusat kõnet (jutu koostamine mnemoonitabeli abil).
  3. Õppige rütmi vastavalt tekstile koputama.
  4. Arendada jämedat ja peenmotoorikat.
  5. Edendada näolihaste arengut.
  6. Õppige leevendama silmade pinget.
  7. Tugevdage visuaalse materjali iseseisva valimise võimet.
  8. Arendada kujutlusvõimet ja loovust.
  9. Kinnitada teadmisi rändlindude kohta, osata neid siluetipildi järgi leida, nimetada ja värvida.

Varustus: Talve- ja kevadriiete komplekt; päike kiirtega; mnemotabel teemal “Kevad”; täht "kevad"; erineva näoilmega päikesed; maal “Mida kunstnik segas?”; rändlindude siluetid; värvid; värvilised värvipliiatsid ja pliiatsid; muusikaline saatel.

Tunni käik:

Logopeed

Täna on ebatavaline päev,
Ma tahan sind üllatada.
Suurel reisil
Me taastume nüüd.

- Kuulake luuletust ja arvake ära, kellele me külla läheme:

Varahommikul läheb heledaks,
Siin-seal sulab.
Oja kohiseb nagu kosk.
Starlings lendavad linnumajja.
Katuste all helisevad piisad.
Karu tõusis kuuse otsast püsti.
Päike paitab kõiki soojalt.
Kes teab seda aastaaega?

Lapsed- On kevad.

Logopeed- Õige. Me poisid läheme kevadel külla.

Poisid kõnnivad rõõmsalt
Ja nad tõstavad jalad kõrgemale.
Pange oma käed küljele
Ja mööda teed - hop-hop.

Vaata! Raba ees!

Peame minema üle konaruste.
Läbi metsa kulgeb rada
Ja see lokkis nagu madu
Proovige kiiresti joosta
Ja ära kuku.
Poistel on kevade poole kiire,
Nad ütlevad oma tuttavatele "Tere".

(Linnulaulu hääl)

- Nii et me tulime kevadesse külla. See on tema maja (koputab uksele), poisid, keegi ei ava meile ust. Vaata, uksel ripub kiri, loeme seda.

Ta loeb kirja: "Poisid, selleks, et uks avaneks, peate täitma minu ülesanded. Kevad"

Logopeed - Poisid, kevad on meile ülesanded ette valmistanud, täitkem need kõik.

1. ülesanne. Nimeta kevade märgid. (Lapsed loetlevad kevade märke: päike paistab eredamalt, lumi sulab, ojad voolavad, linnud lendavad, puudele ilmuvad pungad, päevad muutuvad pikemaks ja ööd lühemaks, piisad helisevad, ilmuvad esimesed õied, jääpurikad ripuvad jne)

Logopeed - Poisid, kujutame ette, et meil on kummikud jalas ja ümberringi on palju lompe, pritsime jalgu nende peale.

2. ülesanne. Vali poiss Sasha kevadriided.

Vaata, rinnas on riided. Paneme riided toolidele, ühele toolile talveriided ja teisele kevadriided. Igaüks teist võtab ühe eseme ja ütleb terve lausega, millise talve või kevadise eseme ta võttis.

Mis riided me Sashale valisime?

(Lapsed vastavad kordamööda täismahus) Valisime Sashale kevadriided.

Logopeed- Poisid, vaadake, karu ärkab pärast talvist talveund, kõnnime vaikselt, et mitte teda eemale peletada.

3. ülesanne. Rõõmustage päikest. Vaata poisid, päike on kurb. Miks sa arvad, et see on kurb?

Lapsed- Tal pole kiiri.

Logopeed- Näita mulle, kui kurb päike on. Poisid, mida tuleb teha, et päike rõõmustada.

Lapsed- Kinnitage sellele kiired. (Nad seovad niitidega kiired päikese külge)

Logopeed- Vaata, päike naeratab. Just tänu sellele, et aitasite. Näidake mulle, kui rõõmsaks päike on muutunud.

4. ülesanne. Mängi päikesejänkuga.

Võimlemine silmadele "Sunny Bunny"

Minu päikeseline väike jänku,
(sirutage oma peopesa ette)
Hüppa peopesale.
Minu päikeseline väike jänku,
(pane teise käe nimetissõrm peopesale)
Väike, nagu beebi.
Hüppa ninale, õlale.
Oi, kui palavaks läks!
Hüppa oma otsaesisele ja uuesti
Sõidame teie õlal.
(jälgi oma silmadega sõrme liigutusi: nina, ühe õla, otsaesise, teise õla suunas)
Nii et sulgesime silmad,
(katke silmad peopesadega)
Ja päike mängib:
Põsed soojade kiirtega
Soojendab õrnalt.
(ava silmad pärani)

Logopeed - Poisid, kuulge tilkade helisemist. Näitame, kuidas tilgad tilguvad.

Tilk - üks, tilk - kaks.
Alguses langeb aeglaselt
Ja siis, siis, siis,
Kõik jookse, jookse, jookse.

(Lapsed koputavad rütmi vastavalt tekstile)

5. ülesanne. Räägi mulle kevadest. (Loo koostamine mnemoonitabeli abil)

Logopeed - Poisid, mõtleme välja ühe loo kevadest ja räägime seda. Aga iga lauset tuleb alustada sõnaga kevad.

(Kevad siseneb rahuliku meloodia saatel)

Kevad - Tere poisid!

Lapsed - Tere kevad!

Kevad- Poisid, talv ei taha kaduda, see peab vastu, katab selle lumega, tuultega on külm. Ja sa tõesti tahad, et soojus tuleks võimalikult kiiresti, mida peaksite tegema? Kuidas talv minema ajada?

Vaata pilti, selle on maalinud hajameelne kunstnik, ta tahtis kujutada kevadet, aga talv segas teda. Mida on pildil valesti kujutatud? (lapsed parandavad vigu nimetades: kevadel pole õunu puudel; kevadel ei suusata; kevadel on jänese kasukas hall, mitte valge; kevadel lapsed jões ei uju; kevadel lumikellukesed õitsevad, mitte karikakrad)

Kevad - Olete kõik vead leidnud. Nüüd on meie pildil tõeline kevad. Kuid kas on midagi puudu, ilma milleta ei saa olla kevadet?

Lapsed- Pole linde.

Kevad - Milliseid rändlinde sa tead? Miks neid nii kutsutakse?

Lapsed– Vanker, toonekurg, kägu, kuldnokk jne. Rändlinde kutsutakse seetõttu, et nad lendavad sügisel soojematesse piirkondadesse ja naasevad kevadel.

Kevad - Et kevad kiiremini algaks, peame oma maalile kutsuma linnud. Otsige kõigi siluettide hulgast üles rändlindude siluetid, värvige need, nimetage, millise linnu värvisite ja kinnitage see meie pildile.

(Laste iseseisev töö)

Kevad - Hästi tehtud!

Hurraa! Kevad on juba käes -
Tänaval on kuulda tilkumist.
Drip-drip, kar-kar ja chik-chirik -
Kevadmüra ja mürin ja kisa!

Logopeed - Aitäh kevad sellise huvitava tegevuse eest. Poistele ja mulle meeldis väga teie külastamine. Poisid, teie ees on päikesed, kui teile meeldis meie tegevus, valige rõõmsameelne päike, kui teile ei meeldinud kurb. Selgitage, miks valisite selle päikese.

(Lapsed valivad päikesed ja selgitavad oma valikut).

Vanema rühma põhjaliku õppetunni kokkuvõte “Teekond läbi kevade”.

Pavlova Galina Anatoljevna õpetaja, MBDOU "Lasteaed "Malysh" Smolenski piirkond
Roslavl.

Kompleksne temaatiline planeerimine kaasab lapse teatud perioodi jooksul ühte teemat läbi elama erinevat tüüpi tegevustesse. Seetõttu on loogiline korraldada teemaperioodi lõpus üritus, mis võimaldab lastel omandatud teadmisi huvitavalt kokku võtta ja kinnistada, praktilises tegevuses rakendada, aktiveerida laste tunnetus- ja suhtlemisoskusi, kujundada õpilaste vahel positiivseid suhteid. , oskust meeskonnas suhelda ja õpetajat mõista, kui hästi materjal on õpitud.
Sukeldu teemasse:“Kevad” võimaldas pedagoogil mitte ainult integreerivalt lahendada erinevate haridusvaldkondade haridusprobleeme, vaid kasutada ka kõiki laste tegevusi, mis on korraldatud lastele kõige huvitavamal ja kasulikumal viisil. Õpetaja hoolikas ettevalmistus temaatiliseks päevaks tasub end täielikult ära laste emotsionaalse - positiivse reaktsiooni, maksimaalse aktiivsusega. Seda õppetundi on praktikas testitud ja seda olen katsetanud mina ja mu kolleegid töös vanemas eelkoolieas lastega. Loodan, et see on kasulik lasteaiaõpetajatele.
SIHT: kujundada ettekujutus kevadest kui looduse ärkamisperioodist. Edastage joonisel kevadise looduse iseloomulikke jooni (kevadine päikeseloojang).
Hariv: kinnistada ja üldistada teadmisi kevadiste nähtuste kohta looduses. Õppige piltide abil lugu kirjutama. Õppige joonistust kogu paberilehele asetama.
Hariduslik: arendada laste loogilist mõtlemist loogikaülesandeid lahendades. Kasvatada huvi looduse tundmaõppimise vastu. Arendage nägemis- ja kuulmistaju. Arendada oskust saada värvide segamisel uus toon, toormaterjalile joonistamise oskus, et saavutada hägususe, läbipaistvuse efekti, arendada kompositsioonitunnetust.
Haridus: kasvatada lastes loodusearmastust, suhtlemiskultuuri, õpetada neid tõestama oma arvamust, juhtima arutelu, kaitsma oma arvamust visuaalsete tegevuste kohta.
Tunni materjalid:
Pilt kevadest.
Pilte kevadistest loodusnähtustest.
Pildid kevadisest päikeseloojangust.
Akvarellvärvid.
Vaha värvipliiatsid
Pintslid.
Purgid veega.
Valge paberi lehed.
Salvrätikud.
Kasvataja: täna läheme reisile. Olete nõus.
Lapsed……
Kasvataja: läheme külla aastaajale, mis kõigile meeldib, kuid selleks, et teada saada, mis kellaajast me räägime, tuleb mõistatada mõistatus. Kuulake hoolega.
Müsteerium:
Kaunitar kõnnib
See puudutab kergelt maad.
Läheb põllule, jõe äärde,
Nii lumepall kui lill.
Lapsed……(kevad).
Koolitaja: äkki pole kevad? Poisid, siin on vastus sellele mõistatusele. Ma ei saa millestki aru? Ümbrik, vastuse leidmiseks tuleb vastata küsimustele. Proovime vastata.
Lapsed….
Koolitaja: Ma arvan, et saame sellega hakkama.
1. Vood jooksevad kiiremini
Päike paistab soojemalt
Varblane rõõmustab ilma üle
Ta peatus meie lasteaias.
Mis kuust see luuletus räägib?
Lapsed…… (märts).
Öösel on pakane
Hommikul - tilgad
Nii et see on õues.
Lapsed……..(aprill).
Aed prooviti valgeks,
Ööbik laulab sonetti,
Meie maa on riietatud rohelusse
Meid tervitatakse soojalt.
Lapsed…… (mai).
Kasvataja: Poisid, meenutagem kevadkuud?
Lapsed……..(märts, aprill, mai)
2. Okste vahel on uus maja
Sellel majal pole ust
Ainult ümmargune aken
Isegi kass ei pääse läbi.

Lapsed……..(linnumaja).

Koolitaja: Kes elab linnumajas?
Lapsed…… (tähekesed)
Koolitaja: Millistest geomeetrilistest kujunditest linnumaja koosneb?
Lapsed…….(ristkülik, kolmnurk, ring).
3.Metsa sulas kohas
Väike lill on kasvanud
Peidus surnud puidus
Belenky.
Lapsed:...(lumikelluke)


Koolitaja: loe, mitu lumikellukest on õitsenud?
Lapsed……
Koolitaja: Poisid, seda pilti vaadates võime öelda, et see on nii


(kevadel).
Ja täna räägime kevadest.
Koolitaja: Miks nimetatakse kevadet punaseks?
Lapsed……..
Kasvataja: Jätkame oma teekonda läbi kevade. Siin on veel üks ülesanne (kevademärke kujutavate piltidega ümbrik). Ülesande täitmiseks peate jagunema rühmadesse. Selleks võta endale meelepärast värvi ring ja seisa laua taga sinu omaga sama värvi ringiga. Kuulake ülesannet.
Korraldage kevade märgid kõige varasemast kuni hiliseni. Tuletan meelde, paneme need järjestikku vasakult paremale (lapsed töötavad laudades).










Pärast täitmist hindab õpetaja ülesande õigsust.
Teen ettepaneku öelda, kust kevad algab (viitepiltide põhjal) ja kuidas see lõpeb (iga pildi kohta avaldavad lapsed oma arvamust, õpetaja üldistab).
Koolitaja:
1. Kevad on tulnud. Hommikul ilmus särav päike.
Mida teeb päike kevadel?
Lapsed:...(särab, valgustab maad, soojendab, soojendab, rõõmustab).
Koolitaja: Õhk on läbi imbunud soojadest päikesekiirtest. Kevadel tõuseb päike kõrgemale ja paistab eredamalt ning soojendab soojemalt.
Milliseid imesid juhtub kevadel, kui päike soojendab?
Lapsed:...(lumi sulab, ojad jooksevad, linnud lendavad, lilled õitsevad). Kasvataja: Taevas muutus siniseks.
2. Katuste küljes ripuvad jääpurikad, kui päike kuumaks läheb, hakkavad jääpurikad sulama, helisevad kevadpiisad.
3. Päeval soojendab päike aina rohkem, kas tekivad esimesed?
Lapsed:...(sulanud plaastrid)
Kasvataja: Hakkasid jooksma nurisevad ja jutukad nired. Kust ojad tulevad?
Lapsed:....(lumi on jäätunud vesi ja sulades muutub uuesti veeks).
4.Koolitaja: Esimene kevadvihm tibutab, lombid on laialt levinud.
Mida sulle meeldib kevadel teha?
Lapsed:….( kõndige läbi lompide, laske neisse paate).
5. Kasvataja: Loomade talvine talveuni on lõppemas. Ilmade soojenedes kerkis koopast välja emakaru ja tema pojad.
Millega karuema oma poegi toidab?
Lapsed….(piim).
Koolitaja: Millised loomad veel kevadel ärkasid?
Lapsed...(mäger, siil).
Kasvataja: nüüd on nad näljased ja kõhnad.
6. Niipea kui lumi sulab, piki jõgede ja ojade kaldaid, mööda teid sirutavad inimesed käe päikese poole.
Lapsed.. (esimesed lilled).
Koolitaja: Mis on kevadel õitsevate taimede nimed?
Lapsed:...(priimulad).
Koolitaja: Milliseid priimulaid sa tunned?
Lapsed: ...(lumikelluke, maikelluke, võilill, ema ja kasuema).
7. Kasvataja: mets ärkab ellu, noored rohelised võrsed sirutuvad üles - kuni taevani. Lumi sulas, ilmus esimene muru, puude pungad paisusid.
8. Rändlinnud naasevad soojadelt aladelt kodumaale. Miks nad tagasi tulevad?
Lapsed:..(toitu on piisavalt, putukaid on ilmunud, eelmise aasta seemneid ja vilju leiab ülessulanud plaastritest).
Koolitaja: Millised linnud saabuvad esimesena?
Lapsed:..(vankrid, siis saabuvad kuldnokad ja lõokesed).
Koolitaja: Mida linnud kevadel teevad?
Lapsed:..(teha pesa, muneda ja haududa tibusid)
9. Õpetaja: putukad roomavad välja kevadpäikese käes peesitama.
Kust putukad tulevad?
Lapsed:...(pragudest, mullaaugust, puukoore alt)
Koolitaja: Nimetage kevadel ilmuvad putukad?
Lapsed:..(lepatriinu, liblikad, sipelgad, kääbused).
Kasvataja: Poisid, kui toreda loo me kevadest kirjutasime. Hästi tehtud!
Kehalise kasvatuse minut:
Vaata, vaata
Niidid tulid taevast.
See õhuke niit
Ta tahab õmmelda maad ja taevast,
Vihm, kiirusta vihma,
Tantsige meiega. (Soojendus muusikale: "The Guilty Cloud"
D. Tukhmanov).
Lapsed jäävad püsti.
Kasvataja: (kutsub silmad sulgeda, kõlab loodushääle muusika).
Kujutage ette, et oleme kevadises metsas. Kevadel ärkab metsas kõik ellu, ärkab ja täitub tuhandete helidega. Kuulake lindude laulu, oja kohinat, hingake sügavalt sisse, hingake välja ja uuesti sisse, tõuske varvastel, käed üles, sirutage, hingake lahti (avage silmad).
Milline on kevadine õhk?
Lapsed:...(kerge, värske, lõhnav, mets).
Kasvataja: kevadpäev hakkab läbi saama. Päike loojub.
Täna õpime joonistama päikeseloojangut, kevadist päikeseloojangut.
Kas proovime?
Lapsed: ....
Kasvataja: kutsub teid laudade taha istuma. Kuvatakse maalid päikeseloojangust.




Päikeseloojang on üksteisest nii erinev. Ja päikeseloojangud on alati ebatavaliselt ilusad. Mis üllatab päikeseloojangus? Esiteks hakkab silma loojuva päikese kollane värv. Ja punast värvi pole selle lähedal. Päeva lõpus vaatame päikeseloojangut.
Milliseid värve näete maalidel?
Lapsed:...(kollane, punane, sinine, lilla).
Koolitaja: Näitan teile, kuidas joonistada akvarellide ja vahakriitidega kevadist päikeseloojangut. Hakkan oma pilti joonistama pruunide ja mustade vahakriitide abil. Need on puud ja põõsad. Joonistan puu tüve käänuliseks, joonistan aeglaselt puu oksad, need võivad olla erinevad õhukesed ja jämedad, lühikesed ja pikad. Seejärel kasutan akvarelliga märjale maalimise tehnikat. Seda tehnikat kasutades muutuvad värvid läbipaistvaks, voolavad sujuvalt üksteise sisse ja sulanduvad. Pärast lehe veega niisutamist suure pintsliga toonivad lapsed seda akvarellidega.
Hakkan taevast maalima kollaste, punaste, siniste akvarellvärvidega. Joonistage pilved nii, nagu soovite, värvid segunevad, luues väga huvitavaid üleminekuid. Kuni värv on veel märg, joondan tausta tumedama varjundiga, mis on taevaga kontrastiks lilla. Kujutasime ilusat ja värvilist päikeseloojangut.
Laste iseseisev töö. (Kõlab F. Chopini muusika “Kevadvalss” (paradiisi meloodia), F. Chopini “Vihmavalss” (kaasaegne arranžeering). Muusika aitab teil tunda, kuidas loodus ärkab pärast talvekülma. Kuulake, kuidas muusika kevadmeeleolu edasi annab ja proovige seda paberil kajastada.
Töö käigus jälgib õpetaja, et lapsed hoiaksid kätt õigesti ja vabalt, pingevabalt ning jälgib laste kehahoiakut.
Pärast töö valmimist vaatab õpetaja töö läbi, märkides ära laste edukad leiud. Igaüks teist proovis ja teie joonistustel on selgelt näha, et loodus on ärganud ja ellu ärkanud. Kõik poisid on suurepärased.
Koolitaja: Meie teekond läbi kevade on lõppenud. Sulle meeldis.
Lapsed……
Koolitaja: Järgmine kord läheme uuele teekonnale.

Jelena Krivogornitsyna
Avatud integreeritud tund vanemas rühmas teemal “Kevad”

Tüüp klassid: kordamine

Sihtmärk: arendada laste kõnet.

Ülesanded:

Hariduslik:

1. Tehke kokkuvõte laste ideedest kevad: nimesildid kevad, teadmised kevadkuudest.

2. Rikastage kõnet sensoorse kogemuse kaudu, täiendage sõnavara mitmesuguste määratlussõnadega.

3. Tuvastage näoilmete järgi meeleolu ja seostage neid loodusnähtustega kevadel.

Arendav:

1. Arenda tegevuste ja märkide valimise oskust.

2. Arendage huvi teatrimängudele.

3. Arenda jämedat motoorseid oskusi.

4. Arendage artikulatsiooni motoorseid oskusi ja näo liigutusi.

5. Laste vaimse ja kõnetegevuse stimuleerimine.

6. Areng verbaalselt- loogiline mõtlemine.

Hariduslik:

1. Hooliva suhtumise ja loodusearmastuse edendamine.

2. Meeskonnas töötamise oskuse kujunemine.

Sõnastiku aktiveerimine: Kevad, kevad kuud: märts, aprill, mai; märgid kevad: läheb soojaks, lumi sulab, puud ärkavad, lilled ilmuvad; päike, oja, jääpurikas, lilled, linnud.

Ettevalmistustööd: Luuletuste ja lugude lugemine teemal kevad; illustratsioone vaadates teema; luuletuste, vanasõnade ja ütluste, laulude, mängude õppimine; töö teatrimuinasjutu "Nagu piparkoogimees" kallal tere tulemast kevad".

Varustus: projektor, interaktiivne tahvel, arvuti, kõlarid.

Helisalvestus muusikaga, kostüümid loomad: jänes, hunt, karu, rebane, kakuke;

Integratsioon hariv piirkondades: "Sotsiaalne-kommunikatiivne", "Tunnetus", "Kõne arendamine".

Laste tegevuste liigid: mänguline, suhtlemisaldis, teatraalne.

1. Organisatsioonimoment.

Poisid, arvake ära mõistatus:

Joyl on sõber

Poolringi kujul.

Ta elab oma nägu

See läheb äkki kuhugi,

See tuleb äkki tagasi.

Kurbus ja melanhoolia kardavad teda.

Mis see on? (naerata)

Naeratagem üksteisele ja alustame hea tujuga klass.

2. Teemasõnum.

Poisid, kuulge, mis helid need on? (lindude lauluhääled, vihm, oja kohin).

Millisele aastaajale võib neid helisid seostada? (kevad)

3. Vestlus teemal kevad.

Milliseid kevadkuusid sa tead?

Märts, aprill, mai.

Kui palju sa tead kevad!

MÕISTATUD: (vastused ilmuvad inter. tahvel)

1. Valge tekk kattis maad.

Päike oli kuum – tekk hakkas voolama (lumi).

2. Akna taga rippuv jääkott

See on täis tilku ja lõhnu kevadel(jääpurikas).

3. Talveklaas kevadel hakkas voolama(jää).

4. Ma roomasin esimesena maa seest välja sulanud laigudesse.

Ta ei karda külma, kuigi on väike (lumikelluke).

5. Niipea kui see laulja naasis oma puupaleesse posti otsas,

Nagu kõik aru saavad - kevad tuleb, ja pikk talv saab peagi läbi (täheke).

6. Ma jooksen oma emajõe äärde ega suuda vait olla.

Olen tema enda poeg ja sündisin kevadel(voog).

ÜLESANDE TÄITMINE

sisse interaktiivne tahvel(vood).

PHYSMINUTE: Visuaalne võimlemine.

Siin on kevadine mets!

See sisaldab palju muinasjutte ja imesid! (Tehke silmadega ringjaid liigutusi).

Vasakul on männid, paremal kuused. (Tehke silmade liigutusi vasakule-paremale).

Rähn ülevalt, koputab ja koputa. (Tehke silmade liigutusi üles ja alla).

Sule silmad - avatud Ja kiirusta koju!

SÕNAVARA HARJUTUSED

Poisid ja talv koos sa ei lähe kevadel segadusse? (Anonüümide valimise võime arendamine)

Vaatame üle.

Talv on läinud ja kevad - ... - on käes.

Talv on külm ja kevad - ... - soe.

Talvel päike külmub ja kevadel - ... - soojendab.

Talvel on lumehanged kõrged ja kevadel - ... - madal.

Talvel kannavad kasukaid ja kevad - ... - jakid.

Nad vastasid kõigele õigesti, hästi tehtud.

Töötage inter. tahvel, sidusa kõne arendamine. Sõnavara värskendamine teema "Kevad".

Poisid, vaadake hoolikalt pilte ja seadke need järjekorda. loogika: kõige varasemast kevadest hilisõhtuni.

Harjutused kõnehingamise arendamiseks.

Millist muru? - roheline, õrn, väike.

Kuule, üle kevadise muru puhub tuul. Ta on ikka väga nõrk.

Aitame tuulele. Lapsed puhuvad peopesadele

Kuidas tuul kõlab? - Sh-Sh-Sh

Mis heli see on?

Ja esimesed kevadised putukad hakkasid rohus segama. Kuidas putukad sumisevad? - J-J-J

Mis heli see on?

Kehalise kasvatuse tund “Päikeselised lilled”.

Ja nüüd, poisid, muutume me ise kevadisteks päikeselisteks lilledeks (meeldiva muusika helisalvestus on sisse lülitatud).

Istume maa sees nagu seemned (lapsed istusid).

Tõuseme päikese poole, üles nagu võrsed (lapsed tõusevad püsti ja sirutavad end varvastel).

Õitseb nagu lilled (lapsed laiutavad käed külgedele).

Hästi tehtud poisid, millised imelised päikeselised lilled on meil õitsenud rühma. Nad vaatasid üksteisele otsa ja naeratasid.

4. Muinasjutt “Nagu kukkel” tere tulemast kevad". Areng huvi teatrimängudeni, sidusa kõne arendamine.

Sina ja mina juba teame, kuidas muinasjutte rääkida ja neid näidata. Näitame külalistele, millised toredad artistid me oleme – etendame kevadel muinasjuttu kolobokist. Ja seda nimetatakse "nagu kolobok" tere tulemast kevad". (Lavastuses osalevad lapsed kannavad kostüüme)

Muinasjutu “NAGU KOLOBOK” dramatiseering KEVAD MET” Tatjana EVTYUKOVA

Vanaema: Oh, mis see on?

Kolobok: Tere, vanaema! Kas sa ootad Kevadine visiit? Kui tore, see saab olema lõbus puhkus! Las ma õõtsun mööda teed sinu poole Kevad.

Vanaema (pöördudes laste poole): Vaata, poisid, kukkel on juba teel. Ta veereb ja veereb ning Jänes kohtub temaga.

Jänes: Tere, Kolobok. ma söön su ära.

Kolobok: Ära söö mind, Jänes. Ma laulan sulle laulu. (Laulmine)

Olen rõõmsameelne kolobok,

Mul on punakas pool

Ja ma ukerdan mööda rada

Tervitame punast kevadet

Siis oleme kõik koos

Laulud, mida laulda ja tantsida

Jänes: Sa laulad hästi, aga ma söön su ikkagi ära. Kuigi... Kui mõistate ära, lasen sul õigel ajal lahti.

Kolobok (pöördudes poiste poole): Poisid, kas saate mind aidata?

Lapsed: Jah!

Mõistatus jänesest:

Puhub soe lõunatuul,

Päike paistab eredamalt.

Lumi hõreneb, pehmeneb, sulab,

Valju vanker lendab sisse.

Mis kuu? Kes saab teada?

Lapsed: Märts!

Hunt: Tere, roosakas Kolobok! Kohtusime õigel ajal! Ma olen nii näljane...

Kolobok: Ära söö mind, Hunt. Ma laulan sulle laulu. (Laulab oma laulu)

Hunt: Eh, sa laulad hästi! Olgu, kui mõistad mõistatuse ära, jätan su rahule.

Mõistatus Hundilt:

Jõgi kohiseb raevukalt

Ja murrab jää.

Starling naasis oma majja,

Ja metsas ärkas karu üles.

Lõoke trillib taevas.

Kes meie juurde tulid?

Lapsed: aprill!

Karu: Kolobok, Kolobok, ma söön su ära!

Kolobok: Ära söö mind, Mishenka. Ma laulan sulle laulu, kas sa tahad?

Laulab laulu uuesti.

Karu: Ma söön selle igatahes ära. Pole hullu, ma olen täna lahke. Kui sa arvad mu mõistatuse ära, lasen sul lahti.

Mõistatus karult:

Põldude kaugus on roheline,

Ööbik laulab,

Aed on valgesse riietatud,

Mesilased lendavad esimesena.

Äike müriseb. arvan,

Mis kuu see on?

Lapsed: mai!

Karu (üllatunud): Õige. Noh, ma lasen sul minna. Ütle tere kevadele!

Vanaema: Karu lahkus oma tähtsast asjast ja kukkel veeres edasi. Ta veereb ja veereb ning Rebane kohtub temaga.

Rebane: Kui roosiline ja maitsev. Vau, ta jooksis minu juurde! ma söön su ära!

Kolobok: Jah, mis see on? Nad ei lase sul kevadega kohtuda! Lisa, sa oled nii kaval ja tark, tead palju tarkust! Lähme Niisiis: Kui ma su mõistatust ära ei arva, söö mind ära, aga kui ma ära arvan, siis lased mul õnnelikult lahti. Hästi?

Rebane: Olgu, proovi ära arvata.

Mõistatus rebaselt:

Ta tuleb kiindumusega

Ja minu muinasjutuga.

Võluvitsaga

Lehvitab

Lumikelluke metsas

See hakkab õitsema.

Kolobok (mõtlikult):

Lapsed, aidake mind jälle!

Lapsed: Kevad!

Rebane: Õige, Kevad. Eh, ma jäin lõunata. Kuid ma ei riku oma sõna, ma ei puuduta sind.

Kasvataja: Noh, piparkoogimees, ma leidsin selle kevad? Aga kevad on juba käes. Kevad on tulnud! Tulin ja tegin sulle kingitusi! Sellega on lugu lõppenud ja tubli neile, kes kuulasid! (Kummardus kunstnike ees)

5. Lõpetamine klassid. Materjali kordamine, kinnistamine, üldistamine.

Küsimused lastele:

Millest nad rääkisid klass?

Mis sulle meeldis?

Peegeldus.

Kuidas see teie jaoks lõpeb? klass? Valige arvutustabelis ikoon.

Ikooni valikud:

- "Päike"- mu hing on kerge ja rõõmus.

- "Tuchka"- Mu hing on hägune ja kurb.

Lõimitud tunni kokkuvõte vanemas rühmas

Koostanud: , lasteaiaõpetaja Art. Kyn.

Teema: "Kevade kuningriigis."

Sihtmärk. Tehke kokkuvõte laste ideedest kevade ja kevadnähtuste kohta.

1. Täpsustage ja laiendage laste teadmisi kevadest.

2. Laienda ja aktiveeri sõnavara teemal “Kevad”.

3. Tugevdada deminutiivse sufiksiga nimisõnade moodustamise oskust.

4. Aktiveerige motoorseid reaktsioone.

5. Arendada laste kõnet, kujutlusvõimet, loogilist mõtlemist, peenmotoorikat.

6. Kasvatada laste oskust näha ja mõista looduse ilu läbi rahvaluule aktiivse kasutamise.

Haridusvaldkondade lõimimine: tunnetus, suhtlemine, kunstiline loovus, kehaline kasvatus, muusika.

Varustus.

Illustratsioonidega maalid kevadest, pall, kaardid grafomotoorsete oskuste arendamiseks, sametpaberi lehed, värvilised nöörid päikese kujutamiseks, värvilisest paberist välja lõigatud “päikesekiired”.

Eeltöö:

Kuulame muusikat “Kevade” tsüklist “Aastaajad”;

Kevadiste loodusnähtuste vaatlused jalutuskäigul, retkel;

Vestlus kevadest, sellest, kuidas metsloomad kevadega kohtuvad;

Didaktiliste mängude kasutamine “Mis aastaaeg?”, “Juhtub - ei juhtu”, “Arva ära”, süžeepõhised didaktilised mängud “Valmistumine jalutuskäiguks”, “Reis kevadisesse metsa”;

Teemakohaste maalide reproduktsioonide uurimine;

Sissejuhatus kirjandusteostesse;

Vanasõnade, laulude, mõistatuste, laulude, luuletuste õppimine kevadest, kevadnähtustest.


Tunni edenemine.

1. Organisatsioonimoment.

Kasvataja. Poisid, võite meie külalisele ise nime panna, kui mõistate mõistatuse:

Lumi sulab,

Heinamaa ärkas ellu

Päev tuleb

Millal see juhtub? (Kevadel).

Täpselt nii, kevad on käes ( SLAID 2)- imeline ja imeline aastaaeg, mil loodus ärkab ja ärkab ellu pärast pikka und. Pole ime, et luuletajad nimetavad kevadet "aasta hommikuks". Kas oled kevade ees põnevil? Oleme kevadet kaua oodanud, mis kevad see siis on? (Kaua oodatud).

Kas sa tahad olla kevade kuningriigis? Siis sulge silmad, keeruta ringi... leiad end kevade kuningriigist! (Kõlab vaikne muusika). Kujutage end ette päikesepaistelisel kevadisel heinamaal. Ja siin on kevade märgid.

2. Vestlus kevadest.

Milliseid kevade märke on maalidel kujutatud?

(Lumi sulab ( SLAID 3), ilmuvad jääpurikad ( SLAID 4), ojad jooksevad ( SLAID 5), teedel on lombid ( SLAID 6),üleujutus (SLAID 7), jõgedel – jää triiv ( SLAID 8), pungad paisuvad puudel (SLAID 9), esimesed lilled puhkevad (SLAID 10), ilmuvad putukad (SLAID 11), linnud saabuvad ( SLAID 12), loomadel on lapsed ( SLAID 13).

Milliseid varakevade märke olete veel täheldanud?

(Päevad lähevad pikemaks ja ööd lühenevad, puhub soe tuul, on soojemaks läinud.)

Nimetage kevadkuud.

märts, aprill, mai -

Ärge unustage neid!

Inimesed kutsuvad märtsikuud protalnikuks. ( SLAID 14). Kas sa tead, miks nad seda nii kutsuvad? (Laste vastused). Sulanud laigud on kohad, kus lumi sulas ja tekkisid esimesed maasaared. Sulanud aladel ilmuvad lume alt esimesed õied. Mis on esimese kevadlille nimi? (Laste vastused). Miks seda nii nimetatakse? (Laste vastused). Ja aprilli on rahvasuus kutsutud juba ammu jäälõhkujaks ja lumepuhuriks. ( SLAID 15) Miks? (Laste vastused). Ja maikuud nimetatakse õietolmuks. ( SLAID 16). Miks sa arvad? (Laste vastused).

3. Mäng "Ütle lahkelt."

Kevadel tahad rääkida ainult häid sõnu. Ma ütlen päikest ja sina hellitavalt - päike, oks - oks, leht - leht, oja - oja, loik - loik, lill - lill, pilv - pilv, puu - puu, pilv - pilv, vesi - vesi.

4. Mäng “Nimeta märgid”.

Valige sõna kevad märgid. Milline on kevad? (varajane, helisev, soe, sõbralik, rõõmsameelne, ilus, õitsev, kauaoodatud).

Hästi tehtud poisid, te leidsite väga ilusaid sõnu.

Nüüd puhkame ja laulame laulu “Vesnyanka”.

5. Õuemäng “Stream”.

Poisid, kas teile meeldib paate vette lasta? (Laste vastus). Kus nad ujuvad?

(Laste vastus) Kujutagem ette, et oleme muutunud nireks. Hoidke käest kinni ja ma seisan oja alguses. Meie oja jooksis ja hakkas vulisema. (Lapsed jooksevad, teeseldes, et nad on oja, siis istuvad laudade taha).

6.Kaartidega töötamine.

Kevad kutsub meid paatidega mängima. (Grafomotoorsete oskuste arendamise ülesanne “Paat sõidab ojal”). Iga paat peab sõitma mööda oja. Tõmba joon oja keskele, oja lõppu tõmba täpselt samasugune paat.

Hästi tehtud! Näita, kui kaunilt sa seda tegid.

7. Kunstiline loovus.

Poisid, ilma milleta sulaks lumi ja ojad ei jookseks? (Ilma päikeseta.) See on õige. Inimesed ootavad alati päikest. See annab kõigile soojust ja valgust. Ja see muudab teid ja mind rõõmsaks, rõõmsaks ja pidulikuks. Milliseid mõistatusi päikese kohta teate?

Lapsed:

Kuldne õun veereb sinisel alustassil.


Punane tüdruk kõnnib üle taeva.

Me nutame ilma temata, aga kui ta ilmub, siis peidame end tema eest.

Ei koputata uksele ega aknale,

Ja see tõuseb ja äratab kõik üles.

Kasvataja. Hästi tehtud. Sa tegid päikese kohta huvitavaid ja ilusaid mõistatusi.

Nüüd joonistame päikese portree. Joonistame niididega.

Lapsed, mis värvi on päike?

Igaühel teist on nöörid.

Mis on niidi suurused? (Üks pikk, palju lühike).

Mida teete pikast nöörist?

(Teeme pikast niidist ringi).

Mida sa lühikestest paeltest teed?

(Teeme kiired lühikestest niitidest).

Hästi tehtud. Hakka tööle.

Portreed on valmis. Nii tõmbavad nad pilku. Võtke see üles ja näidake oma tööd.

8. Mäng "Milline päikesepaiste?"

Mis päikesepaiste? (Särav, kuldne, kuum, soe, kevadine, südamlik, särav, lahke).

Kutsume päikest.

Sunny, näita ennast

Soojenda ja naerata,

Tulge meile külla

Too mulle natuke soojust

Sulata lumi ja jää

Las kevad tuleb ruttu!

(Päike loojub.)

Päike. Tere kevadet teile, sõbrad!

Mul on väga hea meel teid näha.

Niipea kui sa mulle helistasid,

Ilmusin kohe saali!

(Päike laulab koos lastega laulu.)

Kasvataja. Sunny, vaata laste tehtud portreid.

(Õpetaja näitab laste töid)

Päike. Hästi tehtud poisid. Mul on väga hea meel, et mind meeles pidasite.

Kasvataja. Sunny, poisid teavad sinu kohta palju hüüdnimesid ja tahavad neile öelda.

Päike. Ma kuulan neid hea meelega.

(Lapsed räägivad laulu päikesest)

Ämbri päike,

Vaata aknast välja!

Sunny, näita ennast

Punane, riietu!

Päikest, päikest,

Punane seeme

Tule kiiresti välja

Ole meie vastu lahkem!

Päikest, pööra ümber!

Punane, süttige!

Tule tagasi punase kevadega!

Punane päike,

Mine teele

Aja talvekülmad minema!

Ämbri päike,

Tule kiiresti üles

Valgustage, soojendage,

Vasikad ja talled

Rohkem väikseid poisse.

Kella päike,

Tõuse varakult üles

Äratage meid varakult.

Me peaksime põldudele jooksma,

Tervitame kevadet!

Päike. Te tegite mind õnnelikuks. Sinu hääled näitavad, et igatsed minu soojust.

9. Tunni kokkuvõte.

Kasvataja. Poisid, rääkige Sunnyle, mida me täna tegime. Mis sulle meeldis? Mida sa mäletad? (Laste vastused).

Päike. Ma annan sulle oma väikesed päikesekiired. Need on soojuse ja valguse kiired. Las nad hoiavad end soojas ka pilvise ilmaga.

Lõimitud tund vanemas rühmas "Kevad".

Integreeritud haridusvaldkonnad:kõne areng, kognitiivne areng, füüsiline areng, kunstiline ja esteetiline areng, sotsiaalne ja kommunikatiivne areng.

Tegevuse vorm:täiskasvanute ja laste ühistegevused.

Tegevuste tüübid:mänguline, suhtlemisaldis, hariv, produktiivne.

Sihtmärk: Tehke kokkuvõte laste ideedest kevade ja kevadnähtuste kohta.

Ülesanded:

Hariduslikud eesmärgid:

  1. Kinnitada arusaamist loodusnähtuste põhjuse ja tagajärje seostest, looduses toimuva seostest ja ajalisest jadast.

Arendusülesanded:

  1. Arendada oskust kasutada erinevaid väljendusrikka kõne vahendeid.
  2. Kasvatada huvi looduse tundmaõppimise vastu. Arendage nägemis- ja kuulmistaju.

Õppeülesanded:

  1. Arendada lastel õppimisoskusi (oskus vastata küsimustele täielike vastustega, kuulata tähelepanelikult nende kaaslasi)
  2. Loo positiivne emotsionaalne suhtumine ja sisenda lastesse loodusearmastust.

Eeltöö:kevade teemaliste luuletuste ja vanasõnade päheõppimine; lugude ja muinasjuttude lugemine kevadest; mõistatuste arvamine; hooajalised vaatlused looduses; A. K. Savrasovi maali "Vanrad on saabunud" reproduktsiooni vaatamine; kevade teemalise muusika kuulamine; ettekande vaatamine teemal “Kevad”, koos lapsevanematega linnumajade ja söötjate valmistamine; kevadiste maastike joonistamine.

Varustus. Loomade ja lindude kujutistega kaardid. Värviline paber, liim, käärid, värviline paber. Pall.

KLASSI EDENDUMINE

IN: Poisid, arvake ära minu mõistatus:

Lumepall sulab, heinamaa on ellu ärkanud,

päev tuleb. Millal see juhtub?

(Kevad)

IN: Hästi tehtud, eks. Täna räägime kevadest. Sel ajal, kui sina ja mina mõistatust lahendasime, varastati kevad. Vaata, nad jätsid meile kirja.

KIRI

Ma olen kuri võlur, ma nõidusin ja võtsin kevade oma kuningriiki, nii et ta

ei toonud inimestele soojust ja rõõmu. Kui täidate kõik ülesanded, annan ta tagasi.

IN: Poisid, me peame kindlasti kevade tagasi tooma, sest elu maa peal ilma kevadeta on võimatu. Poisid, siin on mõned näpunäited, kuidas kevadet tagasi tuua. Kas aitame Vesnal inimeste sekka tagasi pöörduda?

IN. Nimeta kevade märgid elus- ja eluta looduses:

Need on elutu looduse kevade märgid.

  • Kevadel läheb soojemaks ja õhutemperatuur tõuseb.
  • Päevad lähevad pikemaks (valgustundi on rohkem).
  • Lumi sulab.
  • Muld sulab.
  • Jõgedel sulab jää. Algab jää triiv. Ja siis üleujutus.
  • Taevas on sinine ja kõrge.

Talvel on põhilised sademed lumi. Ja kevadel hakkab vihma sadama, kuigi sajab ka lund.

Kevade märgid eluslooduses.

Taimed, linnud, loomad, putukad, inimesed. Pungad paisuvad ja ilmuvad lehed. Putukad ärkavad. Loomad vahetavad karva, mõned tulevad talveunest välja ja ilmuvad järglased. Rändlinnud on tagasi tulnud.

  • Nimetage kevadkuud (märts, aprill, mai)
  • Nimetage päeva osad (hommik, pärastlõuna, õhtu, öö)
  • Nimetage Venemaa president
  • Mitu päeva nädalas
  • Nimetage nädala 5. päev
  • Nimetage nädala 2. päev
  • Nimetage aastaajad

IN. Hästi tehtud, täitsime selle ülesande. Nüüd läheme lahku. Igaüks võtab sellest kastist kaardi ja läheb laua juurde, millel on sama geomeetriline kujund, mis kaardil (ruut, ristkülik, kolmnurk).

  1. Teie ees on valge ümbrik. See sisaldab erinevaid pilte. Asetage need enda ette.
  • MIS LILL ÕITSEB KÕIGE METSLAARGISTEL (lumikelluke)?
  • ESIMESED RÄNDLINNUD SAABUSID MEIE PIIRKONDAdesse (vankrid)
  • MILLISED NEIST LOOMAD ÄRAB KEVADEL PÄRAST TALVEST TALVEUNE? (siil)
  • KELLE PÄÄSTIS VANAISA MAZAY (N. A. NEKRASOVI MUINASJUTUS "VANAISA MAZAY JA HARRIES") KEVADISE VEELUPUTUSEST (jänesed)
  1. Mäng "Õrnad sõnad"Nüüd mängime natuke. Seisame minu ümber. Ma viskan palli ja teie, poisid, peate hoolikalt mõtlema ja asendama lihtsad sõnad südamlike sõnadega.

Päike on päike

Voog – voog

Tuul - tuul

Tibu - tibu

Oks - oks

Tilk - tilk

Lill - lill

Muru - muru

Vihm - vihm

  1. "Kevadpühad"Võtame nüüd sinised ümbrikud. Seal oli pilte, aga kuri võlur rebis need väikesteks tükkideks. Meie ülesanne on koondada need ühtseks pildiks ja nimetada, mis kevadpüha ja mis kuupäeval seda tähistatakse (8. märts, kosmonautikapäev, 9. mai)

IN. Kui hästi me oleme hakkama saanud. Täitsime kõik ülesanded, mida kuri võlur meilt küsis. Kuid ta pettis meid, ta ei pidanud oma sõna, nii salakaval ta on. Mida me peaksime tegema? Ilma kevadeta suve ju ei tule. Ja me ootame teda.

Ma tean, kes meid aitab – need on linnud. Lõppude lõpuks on nad kevade kuulutajad. (Vestlus lindudest.)

IN. Millised linnud lendavad meie piirkonda kevadel?

D: Rookid, kuldnokad, lagle, lõokesed, metshaned ja -pardid, sookured, pääsukesed, kägud, ööbikud jne.

IN : Kuidas saab neid linde ühe sõnaga nimetada?

D: Rändlinnud.

IN: Miks neid nii kutsutakse?

D: Talveks lendavad need linnud soojematesse piirkondadesse ja naasevad kevadel tagasi.

IN : Sa ütlesid, et kevad ja linnud toovad meile rõõmu. Millega linnud meid õnnelikuks teevad?

D: Oma välimuse, kauni sulestiku, imeliste lauludega.

IN. Et kevad meile tagasi tuleks, valmistame täna neid imelisi linde värvilisest paberist. Selleks vajame värvilist paberit, liimi, käärid ja erineva suurusega ringimalli.