Logopeediline rütmimäng ja selle märkmed. Logopeediliste rütmide tunni kokkuvõte “Tere, pliiats! Kasutatud kirjanduse loetelu

8. märts

Sihtmärk: laste motoorse sfääri arendamine ja korrigeerimine koos muusika ja sõnadega leksikaalsel ja grammatial teemal "Sügis".

Ülesanded:

1. Parandus:

  • arendada kuulmis tähelepanu;
  • arendada foneemilist kuulmist;
  • kasvatada ümberlülitavust ühelt tegevusvaldkonnalt teisele;
  • kujundada, arendada ja korrigeerida kuulmis-nägemis-motoorikat koordinatsiooni;
  • arendada kõne motoorseid oskusi helide artikuleeriva baasi moodustamiseks;
  • arendada sujuvaid käeliigutusi, oskust seostada liigutuste tempot muusikalise saatega.

2. Hariduslik:

  • kujundada motoorseid oskusi;
  • arendada liikumiste ruumilist korraldust;
  • arendada osavust, jõudu, vastupidavust, ümberlülitavust, liigutuste koordinatsiooni;
  • arendada rütmitunnet;
  • õpetada lapsi kõnet ja liigutusi koordineerima;
  • arendada meetrirütmi, harjutada meloodia õigesti ja täpselt laulmist;
  • arendada loogilist mõtlemist;
  • õpetada kurva, kurva iseloomuga muusikale emotsionaalselt reageerima, sõnavara aktiveerimine;
  • tugevdada laste võimet laulu iseloomu emotsionaalselt edasi anda.

3. Hariduslik:

  • õpetada käitumisreegleid erinevates tegevustes;
  • kasvatada liigutuste väljendusrikkust ja graatsilisust;
  • arendada ümberkujunemisvõimet;
  • kujundada vastastikust mõistmist, head tahet, iseseisvust, vastutustunnet, algatusvõimet.

4. Tervislikkus:

  • tugevdada luu- ja lihaskonna süsteemi;
  • arendada füsioloogilist ja fonatsioonihingamist;
  • arendada üld- ja peenmotoorikat, näoilmeid, pantomiimi;
  • arendada tasakaalutunnet ja õiget kehahoiakut;
  • vähendada psühholoogilist jäikust, leevendada emotsionaalset stressi, normaliseerida lihaste toonust.

Varustus:

1. Saali kaunistamine sügismetsaks;

2. Lehed (2 igale lapsele);

4. Laste sügisteemaliste tööde näitus;

5. Piiskadega vihmavarjud - vihm;

Tunniplaan:

1. Suhtlemismäng – tervitus „Tere pärastlõunal“.

2. Mõistatus vihma kohta.

3. Laulmine liigutustega M. Kartušina “Vihm”.

4. Ringtants “Sügis on meie uksele koputanud...”.

5. Harjutused lehtedega.

6. Sõrmevõimlemine "Kerge vihmasadu."

7. P. Tšaikovski “Sügislaulu” kuulamine.

8. A. Filippenko “Lõikus” laulmine.

9. E. Poplyanova seljamassaaž “Rain”.

10. Fonopeedilised harjutused “Enne vihma”.

11. Sõrmemäng "Jalutamiseks sajab vihma."

12. Mäng tähelepanu arendamiseks “Lomp”.

13. Hingamise ja emotsioonide arendamise harjutus “Tuul”.

13. Lõõgastumine. Fonogramm “Loodushääled”.

14. Tunni kokkuvõte.

Lapsed sisenevad saali alla M. Partskhaladze “Vihm”,

seista näoga külaliste poole.

Logopeed. Kallid lapsed, meil on täna ebatavaline tegevus, kuna meie juurde on tulnud külalised. Ja me ei saa seda alustada ilma külalisi vastu võtmata.

Muusik:Ütleme külalistele tere, laulame neile “Tere, külalised!” ja külalised vastavad meile.

Logopeed: Noh, me tervitame üksteist tantsuga. Vormi paarikaupa ümber vaiba.

Suhtlusmäng - tervitus “Tere pärastlõunal”.

Eesmärk: vähendada psühholoogilist jäikust, anda positiivset emotsionaalset laengut, õpetada lapsi kõnet ja liigutusi koordineerima, arendada meetrirütmi ning harjutada õiget, täpset meloodia laulmist.

Sellel imelisel päeval,

Tere pärastlõunast. 2 plaksu, laks põlvedele

Öelge üksteisele tere vedru 2 korda, käed vööl

Me ei ole laisad! ülevool

Siruta käed välja vaheldumisi sirutades käsi ette

Ärge haigutage! ühenda käed, 3 kiigu

Uus paar keerleb käest kinni hoides

Kui nad kaotavad, liiguvad välimise ringi lapsed uude paari. Mängu korratakse 2 korda.

Logopeed: Nüüd, paarikaupa, lähenege klaverile.

(S.B. seisab laste taga, N.V. seisab küljel akna juures.)

Muusik: Poisid, hilissügis on kätte jõudnud.

Kuid ka sügisesel närbumisel on oma võlu!

Ärge oodake novembris soojust, äkki hakkab vihma sadama.

Lehed langevad, mets kaotab oma peenust.

Mõistatus vihma kohta

Eesmärk: loogilise mõtlemise arendamine

Logopeed: Ja sageli segab keegi öösel und.

Arva ära, kes see kole mees on.

Kes katusel trampib?

Ülevalt ülevalt üles,

Kelle samme kuulen terve öö

Ülevalt ülevalt üles,

Ma ei saa praegu peaaegu magada

Ülevalt ülevalt üles,

Võib-olla olid kassid kingitud?

Top-top-top. Kas sa oskad arvata, kes see kole mees on? (Vihma.)

Laulb liigutustega M. Kartušina “Rain”.

Eesmärk: laulu ja liikumise koordinatsiooni arendamine, meloodia korrektse, täpse laulmise harjutus.

Vihm, vihm, lõpeta valamine - Raputa käsi.

Tilguti - tilguti, tilguti - tilguti - tilguti! Nad koputavad sõrmedega peopesadele.

Meie sügise aia niisutamiseks - Raputa käsi.

Tilguti - tilguti, tilguti - tilguti - tilguti! Nad koputavad sõrmedega peopesadele.

Kas sa kuuled lehtede kahinat? Nad kuulavad.

Sh-sh, sh-sh-sh... Nad hõõruvad oma peopesad kokku.

Ja nad värisevad tilkade all - Raputa käsi.

Sh-sh, sh-sh-sh... Nad hõõruvad oma peopesad kokku.

Vihm, vihm, mine ära ! Nad raputavad sõrmi.

Jah - jah, jah - jah - jah! Nad noogutavad pead.

Ära enam meie juurde tule! Nad raputavad sõrmi.

Jah - jah, jah - jah - jah! Noogutavad pead

Kasvataja: Ja nüüd ma kutsun teid ringi.

Pööras minu ümber

Kuldsete lehtede vihm.

Kui hea ta on!

Kust veel midagi sellist leida?

Lõpu ja alguseta?

Hakkasin selle all tantsima.

Tantsisime nagu sõbrad -

Lehtede vihm ja mina.

Tantsime oma sügisest ringtantsu.

Ringtants “Sügis on meie uksele koputanud...”

Eesmärk: plastilisuse arendamine, oskus seostada muusika tempot liikumisega.

(Pärast tantsu istuvad lapsed toolidel.)

Logopeed: Sügis on valmistanud meile kõigile palju erinevaid üllatusi. Vaata toolide alla. Mis seal on? (lehed). Võtke need oma kätesse ja seiske vaibal.

Harjutused lehtedega

Eesmärk: kõnehingamise arendamine, artikulatsioonimotoorika, sõrmede peenmotoorika, sujuvate käteliigutuste arendamine, oskus seostada liigutuste tempot muusikalise saatega.

Logopeed: Mängime natuke lehtedega.

      1. I.p. – Jalad koos, käed piki keha, selg sirge. Muusika saatel tõstavad lapsed koos logopeedi ja õpetajaga esmalt parema käe paberitükiga üles (sissehingamine), seejärel hakkavad paberitükile puhuma, käsi järk-järgult allapoole langetades (väljahingamine) . Huuled on toruna ette venitatud, põsed ei ole punnis, keel on suuõõnes. Harjutusega kaasneb pea tõstmine ja langetamine. Korratakse 3-4 korda.
      2. Ka vasaku käega.
      3. Ka kahe käega koos.
      4. I.p. – Jalad koos, käed piki keha, selg sirge. Muusika saatel tõstavad lapsed koos logopeedi ja õpetajaga esmalt parema käe, paberitükk ülespoole (hingab sisse), seejärel hakkavad paberitükile puhuma, langetades käsi järk-järgult alla, öeldes “ viis-viis-viis...” (väljahingamine). Samal ajal tabasid huuled hammaste vahel laiali lükatud keelt (“ Karistame ulakat keelt"). Harjutusega kaasneb pea tõstmine ja langetamine. Korratakse 3-4 korda.
      5. Ka vasaku käega.
      6. Ka kahe käega koos.
      7. Hingake sügavalt sisse, käed üles, hingake täielikult välja, käed risti ja alla. Kordub 2 korda.

Need, kes on oma lehed juba annetanud, istuge vaibale ja tehke end mugavalt.

Logopeed: Hästi tehtud! Lõõgastume veidi ja mängime näppudega.

Sõrmede võimlemine "Kerge tibu."

Sajab kerget vihma

Tilguti - tilguti, tilguti - tilguti - tilguti.

Aia lehed kahisevad

Tilguti - tilguti, tilguti - tilguti - tilguti.

Pall saab värava juures märjaks

Tilguti - tilguti, tilguti - tilguti - tilguti.

Põld ja aed saavad märjaks

Tilguti - tilguti, tilguti - tilguti - tilguti.

(Sõnadele “Tilgu – tilgu, tilgu – tilgu – tilgub” löövad lapsed ühe või teise käe sõrmi.)

Lehed sosistavad midagi – tule ja küsi.

Lehed vastavad: "Sügis, sügis, sügis."

(Lapsed kahisevad peopesades.)

Ja pilved libisevad, linnud on kuskil peidus.

Oksad nutavad, nutavad, nutavad aina rohkem.

(Lapsed teevad kätega lainelisi liigutusi, sulgevad silmad, jälle kätega lainetaolisi liigutusi, langetavad käed alla.)

Paneme silmad kinni.

P. Tšaikovski “Sügislaulu” kuulamine

Eesmärk: arendada auditoorset tähelepanu, õpetada emotsionaalselt reageerima kurva, kurva iseloomuga muusikale, aktiveerida sõnavara.

Muusik. Lapsed, mida te seda muusikat kuulates tundsite? Mida sa ette kujutasid? (Laste vastused.)

Lapsed, mul on muusikakast, mis sisaldas sõnu selle muusika kohta. Aga täna avasin selle kogemata ja kõik sõnad läksid laiali... Kas aitate mul need tagasi saada?

Mis te arvate, milline see muusika on?

Kurb, leinav, kaeblik, solvunud, sünge, melanhoolne, mõtlik (nad kuulasid ja mõtlesid).

Hästi tehtud, poisid, panite kõik sõnad selle muusika kohta tagasi kasti ja ma panen selle kinni. Seda teost kutsus P.I. “Sügislauluks”. Tšaikovski.

Lapsed, mulle tundub, et ka meie külalised on veidi kurvad... Aga sügis ei ole alati kurb ja pilvine. See võib olla ka täiesti erinev. Mis sügis seal on? Rõõmsameelne, päikseline, rõõmus... Teate mõnda laulu sellisest sügisest? Laulame seda.

A. Filippenko “Saak”.

Eesmärk: tugevdada laste võimet laulu iseloomu emotsionaalselt edasi anda.

Muusik mängib vihma meloodiat.

Logopeed: Aga jälle hakkas vihma sadama. Mida saab teie arvates kodus teha, kui vihma sajab? (Laste vastused.) Võite ka üksteisele massaaži teha, sest see on nii meeldiv ja kasulik.

Seljamassaaž “Vihm”, autor E. Poplyanova.

Eesmärk: kõne ja liikumise koordineerimise arendamine

(Lapsed seisavad ringis.)

Vihm jookseb katusel - bom, bom, bom. plaksutage käsi

Rõõmsal heliseval katusel - bom, bom, bom. puudutage

sõrmed

Kodus, kodus, istu, - bom, bom, bom. lööma

rusikad

Ära mine kuhugi välja – bom, bom, bom. hõõruda peopesade ribidega

Loe, mängi – bom, bom, bom. õlgadel, ringikujuline

pöidla liigutused

Ja kui ma lahkun, siis mine jalutama - bom, bom, bom... peopesadega silitamine

Logopeed: Sügis maalis nagu kunstnik metsa.

Niva, metsatukk, vihm - kõik muutus maagiliseks.

Fonopeedilised harjutused "Enne vihma".

Eesmärk: kõnehingamise arendamine, kõne koordineerimine liigutustega.

Kurb tuul ajab pilvede parve taevaservale.

(Lapsed hääldavad häält "u", osutades kätega: enda poole - vaikselt, endast eemale - valjult.)

Murtud kuusk oigab.

(Nad krigisevad oma sidemeid heli "a" saatel, käsi rinnal.)

Tume mets sosistab tuimalt.

(Nad ütlevad vaikselt ja pikalt ühe hingetõmbega "pata-pata-pata", kätega "kahisedes".)

Leht lendab lehe järel ojale, täpiline ja kirju.

(Käed üles, lapsed hääldavad lühikesi "a" helisid, alustades kõrgeimast kuni madalaimani, mis näitab heli kõrgust pehmete kätelöökidega.)

Üle oja hiilib külmavärin, kuiv ja terav.

(Hääldage ühe hingetõmbega heli "u", tehes häälega lainet ja näidates käega liigutust.)

Hämarik langeb üle kõige;

(hääldage heli "u" ülalt alla, näidates hääle liikumist kätega.)

Olles igalt poolt sisse hüpanud, tiirleb õhus karjudes parv siku- ja vareseid.

(Lapsed ütlevad erinevates registrites väga valjult "kar-kar-kar", vehkides kätega nagu tiibu.)

Kasvataja: Ja ma soovitan teil rääkida meie külalistele lugu sellest, kuidas vihm läbi linna kõndis. Tavaliselt räägime seda lugu grupis laudades, kuid täna kasutame laudade asemel külaliste käsi.

Sõrmemäng "Vihm tuli välja jalutama."

Eesmärk: kõne ja liikumise koordineerimise arendamine.

Jalutamiseks hakkas vihma sadama, kõnni näpud lauale

Ta jookseb mööda alleed jooksevad sõrmedega

Akna peal trummitamine sõrmedega koputades

Hirmutas suurt kassi hirmutama

Pesin möödujate vihmavarjud, pesta küljelt küljele

Vihm pesi ka katuseid, pese ringjate liigutustega

Linn läks kohe märjaks. raputage oma peopesad

Vihm on lakanud. Väsinud. pane oma peopesad lauale

Koolitaja: Poisid, vihma sadas nii kaua, et meie vaip muutus tohutuks lompiks ja selle ümber oli palju väikseid ning nüüd, et jalutama minna, peame hüppama üle lompi ja proovima mitte lompidesse kukkuda. suurim lomp. Nüüd saad lihtsalt varvastel joosta, käed vööl, parmupilli märguandel peatud ja hüppad üle kujuteldava lombi.

Mäng tähelepanu arendamiseks "Puddle".

Eesmärk: arendada auditoorset tähelepanu, harjutada muusikalise saate saatel kerget jooksmist.

Muusika saatel jooksevad lapsed kergelt mööda saali ümber vaiba. Käed vööl. Õpetaja märguandel (lööb tamburiini) lapsed peatuvad ja hüppavad kahel jalal üle lompide. Harjutust korratakse 3-4 korda.

Mängib heliriba “The Sound of Rain” ja õpetajad võtavad vihmavarjud.

Hingamis- ja emotsionaalse arengu harjutus "Breeze"

Eesmärk: hingamise, näoilmete, pantomiimi, emotsioonide arendamine.

Logopeed: Oh, poisid, tundub, et jälle sajab vihma, peitke end vihmavarjude alla.

Päike tuli jälle välja, aga meie vihmavarjud olid ikka veel märjad. Üks, kaks kolm, neli, viis, hakkan võluma. Ja ma muudan su imelihtsaks. Esialgu on tuul väike ja puhub kergesti. Me võtame õhku läbi nina ja hingame välja suu kaudu. Me ei punnita põski välja. Nüüd on tuul kasvanud ja hakanud tugevamalt puhuma. Ja nüüd sai tuul vihaseks, hakkas järsult, vihaselt puhuma (lühike sisse- ja väljahingamine). Siis rahunes ta uuesti maha ning muutus hellaks ja soojaks. Näita mulle, kuidas. Hästi tehtud!

Logopeed: Kujutage end nüüd ette kergete sügislehtedena ja mina olen imelihtne. Tuul puhus lehtedele ja lehed lendasid minema. Nad lendasid ja lendasid ja heitsid matile pikali...

Lõõgastus. Fonogramm “Loodushääled”.

Eesmärk: leevendada emotsionaalset pinget ja lihastoonust.

Muusika kõlab...

Logopeed. Pinge on lennanud...

Ja kogu keha on lõdvestunud... (2 korda)

Me justkui lebaksime murul...

Rohelisel pehmel murul...

Päike paistab praegu...

Meie käed on soojad...

Päike on nüüd kuumem...

Meie jalad on soojad...

Hingata on kerge...

Sügav...

Ripsmed langevad...

Silmad sulguvad...

Huuled eralduvad kergelt...

Kõik on imeliselt lõõgastav... (2 korda)

Saame aru, mis on puhkeseisund...

Muusika kõlab.....

Muusik. Olgu, me puhkame...

(Lülita muusika välja.)

(Valjemini!) Ja nüüd surume oma rusikad tugevamalt kokku,

tõstame nad kõrgemale.

Venitage! Naerata!

Kõik avavad silmad ja tõuse püsti!

Õpetajad seisavad klaveri lähedal.

Logopeed:(Võtab õppetunni kokku.) Milline suurepärane mees sa täna oled! Nii palju asju on ümber tehtud! Ja nad laulsid, tantsisid, kuulasid muusikat. Koos vihmaga jalutasime linnas ringi, trummeldasime akendega, hirmutasime kasse ja aitasime linlastel katuseid pesta. Samuti tiirutasime kuldse lehevihma all, puhusime rõõmsalt tuulega, tundsime sügisest veidi kurbust ja tegime teineteisele isegi massaaži.

Muusik:

Meie kohtumine on lõppenud, jätkem oma külalistega hüvasti ja laulgem neile "Hüvasti, külalised."

Lapsed laulavad “Hüvasti, külalised...” ja lahkuvad saalist.

Kirjandus:

1. Kartushina M.Yu. Märkused 6-7-aastaste laste logorütmitundide kohta. - M., 2007.

2. Ovchinnikova T.S. Õuemängud, kehalised harjutused ja üldarendavad harjutused kõne ja muusikaga. KARO. – 2006.

3. Kartushina M. Yu Märkmed 5-6-aastaste lastega logorütmilistest tundidest. - M., 2007.

4. Novikovskaja O.A. Logorütmika. KROON. - 2005.

5. Gogoleva M.Yu. Logorütmika lasteaias . Ak. Areng. - 2006.

6. Mikljajeva N.V., Polozova O.A., Rodionova Yu.N. Foneetilised ja logopeedilised rütmid koolieelsetes lasteasutustes. – M, 2006.

Munavara Khakimova
Logopeediliste rütmide õppetunni kokkuvõte “Tere, pliiats!”

Logopeedilise rütmi kokkuvõte

« Tere pliiats»

Sihtmärk: Kõnehäirete ületamine hariduse ja liigutuste korrigeerimise kaudu koos sõnade ja muusikaga.

Ülesanded:

Kõnehingamise arendamine;

peen- ja jämemotoorika;

Artikulatsiooni motoorne oskus;

- ruumilised esitused: parem, vasak, üleval, all;

Kuuldav tähelepanu;

Muusikaline ja foneemiline kuulmine;

Helide õige kasutamise oskuse kinnistamine.

Teema: « Tere pliiats»

Varustus: teritamata ja poleeritud pliiatsid, värviline pliiatsid, kanamaskid, objektipildid, voldikud, jaotusmaterjalid. Muusika CD-d (lastelaulude fonogrammid).

Tunni käik:

1. Lapsed astuvad muusika saatel muusikatuppa ja seisavad paarikaupa ringis. Suhtlusmäng-tervitus "Tere pärastlõunal".

Sellel imelisel päeval, (Lapsed, hoides jalgu koos, asetavad käed vaheldumisi vööle)

Tere pärastlõunast (Kaks plaksu, laks põlvedele)

Öelge üksteisele tere (Korda 1. rea liigutusi)

Me ei ole laisad! (Kolm templit jalga)

Siruta käed välja (Vaheldumisi sirutage käed ette, peopesad üles)

Ärge haigutage (käed kokku "lukk" rinna ees, kolm väikest lööki)

Olete uus paar (Pane käed vaheldumisi vööle)

Vali (Kolm plaksu – plaksutab käsikäes).

(Siis otsivad lapsed uue partneri, mängu korratakse).

Logopeed: Poisid, kanad tulid meile lasteaeda külla

2. Tants "Tibud" A. Filippenko. (lapsed tantsivad).

Kas sa tahad meiega mängida? Jah. Lapsed istuvad maha.

3. Hingamisharjutused "Lehed".

Esmalt lahendage mõistatus.

Nad muutuvad punaseks ja kollaseks,

Nad langevad puudelt,

Nad keerlevad õhus,

Ja nad lebavad maas (lehed).

Vaata, kui palju lehti mul on. Ja lehed on erinevad kollased ja punased. Lööme neile peale. Tants "Lehed".

Tuul puhub, ulgub, rebib puult lehti,

Noh, poisid, ärge haigutage ja koguge lehti. (Liikumine toimub teksti järgi).

Logopeed: Kas sulle meeldib joonistada? Jah. Saate õppida ilusti joonistama. Mängime näppudega ja ka pliiatsid. Kõigepealt kuulake ja arvake mõistatused.

1. Kes värvib meie albumit?

No muidugi... pliiats.

2. Kui lihvite seda,

Joonista mida iganes tahad Tahad:

Meri, mäed, päike, rand

Mis see on? (Pliiats) .

Logopeed: Mis aitab meil joonistada? Sõrmed! Meie võlusõrmed. Ja nüüd me mängime nendega.

Võtke teritamata pliiats, hoidke seda peopesade vahel ja hõõruge.

(Lapsed rullivad pliiats kahe peopesa vahel).

Kuulake, kuidas ta "kahiseb". Teeme peopesad soojaks ja ma kuulan, kuidas ta "teeb ​​müra" sinu juures. Hästi tehtud!

4. Mäng "Verteletik"

Asetage küünarnukid lauale. Võtke pliiats hoidke otsast parema käe kolme ja vasaku käe kolme sõrmega ning keerake seda edasi-tagasi.

Helikopter, helikopter,

Tõuseme õhku.

Pane kõrvale pliiats, raputage neid.

5. Nüüd mängime veel ühe mängu "Vaikne – vali".

Meie sõber pliiats hakkab meiega mängima. Ühel päeval kutsus kanaema kanad teri nokitsema. Kanad nokitsesid neid vaikselt, nad on väikesed, aga kanaema nokitses neid kõvasti, ta on suur. Näitame, kuidas nad seda tegid. Palun võtke teritamata pliiats parema käe sõrmedesse (pliiats hoidke kolme sõrmega) ja avage vasaku käe peopesa. Koputagem neid vaikselt peopesale nagu kanad. Siis kõva häälega, nagu kanaema. Nüüd muuda pliiats teisest küljest(korda uuesti). Kanad nokitsesid teri ja läksid kanaga jalutama, nägid rohelisel rohul usse. Kanaema näitas kanadele nokitsemist, näitame veel kord, kuidas nad seda tegid.

6. Mäng – harjutus "Tibu".

Jagan lastele näidislehe. (kana lehe keskel). Kana läks välja jalutama ja tahtis teri nokitseda. Võtke pliiats ja puistake terad oma lehtedele koputades pliiats paberil hoides seda vertikaalselt. Pärast terade valamist tõmmake kana jaoks ussid.

Lõpus joonistatakse rohi, päike ja lilled.

7. Füüsis. vaid minut "Tibu".

Seal elas vallatu kana

Pöörasin terve päeva pead.

Pööras vasakule, paremale,

Ta painutas vasaku jala,

Siis tõstis ta õige üles,

Ja ta tõusis taas mõlemale.

Hakkas tiibu lehvitama

Tõstke ja langetage

Üles, alla, üles, alla,

Kaldus vasakule, paremale,

See on maailmas hea, tõesti!

Ja siis läksin jalutama,

Leidsin endale ussikese.

8. Foneemilise teadlikkuse arendamine.

Poisid, tundub, et hakkab vihma sadama. Vaata, pilved veerevad sisse, ajame need laiali, aga selleks pead valima pildid, mille nimedel on heli "KOOS" (Lapsed valivad pildid). Ja asetage need päikese ümber. Hästi tehtud! Kõik pildid olid õigesti valitud. Nimetage need.

9. Hingamisharjutus.

Läksime välja lagendikule,

Kõik istusid ringis,

Arva pilti

Mu kallis sõber.

Poisid, võtke lill ja tooge see oma huultele. Asetage keel oma alahuulele ja puhuge sellele õietolmu vabastamiseks. Me ei punni põski välja, õietolmu all on pilt peidus. Nimetage see.

(Mul on säga. Mul on elevant).

10. Kokkuvõte. Meie oma on jõudnud lõpule klass. Kas teile meeldis treenida? Mis sulle meeldis? Hästi tehtud! Hüvasti.

Eesmärk: Kõne koordineerimise arendamine liikumisega koos muusikaga, sidusa kõne aktiveerimine.

1. Parandusõppe eesmärgid:

Koduloomade ideede kinnistamine.

Sõnastiku täpsustamine ja laiendamine teemal “Lemmikloomad”.

2. Korrigeerivad ja arendavad ülesanded:

Sidusa kõne arendamine.

Kõne grammatilise struktuuri parandamine.

Visuaalse ja kuulmisvõime arendamine;

loominguline kujutlusvõime;

jäljendamine;

artikulatsiooni ja üldmotoorika.

3. Parandus- ja kasvatusülesanded:

Armastuse kasvatamine lemmikloomade vastu.

Õige laste käitumine

äratada neis positiivseid emotsioone.

Varustus:

padjad, tamburiinid, lusikad, kolmnurk, pall,

marss, kellahelin, hundi ulgumine, miinus laulud “Ostame vanaema”, Mozart “Muusika lastele”;

pildid:

talvine mets, hobukärud, hunt, maja, lemmikloomad, lemmikloomade varjud.

Laadi alla:


Eelvaade:

Sihtmärk: Kõne koordineerimise arendamine liikumisega koos muusikaga, sidusa kõne aktiveerimine.

Ülesanded:

1. Parandusõppe eesmärgid:Koduloomade ideede kinnistamine. Sõnastiku täpsustamine ja laiendamine teemal “Lemmikloomad”.

2. Korrigeerivad ja arendavad ülesanded:Sidusa kõne arendamine. Kõne grammatilise struktuuri parandamine. Visuaalse ja kuulmisvõime arendamine; loominguline kujutlusvõime; jäljendamine; näoilmed; žestid; artikulatsiooni ja üldmotoorika.

3. Parandus- ja kasvatusülesanded:Armastuse kasvatamine lemmikloomade vastu. Parandage laste käitumist ja tekitage neis positiivseid emotsioone.

Varustus : padjad, tamburiinid, lusikad, kolmnurk, pall, audio: marss, kellahelin, hundi ulgumine, miinus laulud “Ostame vanaema”, Mozart “Muusika lastele”; pildid: talvine mets, hobuvanker, hunt, maja, lemmikloomad, lemmikloomade varjud.

Tunni alguse korraldamine.

Mängige võimlemist "Ringis kõndimine"

Muusika mängib. Lapsed astuvad marsisammul ringikujuliselt õpetaja selja taha saali. Muusika lõppedes peatuvad nad toolide ees.

Vokaalmuusika "Tervitus"

Logopeed : "Ütleme tere, laulame: tere!" (näitab parema käega "redelit").

Logopeed : "Vaadake nüüd tahvlit (erineva meeleoluga emotikonid) ja ütleme tere erineva meeleoluga inimestele!"

Vokaal – instrumentaalmuusika mängimine "What's your name?"

Logopeed : Ütlesime tere, nüüd saame tuttavaks! Me ei tutvusta end tavapärasel viisil, me ei häälda oma nimesid, vaid laulame neid ja lööme oma nime iga rõhulise silbi jaoks kolmnurga.

Minu nimi on Li Li Ra Vilevna, mis su nimi on? (andke kolmnurk järgmisele)Lapsed teevad kõik toimingud mudeli järgi.

Tunni edenemine

Kell heliseb. Vanaema helistab Skype’i ja kurdab, et kõik tema loomad on minema jooksnud. Kõne katkestatakse.

Logopeed : Vanaema helistas, ütles, et kõik loomad on põgenenud, aga ei jõudnud öelda, millised täpselt, kõne katkes....

Poisid, kas te oskate arvata, millised loomad põgenesid?

Laste vastused

Logopeed : Poisid, kuidas saab kõiki neid loomi ja linde ühe sõnaga nimetada?

Laste vastused

Mida ma peaksin nüüd tegema, kuidas saaksin oma vanaema aidata?

Laste vastused

Loomade leidmiseks peame minema vanaema juurde külla, läbi metsa. Poisid, palun tuletage mulle meelde, mis aastaaeg praegu on?

Laste vastused

Logopeed : Aga talvel mets? (omadussõnade valik)

Logopeed : Vaata (näidake pilte), minu käsutuses on ainult kolm transpordivahendit, vali, kummaga me edasi läheme, vali ise (pildid vankri külge kinnitatud hobusest, vankri külge rakmestatud hobusest ja ratsutatud hobusest kelk.)

Lapsed valivad, milliste rakmetega nad sõidavad, selgitades oma valikut.

Logopeed : On aeg minna. Teekonna lõbusamaks muutmiseks ütleme võlusõnu, saates neid puulusikaid mängides. (harjutus rütmitaju arendamiseks).

Klabin kabjad ja galopp, galopp, galopp.

Lakk kõverdub tuule käes. Aga! Aga! Aga! Vau!!!

Esitage hundi ulgumise heliriba

Logopeed : Poisid, kas te kuulete seda heli?

Laste vastused.

Logopeed : Galopime kiiremini (liigendusvõimlemine "Hobune")

Pane hundi pilt.

Logopeed : Vau, kui suur!!!

See pole hunt, vaid hunt

Tal pole hambaid, aga…… Laste vastused

Tal pole silmi, aga…… Laste vastused

Tal pole vuntsid, aga ........ Laste vastused

Tal pole nina, aga………Laste vastused

Tal pole käppasid, aga...... Laste vastused

Tal pole saba, aga ………Laste vastused

Logopeed : Hirmutame teda! Väljahingamisel hääldame valjult täishäälikuid, korrake pärast mind.

Hingamise-artikulatsiooni treening

Sissehingamine - väljahingamine AAAAAAAAA

Sissehingamine - väljahingamine AOOOOOO

Sissehingamine - väljahingamine AOOOOOO

Sissehingamine - väljahingamine AOOOOUE

Sissehingamine - väljahingamine AOOOOEEY

Logopeed : Hästi tehtud! Hirmutasime hunti ja siin on mu vanaema maja!

Logopeed : Vanaema kutsub meid pannkookidele. Oh, poisid, tuli välja, et mu vanaemal on seljavalu ja kui selg valutab, teen talle massaaži, kui tahate, siis õpetan teid ka (laste vastused). Masseerime kõigepealt iseennast ja siis üksteist. Ma räägin ja näitan ja sina kordad.

Mängi massaaži

Oh, okei, okei, okei! (kerge peopesade plaksutamine)

Küpsetasime pannkooke (kerge peopesade plaksutamine)

Esimene pannkook kiisule (kerge sõrmedega koputamine)

Teine koer (kerge rusikatega koputamine)

Kolmas pannkook seale (kerge peopesadega plaksutamine)

Neljas lehm (koputades kergelt peopesade servaga)

Praadime viienda pannkoogi (ringikujuline liikumine vasakule)

Ja me sööme seda ise (ringikujuline liikumine paremale)

Nam, nam, nam!!! (kõdistamine)

Lapsed masseerivad kõigepealt iseennast, seejärel üksteist.

Logopeed : Poisid, kas mäletate, miks me vanaema juurde tulime? Laste vastused.

Logopeed : Poisid, proovime vanaema loomi hellitavalt kutsuda, äkki tulevad? (pallimäng)

Kass – Laste vastused.

Koer – Laste vastused.

Siga – Laste vastused.

Lehm – Laste vastused.

Kana – Laste vastused.

Part – Laste vastused.

Türgi – laste vastused.

Siin on kadunud loomad! (pildil lemmikloomadega)

Esitage taustalugu loole "Ostame vanaema"(harjutus kõne koordineerimiseks muusika saatel liigutustega)

Logopeed : Meil ​​on aeg naasta oma koduaeda. Võtke istet, haarake lusikad, lähme! (harjutus rütmitaju arendamiseks).

Me läheme, me läheme koju

Julgel hobusel

Klõps, plõks, plõks.

Tunni lõpu korraldamine.

Kõik! Jõudsime lasteaeda.

Kontrollime, kas oleme kõik tagasi

Mäng "Valju ja vaikne"(kuulmisvõime arendamiseks, hääle modulatsiooniks)

Kõik teavad oma nime

Ta helistab valjult ja vaikselt.

Saate veidi lõõgastuda! (Lapsed heidavad vaibale pikali, sulgevad silmad. Mängib A. Mozarti meloodia “Muusika lastele”)

Võtame selle kokku


Logopeedist õpetaja poolt välja töötatud

Stryukova Jelena Vasilievna

MBDOU nr 69 "Üldarenduslik lasteaed" Kemerovo

Tund toimub muusikatoas.

Eesmärgid:

  1. Motoorse sfääri kõnepatoloogiaga laste kõnehäirete ületamine arendamise, hariduse ja korrigeerimise kaudu koos sõnade ja muusikaga.
  2. Uudishimu arendamine eelkooliealiste laste kognitiivse tegevuse alusena.
  3. Loomingulise kujutlusvõime kujunemine.

Ülesanded:

Paranduslik ja õpetlik:

  1. Kujundada motoorseid oskusi ja võimeid, muusikalise meetri tunnet, ruumilisi mõisteid ja oskust vabatahtlikult liikuda teiste laste ja esemete suhtes.
  2. Selgitada laste teadmisi kevade iseloomulike märkide kohta, laiendada teadmisi ja ettekujutusi metsloomade (jänes, karu, siil) välimuse iseärasustest, harjumustest ja keskkonnaga kohanemisest (hooaja muutused, kaitsemeetodid).

Korrigeerivad ja arendavad:

  1. Arendada kuulmis tähelepanu ja nägemismälu, parandada peen- ja jämedat motoorseid oskusi, arendada selgeid ja koordineeritud liigutusi koos kõnega, arendada kõnehingamist.
  2. Arendage võimet kuuldavat rütmi iseseisvalt taasesitada.
  3. Arendage sidusat kõnet, rikastage ja täiendage oma sõnavara.

Paranduslik ja õpetlik:

  1. Kasvatada isikuomadusi, meeskonnatöö tunnet, oskust järgida harjutuste sooritamise reegleid, kujundada ümberkujunemisvõimet ja näidata oma loomingulisi võimeid.

Varustus: muusikariistad: kell, tamburiin, kolmnurk, trumm; illustratsioonid, millel on kujutatud: siil, jänes, karu; maskid: jänes, karu, siil.

Tunni edenemine.

Õpetaja:

Tra-ta-ta, tra-ta-ta!

Läbi metsa levis kuulujutt:

Täna on päike kuldne

Taevas on ümmargune tants

Ja kevadpühadeks

Kutsub kõiki poisse tulema!

Poisid, kas soovite puhkusele minna? (laste vastused)

Kujutagem ette, et oleme metsalagendikul...

Psühho-võimlemine.

Õrn päike tuli välja ja naeratas puudele, põõsastele, lindudele ja kõigile lastele. Kõik ümberringi ärkab, ärkab pärast talveund ellu. Soojad päikesekiired silitasid laste peopesasid (lapsed sirutavad peopesad päikese poole).

Mäest jooksis alla allikaoja (õpetaja helistab kella, lapsed ütlevad: “Glug-glug-glug”).

Puude koore alt tulid välja putukad (lapsed hääldavad: Z-Z-Z) ja väikesed putukad (Z-Z-Z).

Helin tilk (õpetaja heliseb kolmnurka, lapsed ütlevad: “Tilg-tilk-tilk”).

Õpetaja: Oh, mis see kahisev, nurrumine mulluste lehtede all on? (õpetaja mängib vaikselt trummil kaasa). Jah, see oli mööda jooksnud metsasiil.

(Paneb ühele lapsele siilimaski.)

Rütmiline harjutus “Siil ja trumm”.

Lapsed (kooris): Siil kõnnib trummiga

Buum-buum, buum-buum!

(sõnadele "buum-buum" löövad lapsed rütmiliselt peopesaga põlvi)

Siil mängib terve päeva:

Buum-buum, buum-buum!

(Õpetaja kutsub lapsi trummil rütmi koputama.)

Õpetaja: Kui soe kevadpäike soojendab, ojad jooksevad ja lumi sulab, tuleb siil august välja (õpetaja näitab siili pilti).

Vaatame pildil olevat siili. Tema koon on väike, pikliku ninaga, tema silmad on mustad, nagu helmed, kuid siil näeb halvasti, kuid tal on suurepärane haistmismeel.

Mille poolest erineb siil teistest loomadest? (laste vastused). No muidugi, okastega! Kuidas siil ilma nõelteta on? Lõppude lõpuks päästavad nad ta vaenlaste eest. Siil kõverdub teravate nõeltega torkivaks palliks – proovige ja sööge!

Õpetaja: Aga puu pärast – hüppa ja hüppa. Kes see on? (laste vastused).

(Õpetaja mängib metallofoni ja paneb ühele lapsele jänku maski.)

Dünaamiline harjutus "Zaryka harjutused".

Õpetaja:

Tule, Zainka, tõuse üles

Ja alusta laadimist

(Lapsed marsivad)

Jänku kõnnib rõõmsalt

Tõstab jalad kõrgemale.

Jänku hüppab ja galopib

(Hüppa)

Mööda rada nagu pall.

Ta kõndis kannul,

Nina tõsteti üles

(Kõnnid kandadel, käed selja taga, pea püsti)

Jänku seisis kikivarvul,

Ja ta hakkas käsi plaksutama.

(1 - seiske varvastel, plaksutage käsi pea kohal, 2 - pöörduge tagasi püsti)

Üks kord - kummardus, kaks korda - kummardus,

Sirutasin käe sokkide järele.

Jänku hüppab - hüppab, hüppab,

Ta paneb jala varbale,

Ta näitab kõigile oma uut kasukat.

Õpetaja: Poisid, milline kasukas jänkul talvel oli? (laste vastused).

Mille jaoks see oli? (metsas nähtamatuks jääda)

Õpetaja: Ja kevadel ja suvel on jänese karv punaka varjundiga hall. Paksu rohu ja pruunide puutüvede vahel ei pane keegi Oblique’i tähele.

(Tamburiini heli.)

Õpetaja: Vaata, Mishutka on pärast talveund ärganud.

(Õpetaja paneb ühele lapsele karu maski.)

Dünaamiline harjutus "Karu" (lamedate jalgade ennetamine).

Õpetaja: Karu roomas koopast välja

(Kõndimine jala välisküljel)

Karu sirutab jalgu

Ta kõndis varvastel

(Varvastel kõndimine)

Ja siis kannul

(Kõnnid kannul)

Ülevalt-ülevalt, ülevalt-ülevalt,

Top-top, top-top-top.

Lapsed jäljendavad “klubijalgse” karu kõnnakut, õpetaja koputab rütmiliselt tamburiinile (harjutust korratakse 2 korda).

Õpetaja(näitab karu pilti): Karu magas terve talve koopas. Karu valmistab hoolikalt ja oskuslikult oma koopa ette: ta katab selle langenud lehtede, pehmete lõhnavate männiokkate ja noorte kuusepuude koorega. Peal oleva koopa katab lumetekk, see muutub soojaks ja vaikseks, karu jääb käppa imedes magusalt magama. Tema uni kestab helisevate ojadeni, kevadpäikeseni.

Mida tugevam on pakane, seda magusamalt magab lampjalg. Ja emakaru saavad hilistalvel oma koopas pojad.

Õpetaja:Ütle mulle, mis on karu kodu nimi? Millal on emakarul pojad? Millal karu ärkab?

Õpetaja: Poisid, mis aastaaeg on? (laste vastused). Milliste märkide järgi me seda teame? (päike soojendab, lumi sulab, linnud lendavad soojadest piirkondadest, loomad metsas ärkavad peale talveund).

Õpetaja: Vaata, kes meie juurde tuleb? (laps siseneb päikesemaskiga, kandik, mille peal on magus pirukas).

Vene rahvalik ringtantsumäng "Pätt".

Lapsed (kooris): Nagu lõbus puhkus

Käest kinni hoides kõnnivad lapsed ringis.

Küpsetasime pätsi:

See on nii kitsas

Kitsendage ringi.

Nii lühike,

Kükitage maha.

Nii lai

Laiendage ringi.

Nii pikk

Nad tõstavad käed üles.

See on nii maitsev!

Gorokhova Lidija Vasilievna,
õpetaja-logopeed, Noginsk-9, Moskva piirkond,
MBDOU nr 100 "majakas"

Avaldamise sertifikaat:

Rütmilise hariduse süsteemi rajaja on Šveitsi muusik ja õpetaja Jacques-Dalcoz. Võimlemise kasutamine õpilastele oma kirjaoskuse parandamiseks.

N.G. Alexandrova oli 1915. aastal logorütmilise võimlemise rajaja Venemaal (ta lõi rütmistajate ühenduse).

Rütmiline võimlemine on motoorne süsteem, mis põhineb harjutustel, mis harivad ja arendavad rütmitunnet liigutuste kaudu ning on tihedalt seotud muusikalise rütmiga. Muusika on liikumise mõjutamise vahend ja liikumine on muusika väljendamise vahend.

Logorütmikatunnid viiakse läbi neljas osas:

1. Sektsioon – üldine ettevalmistav.
a) lasterühma korraldamine;
b) psühhofüüsiliste oskuste arendamine.

Sektsiooni eesmärgid ja eesmärgid:
1. Organiseerige meeskond.
2. Aktiveerige tähelepanu.
3. Liikumisoskuste juurutamine meeskonnas.

2. Sektsioon - abifüüsilised harjutused (võimlemisharjutused kõne hääldusega).
Sektsiooni eesmärgid ja eesmärgid:
1.Saavutage õige kehahoiak.
2.Peenmotoorika arendamine.

3. Lõik – rütmiline.
a) tempo;
b) dünaamika;
c) rütm.

Muusikaline rütm on erineva kestuse ja tugevusega helide kombinatsioon. Rütm on selle lõigu aluseks, mis teostab ja arendab rütmitaju läbi liigutuste kõnes.

1.Dünaamika liikumine sobib muusikaga.
2. Muusika- ja kõneharjutused.

4. Lõik – lõplik.
Sektsiooni eesmärgid ja eesmärgid:
1. Rahustav.
Väikelastele mõeldud spetsiaalsete muusika- ja rütmitundide läbiviimise pakkus esmakordselt välja professor V. A. Gilyarovsky 1930. aastal. Ta kirjutas: "Mis erinevast mõjust, mida rütm üldiselt neurootikule avaldab, mõjutab see üldist toonust, meeleolu ja eriti motoorseid oskusi."

Kui muusikal on üldiselt kasulik mõju emotsionaal-tahtlikule sfäärile, siis seda tõhusam on selle mõju siis, kui see on spetsiaalse motoorse süsteemi aluseks, mille eesmärk on reguleerida lapse liigutusi, kõnet ja käitumist. Võttes arvesse, et kõnehäirete korral täheldatakse kõrvalekaldeid lapse motoorses sfääris ning logorütmika ülesandeks on spetsiaalsete muusikaliste ja rütmiliste tehnikate abil aidata parandada motoorseid oskusi ja kõnet, st tagada lapse täielik areng. tulevane kodanik.

Logopeedia RÜTMIKA OMADUSED.

Kõneteraapia rütmika on terapeutilise rütmika haru. Terapeutiline rütm on unikaalse terapeutilise teraapia üks vorme, millel on kasulik mõju nii neurootilise patsiendi füüsilisele kui vaimsele elule. Juba varasest east alates peame pöörama tähelepanu lapse kehalisele kasvatusele, mistõttu on vaja luua logopeedilistes rühmades tingimused, mis tagavad lapsele normaalse kehalise arengu. See on kõnehäiretega laste jaoks väga oluline. Logopeedilise rühma lapsed on sageli sunnitud veetma aega laua taga. Kas nad räägivad pildi sisust või mängivad lotot või teevad hääli. Kuid lapse keha bioloogiline vajadus on liikumine, mistõttu on vaja seda lapse keha vajadust rahuldada võimlemise ja õuemängude lisamisega lapse igapäevaellu. Enamik inimese sooritatud liigutusi ei ole kaasasündinud, need arenevad elu jooksul ning sõltuvad keskkonnast ja sobivast kasvatusest.

Laste liigutuste arendamise tunnid viiakse läbi ühelt poolt füüsilise arengu (lihas-skeleti süsteem, õige kehahoiak, õigete liikumisoskuste kujundamine, ruumis orienteerumine, liikumise kooskõlastamine rütmiga, osavuse arendamine, osavuse arendamine) kaudu, kiirus, liigutuste tugevus) ja teisest küljest vastupidavuse, organiseerituse, aktiivsuse ja muude positiivsete iseloomuomaduste edendamine.

Lastega liigutuste arendamise kallal töötades saab laias laastus eristada järgmist kolme vormi:
1.Põhiliigutused.
2. Üldarendavad harjutused.
3. Õuemängud.

1. Põhiliigutused avaldavad soodsat mõju laste igakülgsele füüsilisele arengule, tugevdavad lihaseid, parandavad südame-veresoonkonna ja hingamissüsteemi talitlust ning rikastavad laste motoorseid kogemusi. Need harjutused aitavad tugevdada närvisüsteemi ja avaldavad soodsat mõju ajukoores toimuvate ergastavate ja inhibeerivate protsesside suhtele, mis loob lapses tasakaalustatud neuropsüühilise seisundi.

2. Üldarendavad harjutused avaldavad igakülgset mõju laste kehale ja õpetavad neid sooritama täpseid ja täpseid liigutusi, mida tehakse kindlas rütmis ja tempos ning mõnikord ka muusikalise saatega.

3. Õuemängud aitavad kaasa laste algatusvõime ja aktiivsuse arendamisele ning on kõige tõhusam töövorm liigutuste arendamisel. Õuemängude läbiviimisel saab püstitada järgmisi ülesandeid: ruumis navigeerimise oskuse arendamine, liigutuste tempo muutmine, rütmiline liikumine, liigutuste osavuse arendamine.

Kõnepatoloogiaga lastel täheldame sageli motoorse korra häireid. Näiteks kogeleval lapsel on sageli häiritud liigutuste rütm. Kogelemise ajal esinevad vägivaldsed liigutused kõneaparaadi piirkonnas võivad ulatuda näo, käte, jalgade ja kogu torso lihaste liikumiseni.

Alaliku lastel on sageli halb ruumis orienteerumine, liigutuste koordineerimine ja tasakaal. Düsartriaga lastel võib täheldada loid liigutusi ja mõnikord ägedaid (hüperkinees) või pingelisi (spastilisi) liigutusi. Seetõttu peavad kõnepatoloogid lastega töötades kaasama nende kõne ja üldmotoorika korrigeerimise. Klassides tuleb kindlasti arvestada nende laste iseloomuomadustega. Igaüks neist on väike iseseisev isiksus, kelle käitumine sõltub kõnehäire raskusastmest. Seetõttu peab logopeedil olema logorütmika tundidega alustamisel iga lapse kohta täielik kirjeldus. Muusikatöötaja ja logopeed teevad tihedat koostööd. Igaks tunniks materjali valides peab muusikajuht arvestama valitud tööliikide korrigeeriva väärtusega nende defektide puhul, mis antud kõnehäire puhul esinevad. Oluline on arvestada selle materjali kättesaadavusega sõltuvalt kõne ja vaimse arengu hilinemisest. Iga õppetunni materjali valik peab olema kooskõlas logopeedilise töö etappidega. Logopeediliste tundidest ei sõltu sageli mitte ainult sisu, vaid ka fookus. Seega, kui enne logopeedilist tundi on muusikaline ja rütmika tund, siis selle ülesandeks on lapsed kõnetunniks ette valmistada, s.t. Lapsi ei tohiks uue materjali ja põnevate mängudega üle koormata. Kui muusikaline ja rütmiline tund vaheldub kõneteraapiaga, on soovitatav valida harjutused, mis aitavad kaasa laste aktiivsele puhkusele. Muusika- ja rütmikatunnis, kui see järgneb kõneteraapiale, on kasulik kaasata rohkem õuesmänge. Kõnepatoloogide laste muusikaline ja rütmiline kasvatus teenib korrektsiooni eesmärki. Näiteks aitab muusika kuulamine kasvatada auditoorset tähelepanu, keskendumisvõimet, vastupidavust, mõnel mõjub rahustavalt, teisel tõstab toonust.

Lapsed õpivad eristama muusikariistade helisid, määrama heli tuleku suunda ning leidma heli tugevuse, kõrguse ja kestuse erinevust. Logopeediline rütmitöö hõlmab lihastoonust reguleerivaid, tähelepanu aktiveerivaid, muusikalist rütmitaju arendavaid harjutusi, kõnemänge, laulmist. Muusikalis-rütmilise kasvatuse süsteemi põhiprintsiibiks on liikumise tihe seos muusikaga. Muusika kui üks kättesaadavamaid kunste, oma tohutu emotsionaalse mõjuga, rikkalike väljendusvahenditega võimaldab liikumistehnikaid ja harjutuste olemust lõputult mitmekesistada. Süsteemi paindlikkus võimaldab leida selle rakenduse erinevates valdkondades ja muuta selle töömeetodit vastavalt antud valdkonna vajadustele. Tehnika eripära on see, et harjutustes pööratakse palju tähelepanu sõnale. Muusikat kasutatakse sel juhul spetsiaalse meetodi loomiseks, mille eesmärk on parandada kõnehäirete erinevaid vorme. Sõnade sissejuhatus võimaldab luua ka terve rea harjutusi, mida juhib mitte ainult muusikaline rütm, vaid rütm poeetilises vormis, mis võimaldab säilitada liigutustes rütmi põhimõtet. Motoorsete ülesannete hulka kuulub kõnematerjal, mille kvaliteeti käsitletakse logopeediliste rütmidega. Tundides muusika mitte ainult ei saada liikumist, vaid on selle juhtmõte, s.t. muusikaline rütm on organiseeriv hetk. Muusika ideoloogilist sisu, varjundeid, tempot ja muid muusikalise kõne vahendeid saab kasutada liikumise olemuse ja tempo sujuvamaks muutmiseks, mis on eriti vajalik tempokõne häire all kannatavatele lastele, kes sageli korrigeerivad liikumise kaootilist rahutust. Seega võib muusika mõju harjutustes teenida harivat eesmärki selle sõna laiemas tähenduses. See tähendab, et esimene logorütmika meetod põhineb organiseerituspõhimõttel ja teine ​​meetod põhineb soovil desinhibeerida ülekoormatud lihastoonust. Kolmas meetod põhineb tahtelise sfääri arendamisel.

Spetsiaalsetes klassides viiakse läbi kõneteraapia rütmid lastega. Seda saab lisada ka logopeedilise ja õppetegevuse elementidena. Mõlemal juhul on selle vormid varieeruvad: teatud takti koputamine, tempo, iseloomu või lihtsalt liikumissuuna muutmine olenevalt muusika tempost või iseloomust, laulmine, meloodiline ettelugemine, sobivate liigutuste saatel luuletuste jutustamine, tantsimine, tantsud , kõnemängud. Logorütmilistes tundides kasutatakse lastes suurema huvi äratamiseks ja nende aktiveerimiseks peamiselt mänguvorme.

Põhiline materjal liigutuste rütmitaju arendamiseks on tantsimine, ringtantsud ja mängud. Tantsuelementide õppimisega peab kindlasti kaasnema loendamine. Veelgi kasulikum on valida tantse sõnadega, mis aitavad teil rütmi paremini tunda ja liigutuste järjekorda meelde jätta.

Näide:
"Tantsige rõõmsamalt, jalad,
Üks, kaks, kolm, neli, viis.
Plaksutage käsi valjemini,
Hakkame tantsima"
"Pöörake paremale, vasakule,
Ja siis vastupidi
Pöörake vasakule, pöörake paremale..." (S. Rahmaninovi "Polka")
Plaksutage, plaksutage, plaksutage pliiatsiga,
Tee jalaga top, top, top (M. Glinka “Polka”)

Kasulikud on ka ilma muusikata ja muusikalised mängud: “Zainka, tule välja”, “Õunapuu”, “Tähed ja varblane” jt. Kui laste liigutused vastavad ülaltoodud nõuetele, saab neid, nagu muusikat, kasutada kõnerütmi kallal töötamisel. Liigutused peavad olema kombineeritud värsi rütmilise ja verbaalse rõhuga. Iga samm langeb rõhulisele silbile.

Näide:
«Tuletõrjujad otsivad, politsei otsib
Otsime oma pealinna fotograafe.»
Või “Tiigiäärsel rajal
Ma käin vahel jalutamas"

Nad hüppavad ühel jalal, käed külgedele, kujutades tähte “T”, iga hüpe langeb kokku rõhuasetusega.

Täht T
Õhukesel jalal
Hüppab osavalt
Mööda rada.
Imiteerige lindude lendu.
Ma lendan, lendan, lendan,
Ma tahan lennata ümber maailma.
Mul on see niidi peal
Kirjad ja postkaardid.

Kuid me peame alati teadvustama, et meie töös pole oluline mitte ainult praktiline materjal, vaid väga oluline on ka selle esitusviis. Esitluses on olulised head sõnalised selgitused, diktsiooni selgus, esituse selgus, põnevus ja ligipääsetavus. Harjutuse mõju ei sõltu ainult selle olemusest ja pedagoogilisest väärtusest, vaid ka oskusest esitada ülesannet lapse eakohaselt huvitaval kujul. Kõik lapsed ja loomulikult ka meie armastavad mänguliselt kujundlikke ülesandeid täita. "Jänkud", "karud" hüppavad, "nad sirutavad tiibu nagu linnud" - sellised harjutused on alati edukad. Lapsed ei saa vähem naudingut mis tahes tööprotsessi kujutamise protsessist.

Näide:
"Saeveskid"
Nad jõid, jõid, jõid elavalt,
Ehitame maja loomadele.
Hall jänku elab selles
Ja ta saab meiega sõbraks

"Puusepad"
Koputan haamriga (2 lööki)
Löön naela seina (2 tabamust)
Ma löön naela sisse (2 lööki)
Minu pildi jaoks (2 tabamust)

Laste fantaasia selles suunas on ammendamatu ja mõnikord võib lihtne harjutus muutuda mänguks, ilma et see kaotaks oma väärtust. Samuti stimuleerib see last ekspressiivsetele liigutustele. Võite tuua veel mõned näited kõne ja liigutuste koordineerimise harjutustest.

1. Üks lastest on karjane, jalutab heinamaal (korrusel) asuvate laste seas. Karjane mängib pilli ja ütleb:
"Ah, doo-doo, ah, doo-doo,
Valvan kogu karja.
Ah, doo-doo, ah, doo-doo,
Rohelisel heinamaal. ( Karjase rolli täidetakse vaheldumisi)

2. Lapsed kõnnivad varvastel ringides:
Ema peab puhkama
Ema tahab magada
Ma kõnnin kikivarvul
Ma ei ärata teda.

Verbaalne materjal logorütmilistes tundides on alati praktikaks omandatud helide kõnesse sissetoomisel.

Alati pole vaja harjutust täiuslikkuseni viia. See pole vajalik, kuna järgmisel ja vajadusel kahel või kolmel järgneval seansil korratud harjutused on kindlasti paremad ja puhtamad. Peate olema kannatlik tehtud harjutuste kvaliteediga. Suureks abiks võib olla meetod helistada ükshaaval, paarikaupa või need, kes ülesandega hästi hakkama saavad ja võivad olla selgeks näiteks, kuidas seda harjutust õigesti teha. Teine metoodiline võte on siduda edukad ja ebaõnnestunud, nooremad ja vanemad, arglikumad julgematega.

Logorütmilisi harjutusi tuleks läbi viia põneva mängu vormis ja järgida järgmisi põhimõtteid:

1.Süstemaatika.
2. Üleminek lihtsast keerulisemale, tuttavalt uuele.
3.Tundide planeerimine.

Tunni planeerimine peaks hõlmama järgmist tüüpi töid:
1.Laulmine.
2. Sissejuhatavad harjutused,
3. Lihastoonust reguleerivad harjutused.
4.Kõneharjutused ilma muusikalise saateta.
5. Tähelepanu aktiveerivad harjutused.
6. Harjutused, mis arendavad muusikalist rütmitunnet.
7.Mäng.
8.Lõpuharjutused.

1. EESMÄRK LAULMISEL- laulmine reguleerib hingamist, arendab kopse, laiendab rindkere ning aitab arendada sujuvat ja täishäälset kõnet. Lauldes saate helisid automatiseerida, te ei pea valjult laulma, parem on kontrollida intonatsiooni väljendusrikkust. Lisaks kooris laulmisele saab laulda eraldi, pöörates tähelepanu artikulatsioonile. Sõna tuuakse laulmisse. Laulu valides tuleks arvestada: LAULU SISU JA TEKST, TEMPOT JA VALU, FRAASIDE KESTUST.

Laule on soovitav alustada lühikeste fraasidega ja kokutavatele on soovitatav pidev laulmine.

2. SISSEJUHATAVATE HARJUTUSTE EESMÄRK:
Neile antakse lihtsaid ülesandeid marsimise näol ja õpetatakse ringis kõndima. Kõndige üksi, paaris, hoides distantsi, pöörake ümber, orienteeruge ruumis, kõndige seljaga ringis, kõndige ringi kitsendamata teistpidi, rivistuge kolonnis (kaks kolonni - rongid kohtusid ja lahkusid ). Lihtsalt kuulake teist laadi muusikat – ilma selgitusi andmata. Saab jalutada muusika saatel, näidata, kuidas linnud valsis lendavad (keerutavad, jälgides muusika rütmi ja iseloomu, liigutusi)

Sõnalistes harjutustes kasutavad nad arvutusi 1,2,3 järjekorras. Esitatakse automatiseeritud kõne.

3. LIHASTOONUST REGULEERIVATE HARJUTUSTE EESMÄRK– tehakse harjutusi pinge ja lõdvestuse vaheldumiseks muusika saatel. Nii õpib laps aru saama, kuidas oma liigutusi kontrollida. Paraneb rüht, kõnnak, liigutuste koordinatsioon, tasakaal. Siin pööratakse tähelepanu hingamisele, kuid need nõuavad, et laps ei teeks harjutusi lahtise suuga, ei hoiaks hinge kinni ega võimaldaks üleminekut vägivaldsetelt aktiivsetelt liigutustelt otse istuvatele mängudele. Hingamise reguleerimiseks kasutage marssimist.

4. Ilma muusikalise saateta kõneharjutuste eesmärk:
Kõneharjutused on omamoodi füüsilised harjutused, hääldus rütmilises stiilis. Luuletusi saab kombineerida liigutustega või ilma nendeta. Kasutage paeltega painutusi ja liigutusi. Nende esitamisel kasutame luulet vastavalt mängule ja liigutustele. Laste hulgast valitakse juht.

5. Liikumisi aktiveerivad harjutused.
Tähelepanu aktiveerivate harjutuste eesmärk on tähelepanu ja mälu stimuleerimine, reaktsiooni kiirus ja täpsus. Visuaalse, kuulmis- ja motoorse mälu treening.

6.Rütmitaju arendavate harjutuste eesmärk- keskenduge emotsionaalsele sisule. Siin anname edasi muusika iseloomu, mida saab mänguga seostada. Nad sooritavad sujuvalt liigutusi valsi saatel, marssides nagu sõdurid.

7. Mängu eesmärk: saab taotleda erinevaid eesmärke: õuemängud muusikaga või ilma, kõnematerjali tuleb tutvustada üksikute sõnade või lausete kujul. Mängus tuleb arendada enesekontrolli, kollektivismitunnet ja võimet leppida lüüasaamisega.

8. Lõpuharjutused. Sihtmärk: laps peab olema järgmiseks tunniks valmis, peate proovima tema tähelepanu ümber lülitada.
Tehnikad: muusika kuulamine, kognitiivsete oskuste arendamine, helilooja nime ütlemine, selle muusikapala tunnuste paljastamine.

Kirjandus:
Punina Z.E. "Rütmika kõne- ja kuulmishäiretega lastele"
Samoilenko N.S. ja Griner V.A. "Logoteraapia rütm"